Sağlıklı bir cinsel yaşam için spor yapın

Vücudunuza bakmaktan hoşlanmazken cinsel yaşamdan keyif almamanız da gayet doğal. Oysa, “fit” olma duygusunun yarattığı, vücuduyla barışık olma ve özgüven duygusundaki artış da, cinsel yaşama hareket getirebiliyor.

Cinsel yaşantınızda soğuk rüzgârlar mı esiyor… Şikâyetinizin altında yatan neden, stres ya da yorgunluk olabilir. İşte spor bu noktada devreye giriyor ve cinsel yaşantınızın yeniden canlanmasını sağlıyor! Nasıl mı, işte yanıtı…

Acıbadem Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Şennur Zorer’e göre; kendini daha çekici ve güzel hisseden kişi, vücuduyla barışık oluyor, utangaçlığını ya da korkularını bir kenara bırakarak cinsel yaşamda daha aktif bir rol üstleniyor. O halde, zaman kaybetmeden vücudunuzu yeniden formuna kavuşturmak için düzenli olarak spor yapmaya başlayın.

Mutluluk hormonları devrede!

Modern çağın yarattığı stres dolu ortam, özellikle şehirde yaşayan insanlarda cinsel fonksiyon bozukluğunun daha sık görülmesine yol açıyor. Spor yaparken vücuttaki çeşitli stres hormonlarının üretimi yavaşlıyor.. Yapılan araştırmalara göre, düzenli spor yaşamı olan kişilerle, düzenli spor yapmayan kişiler arasında cinsel performans ve cinsel tatmin açısından oldukça büyük farklılıklar var.

Ereksiyonun kalitesini artırıyor

Diyabet, kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon gibi genel sağlığı bozan her türlü etken, dolaylı ya da doğrudan cinsel sağlığı da olumsuz yönde etkiliyor.Kandaki yağ ve kolestrol değerleri yükselince damar sertliği gelişebiliyor. Bu sorunun etkisi altında kalan erkeklerde sertleşme sorunu, yani ereksiyon bozukluğu en sık görülen problemi oluşturuyor. Spor, vücutta doku kanlanmasını ve oksijen alımını artırarak ereksiyon kalitesine katkıda bulunuyor.

Cinsel yaşantının başarılı olması, öncelikle fiziksel ve ruhsal bütünlük, özgüvenin bulunması ve hormonal seviyenin normal değerlerde olmasıyla paralellik gösterir. Bu seviyeyi düzenli.
Sağlıklı bir cinsel yaşam için herkesin kolaylıkla uygulayabileceği en etkili egzersiz türü ise; hızlı ve tempolu bir şekilde yürümek

Kadınlara özel egzersizler

Kegel egzersizi: İdrarınızı yaparken birkaç kez tutup bırakın. Pelvik kaslarının sıkı olması rahim ile idrar torbasının sarkmasını ve istemsiz idrar kaçırmayı önlediği gibi cinsel ilişkide de çok yarar sağlıyor.

Sırt egzersizi: Sırt üstü uzanarak dizlerinizi bükün ve birbirinden ayırın. Vajina kaslarınıza konsantre olarak pelvik kaslarınızı yukarı çekin, tutun ve gevşeyin. Bu egzersizi yaparken kalça kaslarınızı kasmadığınızdan emin olun. Pelvik kaslarınızı asansör olarak düşünün ve yavaş yavaş yukarı kasarak çekin. Bu egzersizi öğrendikten sonra yatarken, ayakta, otururken veya cinsel ilişki sırasında sık sık tekrar edin.

Karın egzersizi: Sırt üstü uzanıp, dizlerinizi bükün. Ellerinizi mide kasının üzerine yerleştirin. Kasın sertleşmesini hissederken kalçanızı kaldırarak pelvik kaslarınızı kasılı tutun ve gevşeyin. Bu pozisyondayken ellerinizi göğüs üstünde kavuşturun. Başınızı ve omuzlarınızı dizlerinize yaklaştıracak şekilde kaldırın, karın kaslarının sertleştiğini hissedin ve sonra gevşeyin.. Egzersize günde birkaç kez 5 dakika süreyle en az 3 ay devam edin.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,471 saniyede oluşturuldu.