Siğilllere dikkat …

Peniste çıkan siğiller enfeksiyonla birlikte oluşur. Partnerinize de bulaşabilir. Eğer tedavi edilmezse çok ciddi hastalıklara neden olur. En kısa zamanda bir doktora başvurun…
* 18 yaşındayım. Penisimde 3 aydan beri sivilceye benzer küçük et parçası çıktı. Acı da vermiyor. Acaba bu ne olabilir?
Penisin üzerindeki tarif ettiğiniz bu parçalara genital siğil adı verilir, Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonuna bağlı oluşur. Genital siğiller karnabahar görünümünde, bazen tek bir bölgede, bazen birkaç bölgede, bazen topluiğne başı kadar ufak, bazen de 5 cm çapına erişebilen ağrısız kitlelerdir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer alan genital siğillerin bulaşması için tam bir cinsel ilişki yaşanması gerekmeyebilir, temasla bile bulaşabilir. Genital siğiliniz olduğu sürece, cinsel ilişkiye girdiğiniz partnerinize hastalığı bulaştırırsınız ve bu hastalık kadınlarda genital siğil dışında, çok daha ciddi problemlere neden olmaktadır. En kısa zamanda bir hekime başvurarak muayene olmanızda ve gerekli tedavi ile siğillerden kurtulmanız gerekmektedir.

Penisteki tahriş sorun çıkarır
* 33 yaşındayım. İlişkiye girdiğim zaman penisimin başında şişlik oluşuyor. 1 gün sonra iniyor, kızarıyor, kabuklaşıp düşüyor.
Şikayetleriniz penis başı veya ucunun iltihabına (balanit) benziyor. Oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Penisin ucunda kızarıklık ve tahriş görülür. Birçok sebebi vardır. İdrar yolları enfeksiyonu, penise sürtünen kumaşın tahrişi, doğum kontrol kremlerine reaksiyon, olabilir. Mantar enfeksiyonu da sık rastlanan bir sebeptir. Şeker hastası erkeklerde, idrarda fazla şeker bulunması nedeniyle, balanit çok sık görülür. Penisteki tahriş bir iki gün içinde geçmezse bir ürologa danışmak gereklidir. Balanit tedavisinin temeli temizliktir. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarını iyileştirmek için antibiyotikler ve mantar ilaçları kullanılır. Sizin tarif ettiğiniz şikayetleriniz, zorlanmaya bağlı zarlarda bir zedelenme olması ile de olabilir. Bunun tamir edilmemesi ileride cinsel sorunlara neden olabilir. Bu nedenle mutlaka bir ürologa başvurmanız doğru olacaktır.

İhtimal çok düşük
* Nişanlımla ilişkiye girdim, göbeğine boşaldım, ama içine de bir damla kaçmış olabilir. Gebe kalabilir mi? Eğer öyle ise bu bebeği aldırmamız lazım. Bize yardımcı olur musunuz?
Bir kadının gebe kalabilmesi için spermlerin vajinanın içine bırakılması gerekir. Nadir durumlarda vajen kenarına boşalmalarda da gebe kalma riski vardır. Eğer vajina bölgesine sperm bulaşmazsa gebe kalma ihtimali çok düşüktür. Kesin tanı için gebelik testi yapılmalıdır.

Kan testi yaptırın
* Adetim geciktiği için test yaptım. Testte hamile çıkmadım. Ama hamile olduğumu sanıyorum. Kesin sonucu nasıl öğrenebilirim?
Gebelik testleri idrarda Beta HCG düzeyine bakarlar. Gebelik oluşunca kanda artmaya başlayan beta HCG, bir süre sonra idrarda da görülmeye başlar. İdrardaki beta HCG 7-10 gün sonra tespit edilebilir. İdrar testlerinde “gebelik müspet” sonucu alınınca, hata oranı düşüktür. Kanda beta HCG seviyesinin tespit edilmesi kesin gebelik göstergesidir.

Vajinanın tüylenmesi normal
* 18 yaşımdayım. Vajınamda çok tüylenme var, bundan nasıl kurtulacağım? Yakında evleneceğim, bu eşimi rahatsız eder mi?
Öncelikle vajina etrafındaki tüylenme normal bir tüylenme. Tüylerden rahatsız iseniz, bir epilasyon merkezine başvurmanız gerekir. Onlar sizin cildinize ve tüylerin yapısına uyan bir metodu önereceklerdir. Bu tüylerden birkaç seans sonra kurtulabilirsiniz. Eşinizin tepkisiyle ilgili bir şey söyleyemem. Bu tamamen bir kişisel zevk konusu.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,615 saniyede oluşturuldu.