Sebze tüketin formda kalın…

Sebze tüketin formda kalın….

İşte uzmanların önerdiği tok tutan ve aynı zamanda hızla zayıflatan sebzeler…

Sebze tüketin formda kalın En kolay ve de sağlıklı şekilde kilo vermek için sebzelerin gücünden faydalanmaya ne dersiniz? Diyetisyen Berrin Yiğit’ten diyet yaparken göz ardı etmememiz gereken sebzeler ve faydalarını öğrendik.

Enginar iştah kesiyor
Sebze tüketin formda kalın...Karaciğer ve sindirim dostu olan enginar, tat duyusunu uyararak yemeklerden aldığımız lezzeti azaltıyor. Dolayısıyla daha fazla yememizin de önüne geçiyor! O halde enginar diyet mutfağının vazgeçilmezi olmalı. Peki enginarın en ideal tüketim şekli nedir? Diyetisyen Berrin Yiğit, “Enginarı haşlayarak tüketin” diyor. Haşlanmış enginar kolesterolü de düzenlediği için daha sağlıklı bir gıdaya dönüşüyor. Enginarı hem iştahınızı kesecek hem de el oyalayacak bir atıştırmalık olarak tüketmek içinse yapraklarını haşlamalısınız. Haşlanmış enginar yaprakları ‘canınız bir şey yeme isteği hallerde’ harika ve de sağlıklı bir atıştırmalık olabilir.

Patlıcan yiyin, tok kalın
Lif kaynağı patlıcan bağırsağı hareketlendiriyor, tokluk hissi veriyor. Diyetin vazgeçilmezi olan patlıcan ayrıca idrar söktürücü olup vücuttaki fazla suyun atılmasını da destekliyor. Berrin Yiğit, patlıcanı güveçte domates rendesi eşliğinde karnıyarık formunda tüketmenizi öneriyor.

Soğan, fasulye ve bezelye mucizevi etkilere sahip
Yaz-kış tezgahlarda görmeye alışık olduğumuz C vitamini zengini yeşil fasulye alerjik bünyelere faydalı hem de depresyondan koruyor. Fasulye içeriğindeki albümin proteiniyle iştahı da kapatıyor. Aynı içeriğe sahip olan bezelye de bu özelliğiyle kilo vermek isteyenlere tavsiye edilen sebzeler arasında. Sofraların yaz-kış vazgeçilmezi soğan da içeriğindeki iyot sayesinde açlık hissini bastırıyor.                                                                                                                                                                                                                                   Limon yağ yaktırıyor
Limon diyet sofralarının baştacı. Çünkü içeriğindeki C vitaminiyle yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahip. Diyetisyenler salata ve yemeklere limon katılarak tüketimini öneriyor. Beslenme Uzmanı Yiğit, her sabah kahvaltı sonrası yarım litre sıcak limon dilimli su içilmesinin kilo vermeye yardımcı olacağının altını çiziyor.

Tatlı krizine hindiba
Hindiba düzenli tüketildiğinde şeker isteğini önlüyor. Bu sebzeyi salatalara doğramanın dışında biraz ceviz, peynir ve zeytinyağıyla hafif bir ön yemek veya garnitür olarak tüketebilirsiniz.

Doğal anti,aging iksiri: Domates
Hücre sağlığından sorumlu likopen, domatese kırmızı rengini veriyor. Likopen hücreler kadar vücudun da yaşlanmasının önüne geçiyor. Domates DNA çevresinde (genetik kod) koruyucu çember etkisi yaratarak hücre yenilenmesinin devamlılığınısağlıyor. İçerdiği yüksek oranda su ve likopenle ödem atımına destek olup dolaşımı hızlandırıyor.

Cacık tüketin, ince kalın
Su içeriği yüksek olan yeşil renkli sebzelerin zayıflamada etkisi büyük. Özellikle önemli bir Omega 3 kaynağı olan semizotu diyet yapan herkese öneriliyor. Beslenme uzmanları
semizotunu salatalarınıza katın, cacıkta kullanın diyor.

Protein deposu
Hücrelerin yağ yakma becerisini hızlandıran mantarın çorba ve güveci diyet listelerinin vazgeçilmezi. Ayrıca protein deposu mantar gün boyu tok tutuyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 167 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,478 saniyede oluşturuldu.