Sağlıklı ve konforlu bir yaşam elinizde…

Sağlıklı ve konforlu bir yaşam elinizde…

Yoğun ev ve iş hayatı nedeniyle ihmal ettiğiniz bedeninizi forma sokmak aslında çok kolay. Düzenli uyuyarak, dengeli beslenerek ve sosyalleşerek hayatta her zaman bir adım önde olabilir, sağlıklı ve konforlu bir yaşama kavuşabilirsiniz… Sağlıklı ve konforlu bir yaşam elinizde...Fakat bu süreçte, moralinizi yüksek tutmalı ve uyku düzeni, yakın çevrenizden sağlıklı yaşama dair yaptığınız uygulamalar konusunda destek almak gibi pek çok önemli detaya özen göstermelisiniz.

MEYVE VE SEBZE TÜKETİNSağlıklı ve konforlu bir yaşam elinizde...

En iyi diyet sizi aç bırakan diyet değil, zamanında ve iyi beslendiğiniz diyettir. Meyve ve sebzeler lif açısından zengindir. Besin değeri yüksek olan bu gıdalar uzun süre yiyene tokluk hissi verir.

YAVAŞ KİLO VERİN

Zayıflıyor fakat istediğiniz kiloya ulaşma yolculuğunda hızla kilo veremiyorsanız moralinizi bozmayın çünkü kilo vermek zaman ister. Haftada 500 gr ile 900 gr arası kilo vermek normaldir. Eğer kilo verme konusunda beklentinizi yüksek tutarsanız, verdiğiniz kilo size asla yeterli gelmeyebilir ve daha çabuk pes etmenize neden olabilir.

HAFTADA BİR TARTILINSağlıklı ve konforlu bir yaşam elinizde...

Düzenli olarak tartılan kişilerin kilo verme başarısı daha yüksek. Diyet yaparken vücudunuzda bir hafta içinde dalgalanmalar olabilir. Haftada bir kez tartılarak bu dalgalanmaların sizi demoralize etmesini engelleyebilirsiniz. Her hafta aynı gün ve saatte iç çamaşırlarınızla tartılmak size kilonuzla ilgili en doğru bilgiyi verir.

UYKUNUZU ALINSağlıklı ve konforlu bir yaşam elinizde...

Uykusuz kaldığınızda vücudunuz, iştah uyarıcı hormon olan ghrelin hormonunu daha çok üretmeye başlar ve size doyduğunuzu söyleyen leptin hormonu azalır. Yeterli uyku kendinizi yenilemenize ve gereksiz atıştırmalıklar tüketmenize engel olur.

PORSİYONUNUZU AYARLAYINSağlıklı ve konforlu bir yaşam elinizde...

Dışarıda yediğiniz yemekler genellikle büyük porsiyonlar şeklinde servis edilir. Bu nedenle evde de aynı zengin tabağı görmek isteyebiliriz. Evde yemek hazırlarken ölçü kapları ve küçük tabaklar kullanmak size avantaj sağlar. Bu şekilde yemek yemeğe alıştığınızda, restorana gittiğiniz anda siparişinizi yarım porsiyon olarak verebilirsiniz. Atıştırmalıklarda porsiyon ayarlamak için kendinize küçük bir kase edinip atıştırmalıklarınızı sınırlandırabilirsiniz.

NOT ALINSağlıklı ve konforlu bir yaşam elinizde...

Bir kağıt ve bir kalem, kilo vermenizde tahmin edebileceğinizden çok daha önemli rol oynayabilir. Araştırmalar gösteriyor ki, yediklerini ve içtiklerini not alan kişiler, ne zaman ve nerede fazlaya kaçtıklarını görüp çok daha dikkatli besleniyor ve kolayca kilo veriyorlar. Bir araştırmaya göre besin günlüğü tutan kişiler, tutmayanlara göre iki kat daha hızlı kilo veriyor.

YAKIN ÇEVRENİZDEN DESTEK ALINSağlıklı ve konforlu bir yaşam elinizde...

Aile ve arkadaşların desteği kilo vermenizi kolaylaştırır. Onlara ulaşmak istediğiniz hedeften bahsedin ve size yardımcı olmalarını rica edin. Belki de günlük egzersizlerinize onlar da katılır.. Tam pes etmeyi düşündüğünüz anda arkadaşınızın veya ailenizden birinin bugüne kadar olan çabanızı ve hedefinize ulaştığınızda kendinizi ne kadar iyi hissedeceğinizi hatırlatması motivasyonunuzu büyük ölçüde artırır. Sevdiklerinizden destek almak hayatınızı ve kilo verme sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,352 saniyede oluşturuldu.