Prof. Sönmez: Yumurtanın kalbe bir zararı yok

yumurtaİstanbul Memorial Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in yaptığı bilimsel araştırma, yumurtanın kalp ve damar hastalıkları açısından hiçbir zararının olmadığını ortaya koydu.

Sağlıklı kişiler tarafından gün aşırı veya her gün yenen bir yumurtanın, kalp ve damar hastalıkları yönünden hiçbir zararı olmadığını belirten Prof. Dr. Sönmez, “Herkes hatta kalp hastaları bile tereddütsüz gün aşırı bir yumurta yiyebilir.” dedi.

Bilimsel Tavukçuluk Derneği (WPSA) Türkiye Şubesi ve WPSA Avrupa Federasyonu Eğitim ve Bilgilendirme Çalışma Grubu Akdeniz Ülkeleri İletişim Ağı tarafından organize edilen 2. Akdeniz Ülkeleri Tavukçuluk Zirvesi Antalya’da başladı.

Zirvede konuşan Prof. Sönmez, “Gün aşırı ve günde bir yumurta yiyenlerde kan yağları ve damar sertliği risk faktörlerinde yükselme olmadığını, kötü huylu kolesterolde ise düşme meydana geldiğini saptadık.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Sönmez, şu bilgileri verdi: “Araştırmayı, İstanbul’un Silivri ilçesinde bir işyerinde ve bir yatılı okulda, yaşları 15 ile 59 arasında değişen 65 gönüllü üzerinde gerçekleştirdik. Tahliller sonucunda, gün aşırı ve günde bir yumurta yiyen gruplarda kan yağları ve damar sertliği risk faktörlerinde yükselme olmadığını, kötü huylu kolesterolde (LDL) ise düşme meydana geldiğini tespit ettik.” Sönmez, günde iki yumurta yiyen grupta ise kolesterol ve kötü huylu kolesterolde hafif bir yükselme saptanmasına rağmen, damar sertliği riskini tanımlayan faktör seviyelerinde herhangi bir değişiklik olmadığını gözlemlediklerini aktardı.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,383 saniyede oluşturuldu.