Pazartesi Sendromu Nasıl Biter?

Pazartesi Sendromu Nasıl Biter?

Koskoca bir haftanın düşüncesi kabus olmasın! Psikolog Şencan Çıldır çözüm yollarını anlatıyor…

Pazartesi sendromunu tanımlar mısınız?Pazartesi Sendromu Nasıl Biter?

Pazartesi sendromu; hafta sonu tatilinin ardından pazartesi işe ya da okula başlamakla ilgili isteksizlik ve zorunlulukla gelen sıkıntı halidir. Bu aslında pazartesi ile ilgili bir sorun değil, sonuçta pazartesi sadece haftanın günlerinden biri. Diğerlerinden çok farklı değil, ancak anksiyete uyandırıyor, bunun sebebi de yeni haftanın getireceği sorumlulukları ya da olumsuzlukları çağrıştırıması. Kişinin işiyle ilgili duyguları bu sorunun yaşanma derecesini belirtiyor.

Kimlerde daha sık görülüyor?Pazartesi Sendromu Nasıl Biter?

Günümüzde, dereceleri farklı olmakla birlikte birçok kişide görülüyor. Temelde, iş yeri ile ilgili olumsuz duyguları olanları ve kaygı bozuklukları olan kişileri etkiliyor.
Bu olumsuz çağrışımların oluşmasında cuma gününün yorgunluğu etkili olabilir mi?

Sorun aslında cuma gününden başlıyor ve pazar günü rahatsız edici hale gelerek bu tatil gününün mutsuz geçirilmesine sebep olabiliyor. Hepimiz hayatımızın büyük bölümünü çalışarak geçiriyoruz. Bize yapmak istediklerimizi gerçekleştirmek için kalan tek zaman pazar günü ve o zaman da ne yapacağımızı şaşırabiliyoruz. Bu “değerli gün bitti bitecek” kaygısı da kişinin ciddi bir huzursuzluk yaşamasına sebep olabiliyor.

Cuma günleri yavaş çalışma eğilimi hangi faktörlerin etkisi ile ortaya çıkıyor?

Eğer iş maddi ve manevi anlamda tatmin etmiyorsa, bu, yılgınlık ve yorgunluğa sebep olabilir. Eğer motivasyonunuz cuma günleri azalıyorsa işinizi de gözden geçirmelisiniz.

Belirtileri neler?Pazartesi Sendromu Nasıl Biter?

İsteksizlik, yorgunluk, anksiyete (kaygı, endişe) belirtileri yaşanabilir. Mide bulantısı, kalp çarpıntısı olabilir. Bunlar başka psikolojik rahatsızlıkların belirtileriyle de (depresyon gibi) çakışıyor.Pazartesi gününe psikolojik açıdan hazırlık yapmak mümkün mü?

Bahsettiğimiz bu olumsuz çağrışım bağını anlayıp geçerliliğini sorgulamak olumsuz hisleri azaltabilir, özel hafta sonu programları yapmak, kaliteli bir uyku uyumak ve pazartesinin zihninizdeki kötü imajını silmek daha rahat olmanızı sağlar.

Bu sorunu çözmek için neler yapılmasını önerirsiniz?Pazartesi Sendromu Nasıl Biter?

Önceki haftadan ertelemiş olduğunuz işler pazartesi sendromu yaşamanıza sebep olabilir. Bu yüzden hafta başında ayağınıza takılacak işleri zamanında yapmaya dikkat edebilirsiniz. En önemlisi pazar gününü bitti bitecek kaygısına kapılmadan kaliteli bir şekilde geçirebilmek. Ayrıca ev işlerini yapmak, dinlenmek ve güzel vakit geçirmek için tek günün pazar olmadığını da unutmayın. Çamaşır, ütü gibi rutin işleri hafta içi kısa zamanlarda halletmeye çalışın. Size zevk veren aktiviteleri ise tüm hayatınıza yayın…

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,597 saniyede oluşturuldu.