Sigarayı Bırakırken Kilo Almayın…

  • Sigarayı Bırakırken Kilo Almayın…

Sigara bırakıldığında kilo alımının gerçekleşebildiğini bilmeyenimiz yoktur. Sigara bırakırken kilo alma korkusu adeta bir efsane şeklinde dilden dile dolaşır. Bu durumun sıklıkla tecrübe edilmesi de sigara bırakma sürecinde beslenme durumunu önemli kılar. Sigara bırakıldığında(bireysel farklılıklar ile değişmekle birlikte) metabolizmada %15–20 oranında bir yavaşlama olur. Sigarayı Bırakırken Kilo Almayın...Sigaranın bırakıldığı dönemde kilo kontrolü için beslenme düzenlenirken dikkatli olunmalıdır.

  • KİLO KONTROLÜNDE YARDIMCI 5 ANAHTAR

1.)Sağlıklı atıştırmalık analizi yapın. Yeşil sebzeleri sofranıza davet edin, cips, soslu fıstık gibi aşırı yağlı besinlerden uzak kalın. Böylece sigara bırakıldığında sıklıkla karşılaştığımız bir durum olan abur cubur alışkanlığından korunarak, yeşil sebzelerle toksinlerden arınmak için vücudunuza yardım etmiş olursunuz.

2.)Havuç +kırmızıturp+ elma dilimlerinden oluşan salatadan faydalanın. Havuç, kırmızıturp ve elma hem iyi birer antioksidandır hem de akciğer sağlığına olumlu katkıları vardır. (Salata tarifi aşağıda)

3.)Daha parlak ve elastik bir cilde sahip olmak için doğru tercihler yapın. Her gün 1 kivi, 3–4 dilim ananas tüketmek dolaşımınızı düzenler, toksin atımınızı hızlandırır, bağ dokunuzu kuvvetlendirir.

4.)Sigara saatlerinde yeşil çay için. Böylece hem vücudunuz toksinlerden arınacak hem de güçlü bir antioksidan olan yeşil çay sayesinde kilonuzu kontrol etmek kolaylaşacak. Günde 3–5 fincan arası yeşil çay tüketebilirsiniz.

5.)Metabolizmadaki yavaşlamayı telafi etmek için haftanın belirli günlerini egzersiz günü olarak belirleyin. Egzersiz sonrası 1 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu+ limon suyu karışımı için, yüksek oranda c vitamini alarak toksinlerden arınmaya yardımcı olun.

  • Sigara bırakanlara özel salata

1 adet kırmızıturp
1 yemek kaşığı zeytin yağ
2 adet havuç
1 adet elma
1 tatlı kaşığı sirke
½ adet limon

Yapılışı: Havuç ve turp rendelenerek bir tabağa alınır. Sirke, limon ve zeytinyağ karıştırılarak turp ve havuçların üzerine dökülür, karıştırılır. Elma, ince ay dilimleri şeklinde dilimlenip, salatanın üzerine dizildikten sonra servis edilir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 169 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,339 saniyede oluşturuldu.