Polikistik over sendromu nedir?

Adet düzensizliği yaşıyorsanız ve cildinizde kahverengi lekeler varsa Polikistik Over Sendromu’na (PCOS) sahip olabilirsiniz. Op. Dr Serhat Partalcı Polikistik Over Sendromu’nun belirtilerini ve tedavisini anlatıyor.

Yumurtalıkların kenarında inci tanesi gibi dizili milimetrik kistlerin çoğalmasıyla oluşan Polikistik Over Sendromu’nun, üreme çağındaki kadınlarda gebelik oluşmasını engelleyen en önemli sebeplerin başında. Bir kız bebeğinin yumurta keseciklerinin anne karnındayken yaklaşık 6- 7 milyon, doğuma yakın dönemde ise azalıyor, doğduğunda ise 2 milyon yumurta keseciğine sahip oluyorlar. İlk adet olan kız çocuğunda yumurta keseciği 700 bine düşüyor.

Çiftlerin yaklaşık yüzde 15’i kısırlık yaşıyor!

Düzenli cinsel ilişkide bulunan çiftlerin yüzde 70’ i ilk altı ayda, yüzde 85’ i ise 1 yıl içinde hamile kalıyor, kalan yüzde 15’ ine ise kısırlık tanısı konuluyor. Üreme çağındaki kadınları etkileyen en önemli problem kısırlık ve kısırlığın sebebi de yüzde 6 – 8 oranında Polikistik Over Sendromu (PCOS).

Tedavisinde hangi uygulamalar yapılıyor?

Kadınlarda görülen bu hastalığın tedavisinde; erkeklik hormonunun azaltılmasına, yumurtlamaya yardımcı olmaya, rahim iç tabakasının korunmasına, normal kilonun sağlanmasına, insülin direnci sonrasında çıkabilecek hastalıkların önlemesine yönelik uygulamalar yapılıyor. Ayrıca, akne ve erkeksi kıllanmayı azaltmak için uygulanan tedavilerde hastalığın psikolojik sürecinin de yakından takip edilmesinin çok önemli. Dengeli yaşamak ve sağlıklı beslenme çok önemli, kadınların günlük yürüyüşlerle sportif aktiviteleri de yapması gerekiyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,443 saniyede oluşturuldu.