Organik yiyecekler gerçekten daha sağlıklı mı?

Organik yiyecekler gerçekten daha sağlıklı mı?

Amerikalı bilim adamları, organik yiyeceklerin geleneksel olarak yetiştirilen sebze ve meyvelerden daha sağlıklı olmadığını sadece yüzde 30 daha az kimyasal madde içerdiğini iddia etti.

Organik yiyeceklerin suni gübre, kimyasal madde ve diğer kimyasallar kullanılmadan yetiştirildiğine yönelik genel algıya karşılık bilim adamları, organik yiyeceklerin geleneksel olarak yetiştirilen sebze ve meyvelerden daha sağlıklı olmadığını ileri sürdü.

The American College of Physicians tarafından hazırlanan Annals of Internal Medisine dergisinde yayınlanan 237 araştırmanın yeniden incelendiği çalışmada, organik yiyeceklerin içinde geleneksel olarak yetiştirilen sebze ve meyvelere göre sadece yüzde 30 daha az kimyasal madde bulunduğu vitaminlerde bir farklılık olmadığı iddia edildi.

Telegraph gazetesinin yansıttığı araştırmada, sadece organik sütün yüksek oranda beyin gelişiminde ve kardiovasküler sağlık için önemli olduğu düşünülen omega 3 yağ asidi bulunduğu belirtildi.

Doktor Dena Bravata, organik ve geleneksel şekilde yetiştirilen yiyeceklerin arasında çok fark olmadığını ifade ederek organik ürünlerin lezzet, geleneksel tarımın çevre üzerinde olumsuz etkileri konusundaki kaygılar ve hayvanların sağlığı için tercih edilebileceğini söyledi.Besin değerleri oldukça benzer

Sonuçlar, meyve ve sebzelerde benzer miktarda vitamin bulunduğunu gösterdi.

Organik sütün daha fazla Omega-3 içerdiği ortaya çıkarılsa da, protein seviyelerinde bir farklılık gözlemlenmedi.

Organik yiyecekler daha fazla nitrojene sahip; ancak araştırmacılar bu farkın kullanılan gübreler ve hasat zamanındaki olgunlukla ilgili olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar, nitrojen seviyelerindeki eşitsizliğin, sağlığı herhangi bir şekilde etkilemediğini de belirtti.

Araştırmayı yöneten Prof. Alan Dangour, “Tüketiciler organik yiyecekleri farklı nedenlerden dolayı tercih ediyor. Ancak son veriler şu anda organik ve organik olmayan yiyecekler arasında, besinsel ve sağlığa olan yararlar açısından bir fark olmadığını gösteriyor” dedi.

Dangour, “Umarım bu kanıtlar tüketicilerin işine yarar” diye de ekledi.

Araştırmayı yürüten ekipten Dr. Crystal Smith Spangler ise, insanların hayvanların sağlığı ve çevresel endişeler gibi pek çok farklı neden yüzünden organik yiyeceklerini seçtiğini söylüyor.

Smith-Spangler, “Bazıları organik yiyeceklerin istisnasız bir şekilde daha sağlıklı olduğunu düşünüyor. Bunun yanlış olduğunu ortaya çıkardığımıza çok şaşırmadık. Sadece sağlığınızı düşünerek karar veriyorsanız, organik ve sıradan yiyecekler arasında, özellikle de yetişkinler için çok fark yok” diyor.

Ancak Toprak Derneği, araştırmanın hatalı olduğu kanısında.

Dernek, “Bu tarzda, ekin incelemelerini, klinik ilaç deneyleri gibi gören çalışmalar, araştırmalar arasındaki farklılıkları abartıyor ve gerçek farklılıkları hiçe sayıyor. İstatistiksel olarak doğru irdeleme yöntemlerini kullanan bir İngiliz araştırmasına göre, organik ve organik olmayan meyva ve sebzeler arasındaki besin değeri farkı, oldukça kayda değer” diyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,550 saniyede oluşturuldu.