Silikonlu memelerde kanser riski…

Estetik amaçlı yapılan meme silikonları plastik kökenli olduğu için tehlikelidir, kanser riskini artırabilir. Öte yandan silikon implantı çok deneyimli bir cerrah tarafından takılmalıdır. Aksi takdirde içeride mikro tümörler unutulabilir!
Son zamanlarda medyada meme kanserinden çok sık bahsedilmesi ve meme kanseri olanların sayısının arttığını bildiren yayınların çoğalması nedeniyle; meme kanseri, risk faktörleri ve korunma yöntemleri…. 1940’dan 1990’lara kadar geçen süre içinde meme kanserinin görülme sıklığı yüzde 5 artmıştır. Ancak mamografi ve US uygulamaları sayesinde; erken teşhisin yüzde 50’nin üzerine çıkması, kadınlarda ölüm oranını yüzde 32 azaltmıştır.
Genetik faktörlerin etkisi yüzde 5’i geçmez ancak en yakın aile fertleri meme ve prostat kanseri olanlar, bu kansere daha sık yakalanmaktadır.
YÜKSEK DERECEDE RİSK FAKTÖRLERİ: 40 yaşın üzerinde olmak, ailede meme kanseri olması, memede atipik anormal hücre çoğalması, 31 yaşından sonra doğum yapmak.
ORTA DERECEDE RİSK FAKTÖRLERİ: Doğum kontrol hapı ya da doğumdan sonra östrojen ve progesteron kullanımı, erken âdet görme, geç menopoz, bağırsak, yumurtalık ve rahim kanseri olmak, aşırı miktarda alkol tüketimi…
RİSKİ AZALTAN FAKTÖRLER: Asya kökenli olmak, 18 yaşından önce doğum yapmak, erken menopoza girmek ve 37 yaşından önce yumurtalıkların alınması.
Meme kanseri riski olanlar; kilo almamalı, yağlı ve hayvansal gıdalardan kaçınmalı, raf ömrünü uzatmakta kullanılan nitrit içerikli gıdaları tüketmemeli, alkolden uzak durmalı. Alkol alındığı zaman birçok reaktif molekül, asetaldehite dönüşmektedir. Asetaldehit kansere yol açan hücrelerin savunma sistemlerini bozmaktadır. Bu da meme kanseri riskini artırmaktadır.
Estetik amaçlı yapılan meme silikonları da plastik menşeli olduğu için tehlikelidir ve riski artırmaktadır. Önce mamografinin yapılması gerekir. Öte yandan silikon implantı iyi bir cerrah tarafından takılmalıdır. Aksi durumda, içeride mikro tümörler unutulabilir.

FRANSA VE İNGİLTERE’DE SİLİKON KRİZİ YAŞANIYOR
Fransa ve İngiltere’de gögüs büyütme ameliyatı geçiren 80 bin kadın sanayi tipi silikon nedeniyle kanser korkusu yaşıyor. Estetik Plastik Cerrahi Derneği de kadınları silikon taktırırken dikkatli olmaları konusunda uyardı.

ALKOL TETİKLEYEBİLİR
Amerika’da geçtiğimiz aylarda, 67 bin vaka üzerinde yapılan bir araştırmada; haftada üç kadehten fazla alkol tüketenlerde, meme kanserine yakalanma riski yüzde 30 oranında artmıştır.

DEODORANT TEHLİKELİ
Kozmetik koruyucular, bazı koltuk altı spreyleri, güneş yağları ve kadınların pek çok makyaj malzemesinin içinde bulunan parafen adlı madde; meme dokusunda birikerek kansere neden olabilmektedir.

GECE UYKUSU ÖNEMLİ
Cep telefonları, bilgisayar, yakından TV seyretmek, gece uykusunu almamak, elektrikli aletler, kimyasal gübrelerle yetiştirilmiş besinler, kalitesiz plastikler de kanser riskini artırmaktadır.

GÜNDE İKİ FİNCAN YEŞİL ÇAY İÇİN!
Meme kanserinden korunmak için; soya türevleri, keten tohumu, brokoli, karnabahar, beyaz lahana, yoğurt, çökelek, keçi peyniri ve günde bir köy yumurtası tüketmek çok yararlıdır.
D-limonen ihtiva eden turunçgilleri kabuklarıyla yemek, kuarsetin içeren soğan, elma kabuğu, pırasa ve baklagil tüketmek gerekir.
Günde iki kupa yeşil çay içilmeli!
Yerfıstığı, ceviz, arpa ve nar; meme kanserinde faydalıdır. Nar ekstresi de yüzde 87 oranında kanserden korumaktadır.
Haftada bir kez mutlaka enginar yeme alışkanlığı kazanmalı.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 132 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0.418 saniyede oluşturuldu.