Regl dönemi şişliklerine çözüm…

 

Ödem oluşumu ve gerginlik için doğal yöntemler…

 

Regl döneminde en çok rahatsız eden problemlerden biri, vücudun çok fazla su tutması yani ödem oluşmasıdır.  bu soruna hem de regl dönemindeki gerginliğe basit çözümler…

Vücudun su tutmasını engellemek için yemeklere katılan tuzun azaltılması “Salamura, turşu tarzında çok tuz içeren besinlerin beslenme menüsünden çıkarılması gerekir. Bol sıvı alınması, maydanoz, ananas, kiraz, tarçın, yeşil elma ve bol limon tüketilmesi vücuttaki suyun atılmasında yardımcı olacaktır.”

Gerginliğe melisa çayı

Yine hormonlara bağlı olarak ruhsal olarak da depresif, yorgun ve asabi olunabilir. Akşamları yatarken melisa çayı demleyip içmek, sinirleri yatıştıracaktır. Ayrıca sabah alınan ılık duş da etkili bir çözümdür. Gün içinde şişkinlik için rezene çayı iyi gelir. Günlük 30 dk. yürüyüş yapmak da rahatlık verir.

Çay – kahve çok fazla tüketimi de fazla kafein alımına sebep olur. Kafein alımının artması sinir sistemini yıpratır bu yüzden bu dönem de azaltmakta fayda vardır. Gün içinde çayınızı açık – limonlu için, kahveyi en fazla 2 fincan tüketin. Çay kahve yerine bitki çayları, ayran tüketin. Asitli içecekler de kafein içerenlerini tüketmeyin

Demir ihtiyacı için et

Regl döneminde demir ve magnezyum kayıpları olabilmektedir. Bu yüzden bu dönemde günde 1 öğün mutlaka et tüketmeye özen gösterilmeli fakat tüketilecek etlerin yağsız ve ızgara olmasına dikkat edilmelidir. Tavuk, hindi, balık, kırmızı et bol miktarda demir ve magnezyum içerdiği için bu dönemde kayıpların yerine konulması için önemlidir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,354 saniyede oluşturuldu.