Sarımsak Denilen Doğal Tablet…

Son günlerde gerek gazetelerde ve gerekse televizyonlarda sürekli sarımsağın vücudu koruyucu ve güçlendirici etkisinden bahsedilince, sarımsağın ne gibi özellikleri ve yararları olduğunu yazmak gerektiğini düşündüm.

Sarımsakta neler bulunur?
Sarımsağın yapısında bol miktarda su, fruktoz içeren karbonhidratlar, kükürt bileşikleri, protein lif ve serbest amino asitler bulunur. Sarısmsak ayrıca yüksek miktarda saponin, fosfor, potasyum, kükürt, çinko, orta miktarda selenyum, A ve C vitaminleri ile az miktarda da kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir ve B kompleks vitaminlerini içerir

Sarımsağın etkileri nelerdir?
Bu her derde deva bitkinin, anti bakteriyel, safra salgılarını arttırıcı, kan basıncını düşürücü, kramp çözücü, bağışıklık sistemini güçlendirici, kolesterol düşürücü, iştah açıcı ve kanı sulandırıcı özellikleri vardır.

Sarımsağın bu çok sayıdaki yararını elde etmek için çok fazla tüketmek zorunda değiliz. Gün içinde 3–4 diş sarımsak yeterlidir. Kokusundan rahatsız olanlar piyasada bulunan sarımsak tabletlerinden de yararlanabilirler. Ya da çiğnenecek birkaç kakule tanesi ya da karanfil, koku sorununa çözüm getirecektir. Önemli olan sarımsak alımında aşırıya kaçmamaktır.

Kullanım alanları
* Yüzyıllardır sarımsağın organizmayı güçlendirici etkisi bilinmektedir. Ünlü tarihçi Herodot eski Mısır piramitlerinde çalıştırılan işçilerin, güçlü ve sağlıklı kalmaları için sarımsak ve soğanla beslendiklerini anlatır. Mide ve bağırsak güçlendiricisi olarak, mikrop ve virüsleri öldürücü olarak, damarları genişletici etkisiyle, kanın vücutta daha rahat dolaşmasına neden olur. Yüksek tansiyon için birebirdir. Kötü kolesterol ve trigliserit düzeyini düşürerek kalp krizi riskini azaltır.

* Doğal bir ağrı kesicidir. Sarımsaktaki kimyasal bir madde doğrudan vücudu etkileyerek ağrı hissinin azalmasını sağlıyor.

* Yaşlanmayı geciktiriyor. Yaşlılarda ve kuvvetten düşmüş hastalarda çok faydalı.

* Nezle ve bronşitte etkili.

* Yorgunluğa karşı etkili.

* Hücrelerin tamirini kolaylaştırıyor.

* Böbrek taşını önlüyor.

* Mide ve bağırsakları uyarıp faaliyetlerini artırarak hazmı kolaylaştırıyor.

* Uzmanlar sarımsaklı yoğurdun, zehirlenmelere karşı insanı koruduğunu ve sarımsağın en ince damarları dahi temizleyerek oralara kan gitmesini sağladığını bildiriyor. Sarımsak bütün salgı bezlerini çalıştırmak ve vücudu zehirlerinden temizlemek suretiyle, genç ve dinç olmayı, uzun yaşamayı sağlıyor. Kurşun zehirlenmelerine iyi geliyor.

* Sarımsak esansı akciğerler yoluyla dışarı atılırken bu organları ve bronşları dezenfekte ediyor, oralardaki mikropları öldürüyor ve bronşların ifrazatını artırarak öksürükle astıma faydalı oluyor. Veremin iyileşmesinde de önemli bir rol oynuyor.

* Krampları önlüyor. Halsizlik ve yorgunluk için de etkili.
Gut, nefes darlığı, sivilce ve şeker hastalığına çeşitli yönlerden olumlu tesir ediyor.

* Yararları bakımından kuru sarımsak tazeye oranla çok daha etkilidir.

Kullanımı
Doğrudan yenerek, salatalara ya da yoğurda karıştırılarak yenir. Ya da sarımsak sütü yapılabilir. 2-3 diş sarımsak ince kıyılır ya da dövülür. 1 bardak soğuk süte eklenerek, kaynayana kadar ısıtılır. Üzeri örtülür ve 10 dakika sonra içilir. İhtiyaç duyulduğunda her seferinde taze olarak hazırlanır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,529 saniyede oluşturuldu.