Sağlıklı ve ışıldayan bir cilt…

Siz de, donuk görünümünden yakındığınız cildinize daha canlı bir görünüm kazandırmak için önerilerimizden faydalanabilir ve güneş gibi ışıldayabilirsiniz.

Lisedeyken beden derslerinin ardından cildinizin nasıl da sağlıkla ışıldadığını hatırlıyorsunuz değil mi? “O günler geride kaldı artık” demeyin ve önerilerimize kulak verin… Cildin günün her saatinde ışıldaması için yapabileceğiniz pek çok şey var. Bunun için hem bazı kozmetik ürünlerden faydalanmanız, hem de bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Ancak tabii hepsinden önce, yapmanız gereken haberimizi okumak!

Cilt neden donuklaşıyor?
Cildinizi donukluktan kurtaracak çözümleri öğrenmeden önce, buna neden olan sebepleri öğrenmenizde fayda var. Böylece bu savaşa çok daha bilinçli bir şekilde başlamanız mümkün olacak.

1.Ölü hücrelerin atılamaması
Bilindiği gibi cilt kendisini düzenli olarak yeniliyor ve en üst yüzeydeki ölü tabaka atılarak yerini alttan gelen taze tabakaya bırakıyor. Ancak bazen, bu olmuyor ve ölü cilt tabakası tam olarak atılmıyor, cildin üst yüzeyinde birikiyor, cilde donuk bir görünüm veriyor.

2.Yetersiz kan dolaşımı
Aşırı yorgunluk, stres, yetersiz uyku etkisini tüm beden üzerinde olduğu gibi cilt üzerinde de gösteriyor. Bütün bunlar, dolaşım sistemini olumsuz etkiliyor ve cilt yeteri kadar beslenemediği, oksijen alamadığı için donuklaşıyor. Ayrıca egzersiz yapmamak ve sürekli kapalı mekânlarda kalmakta cildin oksijensiz kalmasına neden oluyor.

3. Kötü beslenme alışkanlıkları
Düzenli beslenmenin ve bol bol vitamin, antioksidan maddeler tüketmenin cilt üzerinde sayısız faydası var… Çünkü bu maddeler hücrelerin sağlığını koruyor ve onların zararlı serbest radikallerin saldırısına uğramasını engelliyorlar. Eğer, düzenli beslenemiyor, kalorisi yüksek ancak besleyici değeri az besinlerle öğünleri geçiştiriyorsanız bu durum kısa bir zaman içinde cildiniz üzerinde kendisini gösterecektir.

4. Ve sigara
Sigaranın sadece sağlınız için değil, güzelliğiniz için de son derece zararlı olduğunu tekrarlamaya gerek var mı? İçindeki zararlı maddelerle sağlığınızı ve cildinizi olumsuz etkilerken, dumanı da cildinizin donuk, sarı bir hal almasına neden oluyor.
Sizi güneş gibi parlatacak 6 öneri
• Doğru besinler tüketin
Cildinizin ışıltısının sadece dıştan geldiğini düşünmemelisiniz. Tükettiğiniz besinleri doğru seçerek ve düzenli beslenerek onun içten de ışıldamasını sağlayabilirsiniz, Bunun için tabii ki öncelikli olarak yapmanız gereken, bol sebze ve meyveyi içeren, zengin bir beslenme biçimi benimsemek.

• Bol bol su için
Bol bol su içerek dokularınızdaki, dolayısıyla cildinizdeki nem oranını koruyabilirsiniz. Ve tabii tahmin edebileceğiniz gibi nem demek sağlıklı canlı bir cilt demek. Ayrıca çok su içmenin başka bir etkisi de vücudunuzdan toksinlerin atılmasını kolaylaştırması.

• Kaliteli ve iyi uyuyun
Uykunuzu her ne olursa olsun almaya çalışın. Uzmanların önerisi yetişkin bir insan için günde ortalama 7,5-8 saat uyku… Tabii uykunun kalitesi de önemli. Uygun şartlan yerine getirerek, iyi uyumaya ve dinlenmiş kalkmaya çalışın.

• Egzersizi ihmal etmeyin
Egzersiz yapmanın en önemli faydası kan dolaşım hızınızı artırarak size canlı bir cilt ve pembe yanaklar armağan etmesi. Tabii, sağlınız üzerindeki olumlu etkileri de daha uzun vadede cildinize yansıyacaktır.

• Sakinlesin, rahatlayın
Stresin cildin ciddi bir düşmanı olduğunu daha öncede belirtmiştik. Bu nedenle stresle savaşmak demek donuk ciltle savaşmak demek bir anlamda. Stresten kurtulmak için yoga ve meditasyon yapabilir, masaj yaptırabilirsiniz.

• Zararlı çevresel etkilerden korunun
Cildin en büyük düşmanları arasında, kirli havayı, soğuğu, rüzgarı ve tabii güneş ışınlarını sayabiliriz. Bunlardan korunmak için yaz ya da kış demeden en az 15 koruma değeri olan bir güneş ürünü kullanmanız yerinde olur.

• Peeling yapın, ölü derileri atın
Cildin üst yüzeyini kaplayan ölü derilerin donukluğun başlıca sebeplerinden olduğunu açıklamıştık. Bu ölü tabakadan kurtulmanın güzel yolu ise, düzenli olarak, örneğin haftada bir kez peeling yapmak. Bunun için cildi fazla tahriş etmeyen bir peeling kremi kullanabilirsiniz. Türk hamamına girmenin ve saunanın da ölü derileri atmada faydası olduğunu hatırlatalım.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,436 saniyede oluşturuldu.