Sağlıklı Beslenme İçin Sağlıklı Mutfak Rehberi…

Sağlıklı Beslenme İçin Sağlıklı Mutfak Rehberi…
Sağlıklı bir beslenmenin sağlıklı mutfak alışkanlarından geçtiğini unutmayın. Mutfağınızda yer açmanız gereken besinleri Hisar Intercontinental Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu’ndan öğrendik…

Makarnadan vazgeçemiyorsanız…Sağlıklı Beslenme İçin Sağlıklı Mutfak Rehberi…

Makarna alırken tam tahıllı ya da tam tahıl karışımlı makarnaları tercih edin. Soslu makarnadan vazgeçmem diyenlerdenseniz kullanacağınız sosların içerdiği yağ, sodyum ve kalori miktarını öğrenmek için mutlaka etiketleri okuyun. Ayrıca makarnanızı soslar yerine otlar ve sebzelerle de daha cazip hale getirebileceğinizi unutmayın.

Zeytinyağı kullanmaya alışın.Sağlıklı Beslenme İçin Sağlıklı Mutfak Rehberi...

Kalp sağlığı için yararı kanıtlanmış olan zeytinyağını yemeklerinizde ve salatalarınızda kullanmaya alışın.

Patatesin tadını çıkarın…Sağlıklı Beslenme İçin Sağlıklı Mutfak Rehberi...

Mutfağın vazgeçilmez sebzesi patatesi kızartmak yerine fırında peynir, fasulye ve baharatlarla harmanlayarak hazırlarsanız daha sağlıklı ve kalorisi daha düşük bir yemek yemiş olursunuz.

Protein kaynağı fasulyeye sofranızda yer açın…Sağlıklı Beslenme İçin Sağlıklı Mutfak Rehberi...

Kurutulmuş ya da konserve fasulye, hayvansal proteine en ucuz alternatiftir. Ayrıca mükemmel bir lif kaynağıdır. Yemeğinin yanı sıra garnitür olarak da çorba, salata veya güveçlerinizde kullanabilirsiniz.

İşlenmemiş tahılları tercih edin…Sağlıklı Beslenme İçin Sağlıklı Mutfak Rehberi...

Kahverengi pirinç, bulgur, kuskus gibi işlenmemiş tam tahıllı gıdaları tercih edin. Daha zengin bir lezzet istiyorsanız bunları pişirirken et suyu kullanın.

Mevsiminde domates tüketin ya da…Sağlıklı Beslenme İçin Sağlıklı Mutfak Rehberi...

Yazın domateslerini konserve yaparak kış boyunca domatesten mahrum kalmayın. Likopen ve C vitamini açısından zengin olan domatesi çorba, yemek, salata ve sos malzemesi olarak kullanabilirsiniz.

Fındığı öğünlerinizin arasına alın…Sağlıklı Beslenme İçin Sağlıklı Mutfak Rehberi...

Fındığı sadece atıştırmalık olarak düşünmeyin. Fındık protein, lif, iyi yağlar açısından mükemmel bir besin kaynağıdır. Eğer düzenli olarak fındık tüketirseniz kalp hastalığı riskini azaltabilir. Makarna, et, sıcak ve soğuk tahıllarda, salatalar veya sebze yemeklerinde tuzsuz fındık kullanın. Tatlılarda ya da besleyici bir atıştırmalık olarak meyve veya yoğurtla birlikte yiyin.

Meyveye hayatınızda kocaman bir yer açın…Sağlıklı Beslenme İçin Sağlıklı Mutfak Rehberi...

Düşük kalorili, besin maddelerince zengin antioksidan ve lif içeren meyvelere sofranızda yer açın. Meyveleri taze ya da kurutulmuş olarak mutlaka her gün tüketin.
Zengin tatlar için et suyu stoğunuzu yapın…

Et suyunu daha önceden hazırlayarak buzluktaki buz kalıplarına dökerek kendi et suyunuzu hazırlayabilirsiniz. Böylece hazırlarınızı kullanarak aldığınız sodyumu azaltabilirsiniz.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 168 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,466 saniyede oluşturuldu.