Sigara göğüs kanseri riskini de artırıyor!

Sigara pek çok kanser türüyle ilişkilendirilirken göğüs kanserine etkisi tartışılır bir konuydu. Ancak Harvad Tıp Okulu’nun yaptığı son araştırma bu konuya açıklık getiriyor.
Sigara göğüs kanseri riskini de artırıyor. Günde bir paket içen ve bu alışkanlığı 20 yıl devam ettiren kişiler göğüs kanseri riskini defalarca katlıyor. 20 yıl çok uzun bir süre gibi görünebilir. Ancak bu sadece göğüs kanseri ile ilgili olan kısım. İnsanların hayatını riske atan kanser türlerinin hemen hepsinde sigaranın etkisi sandığınızdan çok daha fazla.

150,000 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, sonuçları kanıtlar nitelikte. Araştırma sonucunda menopoz öncesinde sigaraya başlamış genç kadınların kansere yakalanma riskinin diğerlerine oranla %18 daha fazla olduğu görülüyor. Ancak menopoz dönemini geçirdikten sonra sigaraya başlayan kadınların yakalanma riski biraz daha düşük. Bunun nedeni olarak ise sigaranın östrojen seviyelerini azaltıcı etkisi gösteriliyor.

Araştırmayı yapan bilim adamları menopoz öncesinde sigara içen kişilerin kansere yakalanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtiyor. Menopoz sonrasında başlayan içicilerde ise bu risk diğerine nispeten daha az da olsa söz konusu.

Pasif içicilik ile göğüs kanseri arasında ise bir ilgi bulunmuyor. Bu durum diğer kanser türlerine neden olabilirken, göğüs kanseri ihtimalini artırmıyor.

Birçok hastalığa neden olan, insanların hayatlarını zindana çeviren sigaranın her gün yeni bir etkisini görmekteyiz. Sigarayı bırakmak ise sanıldığı kadar zor değil. Toplumda yaygınlaşan terapi seansları ve her gün tiryakileri bu illetten kurtarmaya yönelik çıkarılan ürünler, sigarayı bırakmak isteyenlere yol gösteriyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,501 saniyede oluşturuldu.