Parfüm Ciltte Leke Yapar!

 

Kadınlar, yazın güzel kokmak için parfüm sıkıyor. Ama güneşe çıkarken sıkılan parfüm ciltte leke yapıyor.

Parfüm ve kozmetik ürünlerinin kullanımı başınıza hiç ummadığınız sorunlar açabilir. Mersin Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Türsen, bu konuda şu uyarılarda bulundu:

– Boyun bölgesine parfüm sürülmesinin hemen ardından güneşe çıkılmamalı. Yoksa cillte kırmızı lekeler oluşabilir. Bu lekeler, kalıcı sorunlara neden olabilir.

– Parfüm sürdükten hemen sonra güneşe çıkılması gerekiyorsa, vücuttaki güneş gören boyun, kol, el üstü ve yüz gibi bölgelere güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisi olan kremler sürülmelidir.

– Krem sürülse bile dışarı çıkmak için en az 15 dakika beklenmelidir. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması gereken durumlarda, koruyucu kremler 2-3 saatte bir yenilenmelidir.

– Bu tür lekeler genel olarak tedavi ile biraz solabiliyor. Ama engellemek için önlem almak daha önemli. Kortizonlu kremle, kırmızılaşan bölgelerin renklerinin solması sağlanabiliyor.

– Lekeler kalıcı hale gelse bile, onları leke giderici kremler ve lazer ile tedavi etmek mümkün.

– Güneş ışınlarına karşı, koruyucu krem kullanmanın yanı sıra geniş şapkalar ve sık dokunmuş elbiseler giymek de faydalıdır.

– Güneşin etkili olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında, dışarı çıkmamaya özen gösterilmelidir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 169 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,867 saniyede oluşturuldu.