Oturmak ömrünüzü kısaltmasın…

Oturmak ömrünüzü kısaltmasın!

Yapılan araştırmalar ofiste ve evde uzun süre kalkmadan oturmanın ömrü kısalttığını gösteriyor.

Aralarda ayağa kalkmadan uzun saatler boyunca oturmak diyabet, kalp hastalıkları ve erken ölüm riskini arttırıyor.

Leicester Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, 800.000 kişinin katıldığı 18 araştırma incelendi. Sonuçlara bakıldığında uzun saatler oturmanın diyabet ve kalp rahatsızlıkları riskini ikiye katladığı görüldü. Otururken vücudumuz düşük enerji modunda çalışıyor. Bu nedenle enerji depoladığımız yanılgısına düşebiliyor. Buna bağlı olarak insülin direnci gelişiyor, glukoz seviyesi artıyor ve iyi kolesterol seviyesi düşüyor. Tüm bu değişiklikler obezite, diyabet ve kalp rahatsızlıklarını tetikliyor.

 

Araştırmacılar insanların günlerinin %50-70’ini oturarak geçirdiğine dikkat çekiyor. Otururken çok az enerji harcanıyor. Yürüdüğünüzde oturduğunuzun 4 katı enerji yakıyorsunuz.

Archives of Internal Medicine kaynaklı bir araştırmada 45 yaş üstü 200.000 kişinin günde 11 saat civarında oturduğu ve bu kişilerin ölme riskinin sadece 4 saat oturanlara oranla % 40 daha da arttığı görülüyor. Araştırmada kişilerin rahatsızlıkları, kiloları ve yaşları da hesaba katılıyor.

Öneriler neler?

Öncelikle saat başı ayağa kalkmak, birkaç saatte bir ufak bir yürüyüşe çıkmak gerekiyor. Telefonunuz çaldığında ayağa kalkın ve yürüyün. British Journal of Sports Medicine’de yayınlanan başka bir araştırmada 25 yaş sonrasında televizyon başında geçirilen her saat ömrünüzün 21.8 dakika kısalmasına sebep oluyor.

Vücut sağlığı için ofislerdeki sandalyelerin ve evinizdeki kanepelerin ortopedik olması da büyük önem arz ediyor. Rahatsız oturma gereçleri kişileri hem fiziksel hem de psikolojik olarak yıpratıyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 167 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,563 saniyede oluşturuldu.