Sinsi yağlara savaş açın

Hepimizin ortak şikayeti kilolarımızın genelde tek bir bölgede toplanmasıdır. Ne yaparsak yapalım onları vücudumuzdan atamayız.Size, yağlardan sonsuza kadar kurtulmanızı sağlayacak önerilerimiz var…

Hepimizin vücudunda sorunlu, incelmesi biraz daha zor olan ve yağların yoğun olarak toplandığı bazı bölgeler vardır. Bu bölgeler kişiden kişiye farklılık gösterir; kalça, bel çevresi ya da bacaklar sorunlu olabilir. Bu fazlalıklardan diyet ya da egzersiz yaparak kurtulmak tabii ki her kadını mutlu eder ancak zayıflarken amaç sadece iyi görünmek değil aynı zamanda bu bölgelerimizle bağlantılı olabilecek hastalıkları da engellemek olmalıdır. Şimdi, bu toplanmaların olası nedenlerini ve onlardan kurtulabilmenin pratik ve uygulaması kolay yollarını öğrenmek ister misiniz?

Yağlı bölge 1: Ayak bileği
Uzmanlar kalın ayak bileklerinin sebebinin genelde adet dönemi öncesinde vücudun ödem tutmasının bir sonucu olduğu konusunda birleşiyorlar. Ayak parmağınıza baskı yapıp, derinizin gerginlik düzeyine bakarak,şişlik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer geriliyorsa şişkinlik var demektir, hafif bir çöküntü oluyorsa sorun yoktur. Bazen şişmiş ayak bilekleri kalp hastalıklarının, böbrek yetersizliğinin ya da kan pıhtılaşmasının bir işareti olabilir.
Kurtulun: Günde iki kere karahindiba çayı içerek vücudunuzda biriken ödemden rahatça kurtulabilirsiniz. Bir de şu egzersizi yapmayı deneyebilirsiniz: Ayaktayken, ayak parmaklarınızın ucuna yükselin ve birkaç saniye durun, sonra topuklarınızın üstüne inin ve sadece topuklarınızın üstünde birkaç saniye durun. Bunu günde 10-15 dakika yapmanız ayak bileğinizi kısa sürede rahatlatacaktır.

Yağlı bölge 2:İç organlarınız
34-36 bedensiniz ve görünürde hiç fazla kilonuz yok. Ancak vücudunuzun içi, yani iç organlarınız yine de yağlı olabilir. Nasıl mı? Egzersiz yapmadığınız, çok yağlı yiyecekler tükettiğiniz ya da gereğinden fazla şeker aldığınız için (unutmayın ki vücudumuz şekeri yağ olarak depolar) iç organlarınızda yağ birikmesi olabilir ve bu da uzun vadede diyabet hastası olmanıza yol açabilir.
Kurtulun: Yemek yerken ya da bir şeyler atıştırırken, çok yağlı, şekerli yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durun ve bunlar yerine tercihinizi doymamış yağ içeren gıdalardan yana kullanın.

Yağlı bölge 3:Kalça
Eğer sürekli masa başında olmanızı gerektiren monoton bir işiniz varsa, gün boyu bilgisayarınızın karşısında oturuyor ve yeterince hareket edemiyorsanız, vücudunuz yağları kalça bölgesinde depolamaya eğilimli olabilir.
Kurtulun: Öğle tatilinde kısa bir yürüyüşe çıkın, yakınlardaki mağazaların vitrinlerine bakmanız bile işe yarayabilir. Duşta özel fırçalarla, vücudunuzu ayak bileklerinizden başlayarak kalbinize doğru fırçalamayı deneyin. Bu işlem kan dolaşımınızı hızlandıracak, böylelikle bütün gün masa başında oturmanızın olumsuz etkilerini de azaltmış olacaksınız. Bu işlem vücudunuzdaki ölü derileri atıp, yeni hücre oluşumunu hızlandırdığından selülit oluşumunu da yavaşlatıyor.

Yağlı bölge 4:Kollar
Düzgün bir vücuda sahip olsanız bile kollarınızın altında yağ hücreleri toplandıysa önlem almanız gerekebilir. Bu bölgelerde kilo toplanmasının sebebi çoğunlukla genetik olmakla beraber, bazen de o bölgeyi hiç çalıştırmamanız olabilir. Yapılan dengesiz diyetler de bu bölgelerde yağların toplanmasını tetikler.
Kurtulun: Uyguladığınız diyette zararlı yağların olmamasına dikkat edin. Tabii bu arada faydalı yağları tüketmeyi de ihmal etmeyin. Diyet yapanların çoğunlukla yaptıkları hatalardan biri de budur. Günlük diyetinizde omega 3 bakımından zengin olan besinleri -ton balığı ya da somon balığı gibi- bolca tüketmekten çekinmeyin. Çözüm olarak çok ağır olmayan iki ağırlıkla, arka kol kaslarınızı çalıştıracak bir egzersiz yapmayı deneyin. Eğer ağırlık bulamıyorsanız içi dolu birer litrelik su şişelerini de bu egzersizi yapmak için kullanabilirsiniz.

Yağlı bölge 5:Göğüsler
Yaşasın! Fazlalıklarımız sonunda istediğimiz bir bölgede toplandılar. Fakat hemen sevinmeyin çünkü bu, sadece adet döneminizin geciktiğinin habercisi olabilir. Buna ek olarak, fazla alkol ve sigara tüketiminin de bir göstergesi olabilir. Göğüslerde toplanan yağların bir başka yansıması da o bölgeye selülit görünümü vermeleridir. Bunun nedeni uzmanlar tarafından karaciğerlerin toksik maddeler sebebiyle tıkanması olarak açıklanıyor.
Kurtulun: Günlük yaşamınızdadaha az sigara ve alkol tüketerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. İşe beslenme stilinizi değiştirmekle başlayabilirsiniz. Ne kadar sıklıkla ve çok alkol tüketirseniz, metabolizmanız da bir o kadar yavaşlar. Sizin için, sağlıklı bir yaşam ve alkol arasında bir seçim yapma vakti çoktan gelmiş demektir.

Yağlı bölge 6:Karın
Kadınlar genellikle yağların karın bölgelerinde toplanmasından şikayet ederler. Bu bölgede yağ birikmesinin başlıca sebepleri ise şunlardır: Östrojen, yağ depolayan enzimleri harekete geçirir. Özellikle doğum kontrol hapı kullanan kadınlar bu bölgede yağ depolamaya daha meyilli bir vücuda sahip olurlar. Ayrıca kan şekeri değerlerinizin de beklenmedik bir seviyede çıkması size önemli bir uyarı niteliğinde olabilir.
Kurtulun:Sağlıklı beslenerek,içkiyi biraz daha az tüketerek kan şekeri değerlerinizi normal bir seviyede tutabilirsiniz. Eğer bu önlemler hiçbir şekilde işe yaramıyorsa doktora giderek check-up yaptırmanız yararlı olacaktır. Karın bölgesindeki yağlanma, diyabet hastalığının, yüksek kan basıncının ya da kalpte gelişebilecek herhangi ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir, dikkat etmenizde fayda var.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,348 saniyede oluşturuldu.