Şaşırtan araştırma…

Küresel düzeyde insanların cinsel davranışlarını inceleyen bir araştırma, rastgele cinsel ilişkiye girmekle hastalıkların yayılması arasındaki bağlantıya ilişkin şaşırtıcı bulgular ortaya koydu.

Tıp dergisi Lancet’in araştırması kapsamında yaklaşık altmış ülkede cinselliğin boyutları araştırıldı. Araştırmaya katılanlara, ilk cinsel deneyimleri kaç yaşında yaşadıkları, prezervatif kullanıp kullanmadıkları, kaç kişiyle cinsel ilişkiye girdikleri gibi sorular yöneltildi.

Alanında bir ilk olarak nitelenen araştırmaya göre, genel cinsel sağlıkla insanların birden fazla kişiyle birarada olması arasında çok az ilişki var.

Araştırmayı yapan ekibin başkanı Prof. Kaye Wellings, cinsel yollarla bulaşan hastalıkların yaygın olduğu Afrika gibi bölgelerde; rasgele cinsel ilişkilerin daha yaygın olmasını beklediklerini; ancak sonuçların, bu varsayımı doğrulamadığını söyledi.

Araştırmaya göre, rastgele cinsel ilişkiye en çok Batılı ülkelerde rastlanıyor.

Araştırmanın verilerine bakılınca, yoksulluk ve prezervatif konusunda eğitimsizlik daha önemli faktörler olarak öne çıkıyor.

Uzmanlar, pek çok ülkede ilk cinsel deneyimin 15-19 yaşları arasında yaşandığını, kalkınmış ülkelerde yaşayanların ise bu deneyimi daha erken yaşlarda yaşamaya eğilimli olduğunu belirledi.

Tek eşlilik dünya genelinde yaygın eğilim olsa da birden fazla kişiyle beraber olma eğilimi daha çok Batılı ülkelerde görülüyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,454 saniyede oluşturuldu.