Patronunuz kadın mı erkek mi?

Hangi sektörde çalışıyor olursanız olun, patrona derdini anlatmanın ne kadar zor olduğunu mutlaka biliyorsunuzdur. Bu belki de yöneticiliğin doğasında olan bir davranış biçimi…

Fakat patronunuzu dikkatle gözlemlemenin yanı sıra bazı ayrıntılara önem verirseniz, aranız çok daha iyi olabilir, işte bu ayrıntılardan biri de patronunuzun cinsiyeti, çünkü kadın ve erkek patronlara kesinlikle farklı yaklaşmak gerek. Bunu nasıl mı yapacaksınız? Tabii ki kendinizden ve çevrenizdeki insanlardan yola çıkarak..

Basit cümleler kurun: Patronunuz erkekse fikirlerinizi kelimelere dökerken kesinlikle matematiksel düşünün, mantık yolundan ayrılmayın, maddi unsurlara öncelik verin ve düşüncelerinizi en basit şekilde ifade edin. Hiçbir erkek patron işlerin çorbaya dönmesinden, projelerin binlerce seçenek halinde gelmesinden, kendisine gerek¬iz alternatif ve ayrıntılar sunulmasından hoşlanmaz. Elinizdeki işe erkek gözüyle bakmaya ve onu mümkün olduğunca basite indirgemeye çalışın.

Disipline önem verin: Erkekler iş hayatında daha disiplinlidirler, dolayısıyla altlarında çalışanlarda da aynı disiplinin belirtilerini görmek isterler. Üzerinize düşeni vaktinde bitirmek için ne gerekiyorsa yapın, hatta acil durumlarda fazla mesaiye kalın. Çabalarınızın patronunuz tarafından takdir edileceğinden emin olabilirsiniz.

Gerektiği zaman karşı çıkmaktan korkmayın: Patronunuzla fikir mücadelesine girmekten ve bazı durumlarda onu uygun bir dille eleştirmekten çekinmenize hiç gerek yok, çünkü sizi ezmeye ya da olayı kişiselleştirmeye kalkmayacaktır. O yüzden onunla çekişmekten korkmayın. Hatta bu durumun lehinize sonuçlar vereceğinden ve patronunuzun dikkatini çekmeyi başaracağı¬nızdan emin olabilirsiniz.

Kadın patron

Aşık atmaya kalkmayın: Eğer patronunuz kadınsa, adımlarınızı çok daha dikkatli atmalısınız. Aynı cinsten olmanın tehlikelerini daima göz önünde bulundurmanız gerek. Öncelikle patronunuzun yerinde gözünüz olsa bile bunu ona kesinlikle, hiçbir şekilde hissettirmeyin. Aksi takdirde kısa bir süre sonra kendinizi kapının önünde bulabilirsiniz.

Özel hayatınızdan bahsetmeyin: Sevgilinizle sorunlarınızı, ailenizle ilişkinizi ya da en yakın arkadaşınızla ettiğiniz kavgayı patronunuza anlatmanıza hiç gerek yok. Unutmayın ki her kadının kafası sırlarla dolu bir mağara gibidir. Hele bir de söz konusu olan yönetici konumundaki bir kadınsa anlattıklarınız size çok başka bir biçimde dönebilir. Ne olursa olsun özel hayatınızı kendinize saklayın.

Onu eleştirmeyin: Kadın patron karşısında “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” politikası uygulamanız şart. Giyimini kuşamını,yaşam tarzını, yöneticiliğini, çalışma ve çalıştırma biçimini eleştirmeye kalkarsanız yandınız demektir. Beğenmediğiniz yanları varsa bile bunu ona kesinlikle söylemeyin, aksine beğendiğiniz yanlarını bol bol övün. Biraz ikiyüzlüce bir tutum olabilir, ama bunun sonucunda sizi diğer elemanlardan ayrı bir yere koyduğunu ve sağ kolu olarak gördüğünü hemen fark edeceksiniz.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,467 saniyede oluşturuldu.