Savaşa uygun sütyen istiyorlar…

İsveç’te kadın askerler, ordudan savaş ve çatışma durumlarına uygun sütyen talebinde bulundu.Stockholm- Sendika yetkililerinden Paulina Rehbinder, 500 kadar acemi kadın askerin, spor sütyenlerini kendileri satın almak zorunda kaldığını ve bu çamaşırların çok çabuk koptuğunu, erkek askerlerin ise iç çamaşırlarını ordudan aldığını belirtti.

Kadın askerlerin dışarıdan satın aldığı çamaşırların savaş durumuna ya da yangına dayanıklı olmadığını belirten yetkili, bu çamaşırların pratik bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Ordunun tarafsızlık ve eşitlik örneği sergilemediğini öne süren Rehbinder, aslında İsveç’in bu alanda birçok başka ülkeden daha ileri olduğunu söyledi. Rehbinder, ”Bu kadınlara bir mesajdır. Çalışma ortamında gereken güvenli teçhizat verilmelidir. 30 yıla yakın bir süredir orduda kadınlar görev yapmaktadır, ama ordu askerlere iç çamaşırı almak için para verse de kadınlara sütyen temin etmemektedir” diye konuştu.

İsveç’te 1980’den beri kadınlar orduda görev alabiliyor. İsveç ordusunun askerlerinin yüzde 4 ila 5’ini kadınlar oluşturuyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,312 saniyede oluşturuldu.