Sigara 115 bin can alıyor…

Geçen yıl sigara nedeniyle ölenlerin sayısının 110-115 bin olduğunun tahmin edildiği bildirildi. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği yönetim kurulu üyesi Ubeyd Korbey, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, bu tür günleri boykot günü olarak kabul ettiklerini söyledi.

Yıl içinde farklı tarihlerde benzer şekilde 3 gün olduğunu belirten Korbey, bırakma günlerinde insanları sigara ve sağlıkla ilgili bilgilendirdiklerini belirtti.

Sigaranın dünya genelinde en zararlı alışkanlık olarak bilindiğini ifade eden Korbey, şunları kaydetti:

“Türkiye’de 2009 yılında sigaraya bağlı ölenlerin sayısının 110-115 bin arasında olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların bir bölümünü pasif içiciler oluşturuyor. Pasif içiciler içinde bebekler de var. Çalışmalar sonucunda kişi başına sigara tüketiminde azalma oldu. Bu azalmanın meyvelerini önümüzdeki dönemde alacağız. Bu yıl sigaradan ölenlerin sayısının 16 bin kişi azalarak 100 binin altına inmesini bekliyoruz.”
Korbey, sigaraya her yıl milyarlarca lira harcandığını, sigaranın insanları fizyolojik, psikolojik, ekonomik ve sosyolojik açıdan olumsuz etkilediğini sözlerine ekledi.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,488 saniyede oluşturuldu.