Patronunuza hamile olduğunuzu hemen söylemeyin…

Nihayet bebek sahibi olmaya karar verdiniz. Ancak önünüzde büyük bir engel var; patronunuz…. Onun bu kararı nasıl karşılayacağını bir türlü kestiremiyorsunuz. Bırakın kara kara düşünmeyi ve önerilerimize kulak verin. İşte patronunuza hamile olduğunuzu söylemenin yolları…

Düşünürken bile karnınıza ağrılar giriyor değil mi? İnsanın böyle özel bir haberi patronuyla paylaşması çok kolay olmasa gerek. Sakin veya endişeli olsanızda bu haberi nasıl söyleyeceğinize en iyi siz karar verirsiniz. Onun bu işe nasıl tepki vereceği işyerinizin kültürüne ve patronunuzla olan ilişkinize bağlıdır.

Ya patronum bu haberi iyi karşılamazsa?
Malesef bazı patronlar hamile bayan çalıştırmak konusunda pek hoşgörülü olamıyor. Patronunuzun böyle bir tepki verebiler                                                                                                                                                                                                    Patronumun tepkisini nasıl kestirebilirim?
ceğini düşünüyorsanız hamileliğiniz 14-20 haftasına kadar onu bu konudan haberdar etmemeniz daha akıllıca olur. Bu süreçte, hamileliğiniz işinizi engelleyecek durumda değildir ve patronunuza hamileykende çalışabileceğinizi göstermiş olursunuz. Hamile olduğunuzu maaş zammı aldıktan sonra söylemeyi de tercih edebilirsiniz.

Patronumun destek olacağını düşünürsek?
Hamilelik haberinizin olumlu karşılanacağını düşünüyorsanız İnsan Kaynaklarına hamileliğiniz süresince yerinize çalışacak birini almaları için haber verebilirsiniz.Böylelikle, hamileliğinizi daha sağlıklı ve stressiz geçirebilirsiniz.

Patronunuza hamile olduğunuzu söylemeden önce hamilelik geçirmiş iş arkadaşlarınıza danışabilirsiniz. Ayrıca insan kaynaklarından hamilelik ve geçici işten ayrılma durumlarında nasıl bir prosedür izlendiğini öğrenebilirsiniz.

Bu haberi patronuma en iyi şekilde nasıl söylerim?
Ne zaman ve nasıl söyleyeceğinizi önceden planlayın ve konuşmak için önceden randevu alın. O gün geldiğinde işyerinizde neler olup bittiğini ve patronunuzun iyi gününde olup olmadığını gözlemlemeye çalışın. Eğer bu haberi söylemek için kötü bir zamanlama olduğunu düşünüyorsanız randevuyu başka bir güne erteleyin.

Görüşme sırasında işvereninizin soru ve endişelerini yeterince cevaplamaya dikkat edin. Olumsuz tepkilere karşı dayanıklı olmaya çalışın.

Önce bir tebrik sonra da performansını etkilemesinden duyulan kaygılardır. İşe ne zaman ara vereceğiniz, çalışmaya tekrar ne zaman başlayacağınız ve çocuk bakımı koşullarıyla ilgili konuşmaktan kaçının. İşe ara vermeniz gereken vakite kadar bekleyin. Bu sırada patronunuzun, bu habere alışması ve düşünmesi için zaman tanımış olursunuz.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,461 saniyede oluşturuldu.