Saç Dökülmesi, Kâbusunuz Olmasın…

. Aynaya baktığımızda, hangi renk ya da model olursa olsun, yüzümüzün güzelliğine güzellik katan o bukleleri görmek isteriz.Saç, hepimiz için dışa dönük yüzümüzün en önemli bileşeni. Saçsız olma düşüncesi bile tüylerimizin diken diken olması için yeterlidir. Aynaya baktığımızda, hangi renk ya da model olursa olsun, yüzümüzün güzelliğine güzellik katan o bukleleri görmek isteriz.

Saç dökülmesi probleminiz varsa, sorunu ortadan kaldırmak için ilk yapmanız gereken sebebini araştırmak; çünkü saçınız, farkında bile olmadığınız çok çeşitli sebeplerden ötürü dökülüyor olabilir. Öyleyse saç kaybının başlıca nedenlerine ve olası çözümlere göz atmaya ne dersiniz?

Kalıtsal nedenler (Erkek Tipi Kellik): Ankara Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengizhan Erdem, erkeklerde olduğu gibi, kadınlarda da saç dökülmelerinin en sık rastlanan nedeninin testosteron hormonları olduğunu söylüyor. Kıl köklerinin zayıflamasına sebep olan testosteron, saçın dökülmesine yol açabiliyor. İyi haberi verelim; genetik olarak saç dökülmesine yatkın olan kadınların saçları azalsa da kellik oluşmuyor.

Çözüm: Doktorunuza danışarak hormon terapisiyle saç dökülmesini yavaşlatabilir ya da ortadan kaldırabilirsiniz. Başvurabileceğiniz bir diğer yöntem ise saç transplantasyonu.

Tiroid Bezi Hastalıkları: Yetersiz veya aşırı çalışan tiroit bezi de saç dökülmesinde sık rastlanan faktörlerden biri. Yorgunluk, asabiyet, nedensizce kilo alıp verme, ateş basması ya da üşüme belirtilerinden bir ya da birkaçından mustaripseniz, tiroit bezleriyle ilgili bir sorununuz olabilir.

Tiroit hastalığını tedavi edince, saç dökülmesi probleminiz de kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Protein ya da Demir Eksikliği: Saç dökülmesi problemi olan kişilerin incelemeleri gereken alışkanlıklarından biri de beslenme. Örneğin, protein eksik alındığında, vücut mevcut proteini muhafaza etmek için saçları dinlenme evresine sokuyor ve bunun sonucunda yoğun bir saç kaybı oluşuyor. Ayrıca demir eksikliğine bağlı anemi de saç dökülmesine neden olabiliyor.

Beslenmenizde aldığınız protein ve demir miktarına dikkat edin. Kan sayımı yaptırarak demir eksikliğiniz olup olmadığını öğrenin ve eğer varsa doktorunuza başvurun.

Stres: Stres gibi psikolojik sorunlar, vücut işlevlerini sekteye uğratabildiği gibi, saç dökülmesine de yol açabiliyor.

Tek çare var; o da stresten uzak durup psikolojik sorunlarımızı çözmek. Yoga, meditasyon gibi gevşeme teknikleriyle stressiz bir yaşamın kapılarını arayabilir, psikolojik yardım için ise uzman bir terapiste başvurabilirsiniz.

Ağır Hastalık ve Cerrahi Operasyonlar: Hastalıklar da saçın dökülmesine neden olabiliyor. Yüksek ateşin olduğu ağır hastalıklarda ya da operasyon geçirmiş kimselerde, hastalıktan sonraki 1-3 ay içinde yoğun saç kaybı gelişebiliyor.

Hastalığın tedavisiyle birlikte, saç eski halini alacağından endişelenmeye gerek yok.

İlaçlar: Bazı ilaçlar, geçici olarak saç dökülmesine neden olabiliyor. Örneğin, hipertansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve kolestrol düşürücü ilaçlar, kıl kökündeki hücrelerin bölünüp çoğalmasını bozarak saçın gelişimini engelleyebiliyor.

Doktorunuza danışarak ilaçların değiştirilmesini isteyebilirsiniz. Eğer ilaçlarınızın değişmesi mümkün değilse üzülmeyin. Ne de olsa, tedaviniz sona erdiğinde saçınız eski haline geri dönecektir.

Bağışıklık Sistemi Sorunları (Saçkıran): Bağışıklık sisteminin saç köküne saldırıp tahrip etmesi sonucunda, saçların tutamlar halinde dökülmesine saçkıran adı verilir. Saçın eski haline dönmesi aylar, hatta bazen yıllar alabilir.

Doktorunuza danışarak bağışıklık sisteminizdeki sorunları tedavi etmelisiniz. Hastalığın yavaşlaması için, çinko tabletleri alabilirsiniz.

Saç Bakımı Ürünlerinin Doğru Kullanılmaması: Renk açma, düzleştirme veya perma gibi kimyasal işlemler, doğru uygulanmadıkları ya da sık uygulandıkları takdirde saçın dökülmesine sebep olabiliyor. Ayrıca saçın sıkı lastiklerle toplaması da saç kaybına neden olabiliyor. Sık yıkama ve fırçalamanın ise saçı kırarak zayıflattığını belirtelim.

Saçınıza işlem yapılacağı zaman, bir profesyonelden yardım almanızda fayda var. Ayrıca, işlemler arasında en az bir ay geçmesi gerektiğini unutmayın. Saçınızı gergin biçimde toplamayın ve fırça yerine geniş ağızlı ve düz uçlu tarakları tercih edin.

Doğum Sonrası Dökülme: Gebelikte salgılanan östrojen hormonu, saçların gürleşip güzelleşmesini sağlar, ancak doğum sonrasında östrojen hormonu azaldığından saçlar dökülebilir.

Endişelenmek yersiz; ne de olsa saçlar 1-6 ay içinde eski gürlüğüne kavuşacaktır.

Kepek Sorunu: Kepek problemi, saç köklerini besleyen maddelerin köklere ulaşmasını engeller, bu da saçların dökülmesine neden olabilir.

Kepeğe karşı etkili bir şampuan kullanarak sorundan kurtulabilirsiniz.

Mantar Hastalıkları: Küçük kabuklanmalarla başlayıp yayılan, saçlı deride kızarıklık ve şişliğe, saçlarda ise kırılmaya neden olabilen mantar hastalığı çocuklarda daha sık görülüyor.

Mantar ilaçlarıyla hastalığı tedavi edebilirsiniz.

Belirttiğimiz gibi, saç dökülmesini önlemek istiyorsanız, problemin nedenini bulup ortadan kaldırmanız şart. Yine de her türlü saç dökülmesi probleminde, tedaviyi hızlandıracak şu formülü deneyebilirsiniz: 3–4 hafta boyunca her gün, 1 avuç dolusu ince kıyılmış ısırgan otu kökünü 8–10 saat boyunca 1–2 litre suda bekletin, 3-4 avuç ısırgan otu yaprağını bu suya ekledikten sonra kaynatıp 10 dakika boyunca üstü kapalı olarak demlenmeye bırakın ve süzün. Saçlı derinize İsveç şurubu ve ısırgan otu tentürü ile dönüşümlü olarak friksiyon yaptıktan sonra, bu suyla saçınızı yıkayarak saçlı derinize masaj yapın. Birkaç yıkamadan sonra dökülmenin durduğunu fark edeceksiniz

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,558 saniyede oluşturuldu.