Sağlıklı saçlara sahip olmak zor değil…

Saç sağlığınız için, sadece bakım yapan şampuanlar mı kullanıyor sunuz, saçlarınızın sağlığı için neler yapıyor sunuz? Buyrun saç sağlığımız için bilgi edinelim, saç bakımımızı bilinçli yapalım.

Sağlıklı saçlar kadın erkek hiç fark etmez bütün bireylerin hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmekte çok zor değil. Kırılmalar yıpranmalar vb. her şey saçlarınıza gereken önemi verdiğinizde son buluyor.
Sağlıklı beslenme çok önemli
Öncelikle saçların kökünden beslendiği unutulmamalıdır. Dışarıdan uygulanan ürünler saçlara sağlık getirmez. Saçlar için gerekli olan vitamin ve mineraller ancak kan yolu ile saç köklerini besleyebilir. Memorial Hastanesi’nden Uzm. Dr. Tuğba Türe demir, çinko, vitamin B12, folik asit ve biotinden (kırmızı et, yumurta beyazı, kurubaklagiller, vs…) zengin beslenmenin saç sağlığı için gerekli olduğunu belirtiyor.

Dengeli ve düzenli beslenmek, antioksidan yiyecekleri (sebze, meyve, vs…) gerektiği kadar tüketmek, düzenli uyku ve stresten uzak durmak saç sağlığı için önemlidir.

Saç kozmetiklerini bilinçsiz kullanmayın
Saç boyası, renk açıcılar, jöle, köpük, sprey gibi kozmetik ürünlerin bilinçsiz kullanımı saçlara zarar verebilir. Saç şekillendirici ürünler sık kullanımda ve saçtan temizlenmediğinde saçta kalıntı oluşturarak saç tellerinde zayıflama ve kırılmalara neden olabilirler. Bu nedenle dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir.

Saçlarınızı ılık su ile yıkayın
Saçlar gün aşırı ve ılık su ile yıkanmalıdır. Ayrıca ikisi bir arada ürünler yerine şampuan ve saç kreminin ayrı ayrı uygulanması daha doğru olacaktır. Saç kreminin saç uçlarına sürülmesi yeterlidir.

Saçlarınızı çok sıcak kurutmayın
Saçların kaba ve sert bir biçimde taranması saçları yıpratabilir. Eğer kuru ve zor taranan saçlara sahipseniz durulanmayan bakım ürünlerini kullanarak saçlarınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca saçlar kurutulurken ve şekillendirirken çok sıcak uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Güneşten saçlarınızı koruyun
Güneş, klor ve deniz saçların kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Şapka kullanımı dışında özellikle güneşin zararlı ışınlarına karşı özel saç koruma ürünlerinin kullanılması da faydalıdır.

Saçlarınızı sıkı toplamayın
Özellikle alın bölgesinde bant şeklinde görülen saç dökülmelerinin en sık sebebi sıkı toplanmış saçlardır. Bu tarz uygulamalar, zaman içerisinde kıl köklerinin zarar görmesine ve saç kayıplarına neden olabilir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,589 saniyede oluşturuldu.