Selülite karşı kuru vücut fırçalama…

Selülite karşı kuru vücut fırçalama…

Avrupa’da oldukça yaygın olan bu uygulama, ölü deri hücrelerini temizliyor, kan dolaşımını hızlandırıyor ve lenf sistemini uyarıyor. Üstelik her gün yapabileceğiniz kadar da kolay.

Yavaş kan dolaşımı ve yetersiz lenf dolaşımı selülit sorununu maalesef daha da arttırıyor. Kuru vücut fırçalama tam da bu noktada devreye girip, Selülite karşı kuru vücut fırçalama...dolaşım sistemini uyararak ve lenf akışını düzene sokarak selülitle mücadelede ciddi anlamda yardımcı oluyor.

Kuru vücut fırçalamasından sonra, bir masaj eldiveniyle hafif hafif cilde vurulması kolajen liflerini yumuşatıyor ve yağ hücrelerini vücudunuzdan söküp atmak üzere harekete geçiriyor. O yüzden kuru vücut fırçalamanın selülit üzerinde etkisi büyük.

Nasıl fırçalayacaksınız?
Yumuşak, doğal kıllara sahip uzun saplı bir fırça ile sırtınızı fırçalayın. Fazla bastırmadan, kolunuzun uzanabildiği her yeri fırçalayın. Sonra yavaş yavaş bacaklarınızı, kollarınızı, karnınızı ve kalçalarınızı fırçalayın. Fırçalarken lenf sistemini uyarmak için omuzlarınızda ve sırtınızın üzerinde aşağıya doğru, kol ve bacaklarınızda çalışırken yukarıya doğru fırçalayın. Bütün bu işlemler birkaç dakikanızı almalı, daha fazla değil.

Şimdi duşa girmeye hazırsınız!

Selülite karşı kuru vücut fırçalama...Duşa girdiğinizde, suyun sıcaklığı ile oynayarak bu uygulamanın etkisini daha da artırabilirsiniz. Yıkandıktan sonra suyun sıcaklığını azaltın ve soğuk suyla birkaç dakika durulanın. Sonra suyun sıcaklığını tekrar arttırın ve bir dakika kadar böyle kalın. Duşunuzu beş saniyelik bir soğuk su şoku ile tamamlayın. Sıcaklık değişiklikleri kılcal damarları hareket ettirip dokuları güçlendirerek kan dolaşımını hızlandırır.

Fırçalamanın püf noktaları
Selülite karşı kuru vücut fırçalama...En iyi kuru vücut fırçaları, kaktüs ya da Japon palmiyesi doğal liflerinden yapılanlardır. Birçok fırçanın, ulaşılması zor yerlere ulaşmayı sağlayacak kadar uzun sapları vardır. Fakat cildinizde sorunlu bir bölge varsa, buraları asla fırçalamayın. Varisli damarların üstü gibi…

Düzenli olarak 1 ay vücudunuzu fırçalayın ve farkı görün! Selülit nedir?                                                                                                                                                                                                                                              Tedavi alternatifleri nelerdir?

Selülite karşı kuru vücut fırçalama...Selülit; deride portakal kabuğu görünümü ve çukurcuklarla seyreden, deri ve yağ dokusundaki düzensiz görünümü tanımlayan genel bir kavram. Peki, bu sorunun çözümü yok mu?

Selülit, özellikle kadınlarda görülen, sıklıkla uyluk, kalça ve karın bölgesindeki deri altı yağ dokusunun bölgesel metabolik bozukluğu olarak tanımlanabilir. Ancak şişmanlık veya obezite ile karıştırılmamalıdır.

Selülite neden olan birçok faktör olduğu düşünülüyor. Selülitler; kronik venöz (toplardamarlardaki kan basıncı) yetersizlik ve varislerle beraber seyredebilir. Bu durumda deride ince ve kalın kılcal damar çatlamaları göze çarpar. Kan ve lenfatik dolaşım bozukluklarının selülite neden olduğu bir gerçektir. Bu yüzden tedavinin bir bölümünü, dolaşım bozuklukları ile mücadele oluşturur.

Östrojen hormonu selülite sebep
Selülite karşı kuru vücut fırçalama...Selülit oluşumunda hormonal faktörlerin rolü de tartışmasızdır. Selülitin başlamasında ve ilerlemesinde en önemli hormonlardan birisi östrojendir. Bu yüzden selülit en çok kadınlarda olur; ergenlik döneminden sonra başlar ve hamilelik, menstruasyon ve menopoz dönemlerinde artış gösterir.

Selüliti artıran ek faktörler
Selülite karşı kuru vücut fırçalama...Tüm bunların dışında selülitin oluşumunu kolaylaştıran birtakım ek faktörler vardır. Bunların başında genetik yatkınlık yer alır. Yağ ve karbonhidratların fazla alındığı dengesiz beslenme, aşırı tuz tüketimi ve liften fakir diyet de selülitin artışına neden olur. Hareketsiz yaşam tarzı, sıkı giysiler ve yüksek topuklu ayakkabılar; baldır kaslarında disfonksiyona ve azalmış kas pompalama mekanizmasında hasara yol açarak, venöz dolaşımın azalmasına ve dolayısıyla selülite neden olur. Sigara da yine mikrodolaşımı ve doku oksijenlenmesini azaltır ve serbest radikal oluşumunu artırır. Alkol de yağ metabolizmasını etkileyerek selülit oluşumunda olumsuz etkilerde bulunur.

Selülit, kadınlarda ciddi kozmetik kaygılara yol açan multifaktöryel bir deri değişikliğidir. Bu konuda kişilerin ruhsal ve maddi suistimaline çok uygun bir pazar vardır. Bu nedenle selülit, mutlaka bir uzman kontrolünde tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

İdeal tedaviler
Selülite karşı kuru vücut fırçalama...Selülitin pek çok kolaylaştırıcı ve artırıcı nedeni olmasından dolayı tedaviler de multidisipliner bir yaklaşımı gerektirir. Tek bir tedaviden ziyade kombine tedavi modelleri tercih edilir.

İlk yapılması gereken; yaşam tarzında birtakım değişiklikler yapmak ve selüliti artırıcı faktörleri ortadan kaldırmaktır. Uygun diyet programları ve egzersiz uygulamak, ilaç kullanımına (özellikle hormonal ilaçlar) anksiyete ve stres kontrolüne dikkat etmek, sigara ve alkolden uzak durmak gerekir.

Selülit tedavisinde en etkili yöntemlerden birisi de mezoterapidir. Mezoterapi derinin orta tabakasının tedavi yöntemidir. Bu tedavide yağ yakıcı, dolaşım ve mikrosirkulasyonu düzenleyici, oksijenlenmeyi artırıcı pek çok aktif madde direkt olarak problemli bölgeye lokal olarak uygulanır.

Selülit tedavisinde ultrason, termoterapi gibi yüksek frekanslı, termik ve vazodilatatör etkili yöntemler de kullanılır. Ayrıca pressoterapi denilen, havalı bir masaj aleti içeren bir fizyoterapi yöntemi de selülit tedavisinde destek tedavi amacıyla uygulanabilir.

Lenfatik drenaj tekniği de; lenfatik akımı uyararak hafif ve ritmik basınçlar kullanılarak uygulanıyor. Bu yöntem, eğitimli ve uzman kişiler tarafından, lenfatik akım yönünde uygulanırsa, ödemi de azaltarak selülit tedavisine destek olmaktadır.

Vücudun bitkisel ekstreler, yosun ve çamur gibi değişik maddelerle ve emdirilmiş sargılarla kaplanma işleminde; bu maddelerin zayıflatıcı ve vücut şekillendirici etkileri, vücut ölçülerinde azalmaya neden olan terleme ve basıncın kombine etkisindendir. Genellikle sıvı kaybına bağlıdır ve geçicidir. Derinin nemlenmesi için yararlı olmakla birlikte selülitte etkisi yoktur.

Topikal, transdermal ve sistemik olarak kullanılan birtakım ilaçlar da selülit tedavisinde kullanılmaktadır.Selülit yok edilebilir mi?

Kadınlık hormonu östrojen ve bağ dokusu nedeniyle her kadında selülit potansiyeli var. Yüzdeki kırışıklıklar gibi kaçınılmaz olan selülit tamamen yok edilemese de geciktirilebilir ve geriletilebilir.

“Kadınlık hormonu östrojen ve kadınların bağ dokusu diziliminin erkeklerden farklı oluşu selülite sebep olur. Bundan kaçınmak hemen hemen imkansızdır” diyen Dermatolog Dr. Öykü Maraşoğlu, selülit sorununun neden sürekli kadınların karşısına çıktığını ve nasıl tedavi edilebildiğini şöyle açıklıyor:

“Selülitin başlıca sebebi kadınlık hormonu östrojendir. Kadınların cilt altı yağ dokusu yapısı erkeklerinkinden farklıdır. Bu bağlar, östrojen hormonu, genetik yapı, yaş, beslenme, hareketsizlik gibi birçok sebepten ötürü kısalır ve yağ dokusunun yapısı bozulmaya başlar. Biz en son evrelerinde gözle görünür hale gelince selülit oluşumunu fark ederiz.

Her kadında az ya da çok selülit yoktur, selülit olma potansiyeli vardır. Uygun genetik yapı ve mükemmel beslenme ve egzersizle selülitsiz kadın olabileceği gibi selüliti olan profesyonel sporcular da görebiliriz. Sevmediğimiz bu görünüm iyice belirmeden yaşam biçimi ve önleyici tedavileri uygularsak bu hem sağlık hem de estetik görünüm açısından memnuniyet verici olur.

Selülitin tedavisi var mıdır?
Selülite karşı kuru vücut fırçalama...Selülitin tedavisi vardır. Lakin yapısal bir sorun olduğu için ve bu yapıyı değiştirmek şimdilik mümkün görünmediği için tedavinin her sene tekrarlanması gerekir. Bizler kilosu normal ya da birkaç kilo fazlası olanlara elektrodlarla adeleleri çalıştıran Slim Up’ı öneriyoruz.

Adale baş ve sonlarına bağlanarak kasların hareket ettirmesi yöntemleri selülitleri azaltır. Bu sayede karın ve bacak kasları sıkılaşır, bu bölgelerdeki yağ dokusu azalır, incelme sağlanır. Ayrıca cihazın verdiği kızılötesi ışınlar sayesinde metabolizma hızlandırılır, karın, kalça ve bacaklardaki lokalize yağlar azaltılarak kaslar sıkılaştırılır.

Biraz kilo fazlasıyla birlikte sıkılaşma ihtiyacı olanlara ise lenfatik dolaşımı artıran ve aynı zamanda inceltici etkileri olan refleksolojif yöntemler Endermolab ve Vela’yı uyguluyoruz. Bu yöntemler ise deri altındaki düzensizlikleri, selülit görüntüsünü önemli derecede azaltan ve derinin daha iyi kanlanmasına yardımcı olan sistemlerdir.

Bilimsel çalışmalarda bu iki sistemlerden sonra vücutta:
• Lipolizin (yağ yakımının) %70,
• Mikro kan dolaşımının %400,
• Lenfatik dolaşımın %300 arttığı kanıtlandı.

Bu etkiler sonucu uygulandığı bölgedeki lokal yağlanmalar azalır, gevşemiş dokular sıkılaşır, selülitli görünüm azalır, vücut yeniden şekillenir, toksinlerin vücuttan atılımı hızlanır ve cilt elastikiyeti artar.

Piyasada çok seanslı ve ucuz olarak lanse edilen selülit tedavileri ise sadece hayal satıyor. Bu tedaviyi almak isteyen hanımlar mutlaka cihazı araştırıp FDA onayı olup olmadığına bakmalılar.

Egzersizle selülit geriletilebilir mi?
Selülite karşı kuru vücut fırçalama...Elbette, selülit kadınlık hormonlarından gelen bir miras. Kadınlarda yağ oranı erkeklerden fazladır. Egzersiz çalışmalarını erkeklik hormonu testesteronu artıracak biçimde ağırlık egzersizlerine kaydırırsanız selülitleriniz belirgin şekilde azalır. Ancak bunun için kas kütlenizi ciddi biçimde artırmanız gerekir. Yürüme, koşma gibi egzersizler değil, ağırlık kaldırarak çalışmanız gerekir. Kadınlara da bu egzersizleri pek sevmezler. Salonlarda ağırlık çalışan kadın pek göremezsiniz.”

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 168 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,534 saniyede oluşturuldu.