Seksin Beyin Üzerindeki Etkisi Nedir?

beyin2Seks fizyolojik bir ihtiyaçtır. Canlıların üremesi için gerekli olan dürtünün yüksek seviyede olması sağlıklı bir beyni ifade eder. Seks her iki cinsi de rahatlatır. işte beynin insan üzerindeki değişik etkileri!

Kadın ve erkek beyni anatomik yapı olarak aynıdır. Fakat salgılanan hormonlar nedeni ile işleyişleri farklıdır. Zeka olarak erkek beyninin kadın beynine bir üstünlüğü yoktur.

Kadınların daha duygusal oldukları kitaplarda yazar ve daha ince düşünceli olurlar. Tanrı erkeklere dünya kurulduğundan bu yana kadınlardan daha üstün olan fiziki güçleri nedeniyle doğa ile mücadele kadına ve çocuğuna bakma görevini vermiştir. Bence erkeklerin duygusal olarak etkilenmeleri yukarda söylediğim kitabi bilgilerin aksine daha fazladır. Erkeklerin güçlü olması gerektiği hissi duygularını saklamasına neden olmuştur. Çevremize şöyle bir bakalım aşk için erkekler mi yoksa kadınlar mı yuvalarını kolay dağıtabiliyor? Tabi ki erkekler duygularına daha az hakim oluyor. Kadınlar duygusal,macera duygularını daha çabuk kontrol etmektedirler.

Bunun yanına kadınlara analık görevi verildiği için mens döneminde, gebelikte, luhusalık döneminde hormonları daima değişim halindedir. Hormonların etkisiyle daha sevgi dolu evlatları üzerinde daha iç güdüsel korumacı, daha sevgi dolu, çevreye karşı daha alıngan ve daha narin ve bazen daha sinirli ve hırçın olabilirler.

SORU: Kadın ve erkek beyni daha farklı şekilde mi dinlenir?

YANIT: Kadın ve erkek beyninin dinlenmesi tabiî ki farklı değildir. İnsanı dinlendiren iyi bir tatil, spor, hobiler vs. gibi etkinlikler iki cins içinde geçerlidir.

SORU: Aşk beyni yorar mı?

YANIT: Maalesef aşk beyni yorar. Çünkü özellikle karşılıksız duygularda kişilik yapısı da müsaitse aşk takıntıya dönüşebilir ve bir takıntı hastalığı haline gelebilir. Beyin hep bir noktaya yönlendiği için iş verimi düşer sosyal hayata adaptasyon bozulur. Sonrasında uykusuzluk ajitasyon aşırı sinir konsantre olamama gibi belirtiler oluşur. Bu durum tedaviyi gerektirir. SORU: Seksin beyin üzerindeki etkisi nedir?

YANIT: Seks fizyolojik bir ihtiyaçtır. Canlıların üremesi için gerekli olan dürtünün yüksek seviyede olması sağlıklı bir beyni ifade eder. Seks her iki cinsi de rahatlatır. Bunun için seks problemi olan kişilerde aşırı sinir, huzursuzluk, kendine olan güvenin azalması vs gibi olumsuz belirtiler görülür. Seks sırasında beyinde salgılanan hormonların erkek ve kadın için bir çok faydası vardır. Örneğin, düzenli seks ve çocuk sahibi olan kadınların bazı kanser türlerine yakalanma riskleri daha düşüktür. Bu hormonlar aynı zamanda depresyondan kişiyi korur. Düzenli seks hayatı olanların işe adaptasyonları iş verimleri artar.

SORU: Beyni dinlendirmek için detoks öneriyor musunuz? Yani tatil süresince hiç yapılmaması gereken şeyler nedir?

YANIT: İki tür detoks yapmak lazım.

1) Gıda detoksu: Özellikle belli zamanlarda Fast –Food gibi hazır gıdalardan, hayvansal kökenli hazır gıdalardan kızartmalardan ve aşırı içkiden özellikle hormonlu bitkisel besinlerle beslenme hatta protein ihtiyacını baklagillerden almak, eti olabildiğince kesmek gerekir. Günümüzde doğal gıdaların azlığı maalesef bir çok hastalığın oluşmasına zemin hazırlamıştır. Bunun için yılın belli dönemlerinde gıda detoksu yapmak gerekir.

2) Zihinsel detoks: Beyinimizi işgal eden ve enerjimizi olumsuz etkileyen kişileri ve mekanları hayatımızdan olabildiğince çıkarmamız gerekir. Örneğin huzursuzluk veren iş ortamı, mutsuz ilişkiler, vb gibi.

SORU: Zeka ile beyin arasında nasıl bir ilişki vardır?

YANIT: Genetik yapınında kontrolünde olan zeka çevresel etmenler ve iyi bir öğrenim hayatı ile maksimum seviyeye çıkar.

Bir olay karşısında ihtimal üretme akılı gösterir. Kişi ne kadar ihtimal üretiyor ise o kadar akıllı demektir.Zeka ise o ihtimaller arasından en can alıcıyı alıp uygulamaktır. Yani beyini etkin kullanmak ve başarılı olmak için yalnız akıl yetmez,akıl ve zeka beraber olmalıdır.

SORU: Beyinimizin gerçekten tamamını kullanıyor muyuz. Tamamen kullanmak için neler yapmalıyız?

YANIT: Maalesef henüz beyinimizin çok az bölümünü kullanmaktayız. Belki de beyinin hepsini kullanabilsek çok farklı bir dünya yaratabilir ve farklı boyutları görüp algılayabilirdik.Fakat bugünkü dünya koşullarında normal zeka düzeyine sahip insanlar beyinin ancak % 3 – 10′u arasında kullanabilmektedirler.
SORU: Beyinin kullanılma kapasitesini ve hafızayı arttırmak için neler yapılmalı?

YANIT:

1) Beslenmeye dikkat edilmeli. Özellikle sabahları iyi bir kahvaltı ile güne başlanıp gün içinde öğün atlamak ve hazır gıdalardan uzak durup doğal beslenmek gerekir.

2) Zaman buldukça bol bol spor yapmak gerekir.

3) Eğitim hayatına önem verip,özellikle okumayı ihmal etmemek gerekir.

4) Beynimizi yoran stresli ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmak zaman zaman tatile çıkmak stresli ortamdan zarar görmüşsek psikolojik destek almak.

5) Sanatla olabildiğince fazla ilgilenmek ilgi duyulan müzik,resim,el sanatı vs. gibi hobilerle ilgilenmek

SORU: İnsanların bir kısmı beyinlerinin sol, bir kısmı sağ tarafını mı kullanıyor, bu neyi sağlıyor ?

YANIT: İnsanların bir çoğu beyninin sol tarafını kullanmaktadırlar. Beynin sağ tarafı ritm, hayal kurma, renkler, boyut, hacim, müzik gibi fonksiyonları yapar. Sol tarafı ise ; konuşma ,matematiksel işlemler, diziler, sayılar ve analiz gibi konularda üstündür.

Okuldaki eğitim düzeni, beyinin sadece sol tarafını geliştiren matematik, fen bilgisi, türkçe gibi derslere önem verirken beyinin sağ tarafını geliştiren resim, müzik, el sanatı gibi derslere pek fazla önem vermez. Bunun için sol beyin daha fazla kullanılır. Halbuki; tarihte başarılı olan insanlara baktığımız zaman bu kişiler bilerek veya bilmeyerek sağ ve sol beyinlerini geliştiren insanlar olduğunu görürüz. Sağ beynin; duyguların ve hayallerin etkisinde olduğu ve bütünsel öğrendiği bu yüzden bilgileri sırayla işleyen sol lobun aksine daha hızlı ve etkili öğrendiği anlaşılmıştır.

SORU: Uyku beyni dinlendirmek için en etkili yollardan biri mi ? Hangi saatte uyumak daha yararlıdır ?

YANIT: Yeryüzünde uyumayan hiçbir canlı yoktur. Halkın uyumaz olarak bildiği akrep bile uyur. Uyku canlılar için fizyolojik ve şart olan bir davranıştır. Beyni dinlendir ve olumsuz düşüncelerden temizler. Vücut direncini artırır. Metabolizmayı düzenleyen hormonların salınımı gün ışığıyla ve karanlıkla değişir. İnsan vücüdu için faydalı olan gece uykusudur. Vücut metabolizması buna göre ayarlanmıştır. 6 – 10 saat arasındaki gece uykusu yeterlidir.

Modern yaşamın getirileri, pek çok bireyin geceleri kendilerine uyku için daha az zaman ayırmalarına neden olur. Bunun sonucu pek çok insan gündüz, özellikle dış uyaranlar azaldığı zaman uyuklarlar. Bu da iş verimini düşürür, konsantrasyonu azaltır, beynin daha çok yıpranmasına sebep olur. Uyku yetmezliği ; gece uykusunu uyuyan ve dinlenmiş bireyler için normal değildir.Bunun için gece uykusunu önemsemeliyiz.
SORU: Şehir hayatının beynimiz üzerinde nasıl bir etkisi var, beyni daha mı çok geliştiriyor yoksa daha mı çok yoruyor ?

YANIT: Günümüzün şehir hayatında beynimizi daha fazla kullanmaktayız. Büyük şirketlerde yoğun çalışmak iş ile ilgili konularda zaman zaman eğitim almak tabiî ki beynin gelişmesini olumlu etkiler. Ayrıca şehir hayatındaki sosyal insanlar kullanmasını bilirsek çok faydalıdır. Tiyatro , spor salonları , müzik kursları vs. beynin sağ tarafını geliştirir.

Bunun yanında, şehir hayatının stresli yaşantısı, trafik, hava kirliliği , yoğun çalışma, vakitsizlik ve buna bağlı sosyal ilişkilerinin azlığı beyni yorar. Demek ki şehir hayatı beyni geliştirir ama aynı zamanda daha çok yorar.

SORU: Fiziksel olarak çalışan biri ile bütün günü masa başında geçiren biri aynı oranda mı yorulur? Beynin çok çalışması bedeni gerçekten yorar mı?

YANIT: Dengeli bir yaşam için beyin yorgunluğu ile beden yorgunluğunun eşit olması gerekir.Tüm günü haraketsiz masa başında geçiren kişinin beyni yorulur,fakat bedeni buna paralel olarak yorulmaz. Eğer bedeni spor yaparak yormazsak bir süre sonra beyin bedeni kendi kuralları ile yorar. Örneğin uykusuzluk başlar. Fizik gücü ile çalışanlarda oluşan yorgunluk iyi bir uyku ve dinlenme ile geçer. Fakat beyin yorgunluğunun geçmesi zaman alır.

Zihinsel detoks için

1.Düzenli uyumak
2.Düzenli beslenme aşırı alkolden uzak durmak
3.Enerjimizi olumsuz etkiliyen mekanlardan ve kişilerden uzak durmak,uzaklaşamıyorsak profesyonel destek almak
4.Düzenli spor yapmak
5.Düzenli seks yapmak
6.Yeteneklere göre müzik resim gibi hobiler edinmek

Akıl nedir zeka nedir?

Karşılaştığımız sorunları çözmek için üretilen ihtimalleri akıl belirler.Bu ihtimallerin içinden çözüm en doğru olanı bulup uygulamayı zeka belirler.Zeka genetik mirastır,akıl ise zaman içinde kazanılan eğitim ve tecrübe ile gelişir. İş hayatında başarılı olmak için akıllı ve zeki insanların bir araya gelmesi gerekir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,620 saniyede oluşturuldu.