Sağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazanılır?

Sağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazanılır?

Çok istemenize rağmen sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı hayatınıza bir türlü adapte edemiyor musunuz?    bu ipuçlarına mutlaka göz atmalısınız.

Hepimiz daha sağlıklı yaşamak için beslenmenin öneminin farkındayız. Daha sağlıklı beslenebilmek için

doktorların sözlerine kulak veriyor, sağlıklı ürünlere yönelmeye dikkat ediyor ve bunları hayatımıza adapte etmeye çalışıyoruz. Sağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazanılır?Fakat bu hevesler geçici bir döneme etki ediyor ve sonunda yine eski alışkanlıklarımıza dönebiliyoruz.

Sağlıklı yeme alışkanlıkları edinmek ve bunları hayatımızın tümüne yayabilmek aslında o kadar da zor değil. Bu sağlıklı 5 ipucu sayesinde doğru beslenmeyi bir alışkanlık haline getirebilir ve daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olabilirsiniz.

Sağlıksız alışkanlıklarınızı tespit edinSağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazanılır?

Bir şeyi iyileştirmenin ilk adımı, önce nerede hata yaptığımızı öğrenmek. Eğer daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek istiyorsak, önce sağlıksız şeyleri tespit etmeliyiz. Eğer çok fazla kahve içiyor ya da sürekli kızartmalara yöneliyorsanız, kahve makinesini veya fritözü hemen gözünüzün önünden kaldırmak işe yarayabilir. Fritöz ya da kahve makinesinin her an elinizin altında olduğunu bilmeniz kızartma yapmanıza ya da bir kahve daha içmenize neden olabilir. Bunları gözününüz önünden kaldırmak kesinlikle işe yarayacak. Mesela masanızın üzerine koyacağınız içinde dilimlenmiş meyvelerin bulunduğu şık bir sürahi, su içmeyi daha sağlıklı ve çekici hale getirecek. Hangi alışkanlığınızı değiştirmek istiyorsanız onun yerine mutlaka bir alternatif koymalısınız.

Yeni çözümler bulunSağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazanılır?

Artık memnun olmadığınız alışkanlıklarınız varsa bunlardan kurtulmanın vakti gelmiş demektir. Örneğin işyerinizde yediğiniz öğünlerin sağlıksız olduğundan şikayetçiyseniz, akşamdan ertesi gün yiyebileceğiniz bir menü hazırlayıp işyerine götürün. Ya da eve yorgun geldiğiniz için pişirmesi uzun süren sağlıklı yemekler yerine daha çabuk hazırlayıp tüketebileceğiniz sağlıksız yiyeceklere yöneliyorsanız, bunun için yeni bir çözüm bulun. Mesela önceki gün yemeğinizi pişirebilir ve eve vardığınızda sadece ısıtarak sağlıklı ve dengeli bir öğün yiyebilirsiniz.

Tekrar, tekrar, tekrar!Sağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazanılır?

Bir şeyin alışkanlık haline gelebilmesi için onu birçok kere tekrar etmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. Özellikle uzun vadeli alışkanlıklar yerlerini kolay kolay yenilerine bırakmıyorlar. Eğer yeni bir beslenme tipi ya da bir yaşam stiline alışmaya çalışıyorsanız, onu sürekli hale getirmelisiniz.

Mesela daha çok su içmeyi alışkanlık haline getirmek istiyorsanız, vücudunuz buna alışana kadar kendinize hatırlatma mesajları koymalısınız. Bugüne kadar her akşam aşırı yemeyi alışkanlık haline getirdiyseniz, vücudunuzun akşamları az yemeye alışması da kolay olmayabilir. Bu alışkanlığı kazanmak için mutlaka uzunca bir süre tekrar etmelisiniz. Sabırlı olduğunuz taktirde bünyeniz her türlü alışkanlığa kendini adapte edebilir.

Alışverişinizi düzene sokunSağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazanılır?

Eğer dolabınızda yiyecek sağlıksız bir şeyler bulamazsanız, sağlıksız beslenemezsiniz. Bu nedenle mutfağınız için yaptığınız alışveriş, sağlıklı yeme alışkanlıkları edinmede oldukça büyük önem taşıyor. Haftada bir gün büyük bir alışveriş yapın ve o hafta yemeniz gereken şeyleri sepetinize atın. Dengeli bir beslenme için gerekli sebze, meyve, et ve benzeri her şeyi sepetinizde bulabilmelisiniz. Eliniz abur cuburlara gittiğindeyse kendinize hakim olun ve onların yerine geçebilecek sağlıklı ürünler bulmaya çalışın. Mesela yemeklerden sonra mutlaka tatlı yeme alışkanlığınız varsa, sağlıksız tatlılara uzanmak yerine sepetinize bitter çikolata atabilirsiniz. Yeterli miktarda meyve yemediğinizi düşünüyorsanız, meyve seçerken elinizi korkak alıştırmayın. Yemekten sonra canınız tatlı istediğinde ve yiyecek hiçbir şey bulamadığınızda o meyveler çok işinize yarayabilir.

Bir arkadaş edininSağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazanılır?

Yaptığımız her ne olursa olsun, birinden destek aldığımızda o iş bize çok daha kolay gelir. Eğer alışkanlıklarınızı bir türlü oturtamıyor ve çevresel faktörlerden şikayet ediyorsanız, kendine aynı hedefi seçmiş bir arkadaş edinin. Sizinle aynı alışkanlıkları kazanmaya çalışan biriyle olumlu-olumsuz tüm deneyimlerinizi paylaşıp birbirinize destek olabilirsiniz. Sizin çözüm bulamadığınız bir probleme o çoktan çare bulmuş olabilir ve bunu sizinle paylaşarak işinizi kolaylaştırabilir.

Birlikte geçireceğiniz zaman bu süreçte size çok yardımcı olabilir. Akşamları sağlıklı yiyeceklerden oluşan bir sofra hazırlayıp birlikte yiyebilir, birbirinizle bazı ipuçlarını paylaşıp yeni alışkanlıklarınıza daha kolay adapte olabilirsiniz.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 132 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,487 saniyede oluşturuldu.