Sebze-meyveler neden renkliler?

Yeşil: Yeşiller kanser önleyici etkiye sahip fitokimyasallar içerir; isotiyosiyanat gibi. Aynı zamanda lutein ve zeaksantin adında iki önemli antioksidan da içeren yeşiller, makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı olarakta bilinen bir retina hastalığı) riskini azaltmasıyla bilinir.

Sarı: Sarı renkli besinler tam bir C vitamini deposudur ki o da yaraların iyileşmesine yardımcı olduğu gibi bazı serbest radikallerin neden olduğu cilt hastalıklarına da iyi gelir.

Turuncu: Beta karoten içeren turuncu besinler bağışıklık sisteminin yardımcısıdır. ataurunçgiller ailesindeki meyveler ağız sağlığını da korur.

Kırmızı: Kırmızı besinlerde kansere karşı etkili olduğu bilinen likopen ve DNA zedelenmelerini azaltan ellagic asit bulunur.

Mavi ve Mor: Üüzüm türleri ve mor lahana antosiyanin içerir. Antosiyanin renk pigmentleridir ama aynı zamanda hücreleri oksidatif etkiden koruması ve yaşlanmayı geçiktirmesiyle bilinir.

Beyaz: Kuru soğan, taze soğan ve sarımsak alisin ve kuersetin adlı iki adet bileşen içeriyor ki her ikisi de kalp hastalıkları sistemi fonksiyonlarını kuvvetlendiriyor. Karnabaharda bulunan sulforafan adlı madde de kanser riskini düşürmeye yardımcı.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 1,092 saniyede oluşturuldu.