Sağ Beyin, Sol Beyin: Siz Hangi Taraftasınız?

 

 

Bazılarımız gördüğü yeri asla unutmaz, bazımız dört işlem için kağıt kullanmaz… Kimimiz strateji üretir, kimimiz sanat. Aslında bu ayrımların sebebi beynimiz. Kimimizin sol yarım küresinde daha çok gezilecek yer oluyor, kimimizin ise sağ yarım küresi beş oda bir salonluk erişim alanı sağlıyor…

Hayat zıtlıklarla dolu. İyi varsa, kötü de var. Aşk varsa, nefret var. Yin varsa yang var… Bir başka deyişle, her biri karşıtı olduğu için var. Beyniniz de aynı hayat gibi çalışıyor. Beyninizde bir adet sağ yarım küre; bir adet de sol yarım küre var. Bunların her ikisinin de kendine özel fonksiyonları bulunuyor. İkisi arasındaki farkı şöyle basitleştirebiliriz: Bir resme baktığınızda beyninizin sol kısmı o resmin içerisindeki çizgileri, figürleri seçer. Sağ yarım küreniz ise resimdeki renkleri, şekillerin oluşturduğu harmoniyi fark eder. Her ikisiyle birlikte beyniniz karşınızda duran tabloyu bilgi süzgecinden geçirdiğinde siz resmin tamamını görmüş olursunuz. Yani eğer beyninizin sadece sağ tarafı çalışıyor olsaydı karşınızda bir renk cümbüşü görürdünüz. Eğer sadece sol tarafıyla bilgileri işliyor olsaydınız bazı çizgiler ve detaylar görür ancak o detayların ne oluşturduğuna dair hiçbir fikir sahibi olamazdınız. Gel gelelim elbette beynimizin tek bir tarafını kullanmıyoruz. Bilgiler her iki yarım küremizde kısa bir gezintiye çıktıktan sonra etrafımızı algılıyoruz. Fakat kimimizin sol yarım küresinde daha çok gezilecek yer oluyor, kimimizin ise sağ yarım küresi beş oda bir salonluk erişim alanı sağlıyor. İşte beynimizin hangi tarafını daha çok kullandığımız ise bu noktada devreye giriyor.

BEYİN NASIL İŞLİYOR?
Beyindeki tüm işleyişi anlatmak elbette bu kadar kolay değil. Bilim insanları hâlâ beynin nasıl işlediği konusunda araştırmalarını sürdürüyor. Çözülememiş bir sürü bölgemiz var. “Beynimizin yüzde bilmem kaçını kullanıyormuşuz” konusu da tamamen yanlış anlamadan ibaret. New York Üniversitesi Sinirsel Bilimler Merkezi’nden Peter Lennie yakın zamanlarda yazdığı bir makalede, beynin ideal olarak nöronların yüzde üçünden fazlasını aynı anda çalıştırmaması gerektiğini, aksi halde kullanılan her bir nöronu düzeltmek için, beynin karşılayabileceğinden çok daha büyük bir enerjiye ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Kısacası aslında beynimizin her bölgesini kullanabiliyoruz ancak sigortalar yanmasın diye her bölümünü aynı anda fişte bırakmıyoruz.
Algılama biçimi iletişim konusunda da çok etkili. Partnerinizle aranızdaki anlaşmazlıklar, işte çektiğiniz sıkıntılar, çevrenizle olan iletişiminizdeki kopukluklar farklı düşünme biçiminizden kaynaklanıyor olabilir. Kim bilir? Belki beyninizin sağ tarafını yoğun olarak kullanıyorsunuz ancak kendinize hiç uymayacak bir işte çalışıyorsunuz. Belki de beyninizin sol tarafını kullanıyorsunuz ve bir türlü uçuk sevgilinizle anlaşamıyorsunuz… Hangi yarım kürenizi daha çok kullandığınızı merak ediyor musunuz? O zaman adım adım yazıyı takip edin ve beyninizin bilmediğiniz yönlerini keşfedin.

ZAYIF YARIM KÜRENİZİ GÜÇLENDİRİN!
Sol Yarım Küre Egzersizleri
1. Yazı Yazın
Bilim insanlarının incelemelerine göre, kelimeleri hafızanıza yerleştiren ve size etkili konuşma kabiliyeti sağlayan tarafınız beyninizin sol yarım küresi. Yazı yazmanın limiti yok. İsterseniz kendinize, bedava ya da ücret ödeyerek bir blog açın. Twitter’da daha çok vakit harcayın ya da sevgilinize aşk mektupları yazın. Olmadı günlük tutun.
2. Rakamlarla İç İçe Olun
Rakamlar da aynı kelimeler gibi beynimizin sol tarafında işlenirler. İşlemleri kafanızdan yapmaya çalışmak, telefon defterini bir kenara bırakıp önemli olan kişilerin numaralarını ezberlemek sol yarım kürenizi harekete geçirecektir. Önemli numaraları ezberleyerek egzersizlere başlayabilirsiniz.

 

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,453 saniyede oluşturuldu.