Organ naklinde yeni dönem

organSağlık Bakanlığı organ ticaretine karşı yeni bir karar aldı ve organ naklinin akraba dışında zorlaştırılacağı açıklandı.Ankara- Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Acil Diş Polikliniğinin açılış törenine gelişinde, gazetecilerin organ ticaretine karşı yürütülen operasyonları hatırlatarak, ”Buna karşı Sağlık Bakanlığının ne gibi önlemler alacağını” sorması üzerine Akdağ, savcılığın bir soruşturma yürüttüğünü, bakanlık olarak kendilerinin de meseleyi takibe aldıklarını söyledi.

Bugün ilgili bilim kurulunun toplanacağını bildiren Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Aslında kural şöyleydi: Beyin ölümü olan kişilerden, kadavradan organ nakli yapılabilir. Ayrıca yakın akrabalardan organ nakli yapılabilir. Akraba olmayanlardan organ nakli yapılabilmesi için organ naklini yapan ilgili hastanelerin etik kurullarının burada bir para, menfaat ilişkisi olmadığına kanaat getirmesi, bunu kayıt altına alması gerekiyor ki organ nakli yapılabilsin. Belli ki bu mekanizmada birtakım aksamalar olmuş. Özellikle etik kurulların bu konuda çok dikkatli davranmasını beklerdik. Şimdi ben derhal Teftiş Kuruluna talimat verdim, süratli bir inceleme yapıyoruz. Bir taraftan da bilim kurulunu topluyoruz. Bakanlık olarak 1-2 gün içinde yapılması gerekenleri yapacağız.”

”Akraba dışı organ naklinin yasaklanması söz konusu olabilir mi?” sorusuna da Akdağ, ”Bu şu anda gündemimizde. Bir taraftan bilimsel kurulun çalışmaları, bir taraftan da Teftiş Kurulunun bize vereceği ilk bilgiler bunun için belirleyici olacak” yanıtını verdi.

Tamamen insani sebeplerle akraba olmayanlardan da organ naklini ilgili bilimsel kurulların uygun bulduğunu hatırlatan Akdağ, ”Ama söylediğim gibi arada, menfaat ilişkisinin kurulmaması şart. Menfaat ilişkisi kurulduğu zaman iş bir organ alım satımına, ticaretine, aracılara, komisyonculara döner ki çok kötü bir şey olur. Dolayısıyla bu olayda da ilk bulgular buna benzer birtakım şeylerin yapıldığına işaret ediyor. Gerekenleri derhal yapacağız” şeklinde konuştu.

Akdağ, bir başka soru üzerine, bilim kurulunun bugün karar alması halinde bir açıklama yapılabileceğini ama Teftiş Kurulunun ilk izlenimlerini almak istediğini, bütün sürecin 1-2 gün süreceğini bildirdi.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,504 saniyede oluşturuldu.