Rakiplerini geride bıraktı

ibmForrester Research’ün araştırmasına göre IBM, Lotus kurumsal işbirliği araçlarında rakiplerine üstünlük sağladı.

Teknoloji devi IBM, yaptığı açıklamayla Lotus ürün ailesinin geçtiğimiz altı aylık dönemde rakipleri karşısında üstünlük sağladığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre birçok IBM müşterisi Lotus seçeneklerini gözden geçirerek yeni çözümleri firmalarının yazılım porftföylerine ekledi. Yakın zamanda Lotus ürünlerini tercih eden dünya devi firmalardan bazıları şöyle sıralandı: BASF, Chrysler, The Coca-Cola Company, Colgate-Palmolive, Continental AG, Finishline, General Motors, GlaxoSmithKline, Gruppo Amadori, KBC Bank, Nationwide, Novartis, Phillips Electronics ve PNC Bank.

IBM’in tercih sebebi olarak gösterilen yazılımları arasında ilk sırayı alternatifleri yerine tercih edilen Lotus Notes ve Domino alıyor. Bunun dışında işbirliği araçları Lotus Connections ve Quickr büyük ilgi görürken, hiçbir harcamaya sebep olmayan ve tüm ofis dokümanlarının yaratılmasında etkin rol oynayan Lotus Symphony tercih ediliyor.

Yapılan açıklamada özellikle Lotus Notes’un sadece bir elektronik posta arayüzü olmaması üzerinde duruluyor. Çalışanların en önemli ihtiyacı olan bilgi paylaşımı konusunda ise her nerede olurlarsa olsunlar bu yazılım etkin rol oynuyor. Lotus ürün ailesini tercih eden firmalar, tercih sebebi olarak bu seçeneklerin daha düşük gider yaratan bir yapıya sahip olmalarını gösteriyor. Bunun dışındaki nedenler şöyle sıralanıyor: Daha yenilikçi bir arayüz, yazılımların web 2.0 yol haritalarının bulunması ve daha kolay hayata geçirilebilir özel uygulamalar olması.

Konu hakkında yorum yapan IBM Lotus Satış Yöneticisi Ülkü Ceylan şunları belirtti: “IBM, gerek dünyada gerek Türkiye’de çok geniş kurumsal müşteri portföyüne sahip. Bu kadar geniş bir yelpazeye çözüm sunmak konusunda Lotus, rakipleri karşısında ciddi bir avantaja sahip. Gerek kendi uygulamalarını kullanmak, gerekse açık kaynak koduna sahip ve firmaların ekonomik olarak zorlanmayacakları yazılımlar, Lotus ürün ailesinde yer alıyor. Geçtiğimiz dönemde rakipleri karşısındaki IBM başarısının ardında, bu sebeplerin var olduğunu düşünüyoruz.”

Bağımsız endüstri gözlemcileri, IBM Lotus’a olan bu geçişi belgeliyor. Dünyanın en büyük araştırma firmalarından Forrester, IBM Lotus ürünlerini işbirliği platformları anlamında lider seçti. Forrester, aynı zamanda IBM Lotus’u sunduklarıyla da en üst sırada gösterdi ve pazarda lider olarak belirledi. IBM’in LotusLive hizmetleri geçtiğimiz dönemde “Enterprise 2.0 Cloud Computing Technology Buyers’ Choice Award” ödülüne layık görüldü. Bilindiği üzere, dünyanın en büyük 100 şirketinin yarıdan fazlası IBM’in işbirliği çözümlerini kullanıyor. Lotus Notes ve Domino, uzay araştırmaları yapan en büyük on firmadan dokuzunda halen kullanılmakta. Ayrıca Lotus ürünleri, en büyük on otomotiv firmasından dokuzunda, elektronik firmalarının yedisinde, sigorta firmalarının sekizinde, yedi ilaç üreticisinde ve on telekomünikasyon firmasının dokuzunda aktif olarak kullanılıyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,445 saniyede oluşturuldu.