Sigara içmeyen daha kolay iş buluyor…

Dumansız hava sahası uygulaması, şirketlerde sigara molalarını üç kat artırdı. İnsan kaynakları yönetimleri bu verimsizliği ortadan kaldırmak adına iş ilanlarına “sigara içmeyen” kriterini de eklediALTINCI otelini İstanbul Pendik’te açmaya hazırlanan The Green Park Grubu, bin kişiyi işe almaya hazırlanıyor. Ancak bu yüksek istihdam oranı işsizleri sevindirse de otelin adaylarda aradığı sigara içmeme şartı tiryakiler için ciddi bir sorun. Özellikle Türkiye’de yetişkin nüfusun yüzde 40’ının sigara içtiği düşünülürse…

Para dergisinin haberine göre, daha önce sigara şartını ilanlarına hiç yazmayan firmalar, yasaktan sonra buna önem vermeye başlamış. Yasaktan sonra şirketlerin bu konuda cesaretlendiklerini anlatan habere göre kısıtlama en fazla üretim-imalat, saha satış ve mağazacılık pozisyonlarında görülüyor.
The Green Park Hotels & Resorts zincirinin patronu Adil Üstündağ, bu uygulamayla Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü “Yüzde 100 dumansız hava sahası” projesine destek verdiklerini belirtiyor. Ardından da söz konusu uygulamanın amacını şöyle anlatıyor: “Ülkemiz sadece sigaradan kaynaklanan hastalıkların tedavisi için yılda yaklaşık 2 milyar TL sağlık harcaması yapıyor. Bir an için bu paranın eğitime yatırıldığını düşünün… Amacımız sağlıklı birey, sağlıklı işgücü, sağlıklı çevre ve sağlıklı bir ülke yaratmak.”

“Dumansız hava sahası” uygulamasına destek veren tek şirket Green Park değil. Türk Traktör de çalışanların sigara içmemesini teşvik edici çalışmalar yürüten firmalardan. 2008 yılının aralık ayında sağlık merkezinde “poliklinik sigara eğitim çalışmaları” başlatan firma, aynı zamanda “Sigaranın Gerçek Yüzü” isimli bir bilgilendirme filmi izletiyor.

Hazır giyim markası DeFacto da çalışanlarının sağlığına verdiği önemi sigara bırakma eğitimiyle destekliyor. Allen Carr firmasıyla işbirliği yaparak eğitim vermeye başlayan firmada şimdiden 12 kişi sigarayı bırakmış durumda. DeFacto Genel Müdürü İhsan Ateş da söz konusu eğitim programı sayesinde sigarayı bırakanlar arasında. DeFacto’nun sigarayı bıraktırma eğitimleri yıl boyunca devam edecek.

Şirketlere sigarayı bırakma danışmanlığı veren IQS Turkey Genel Müdürü Hicret Akarsu, son dönemde başvuran firma sayısında ciddi artışlar olduğunu belirtiyor. Akarsu’ya göre sigara molalarında kaybedilen zaman yaklaşık üç katına çıktı. Normalde beş dakika süren sigara molası şimdilerde 15 dakikayı buluyor. Bu da şirketlerde verimliliği düşürüp maliyetleri artırıyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,597 saniyede oluşturuldu.