Şişmanlık, çocukların beslenme çantasındaki gıdalarla başlıyor

okul-cantaÇocukların okullarda abur-cubur tabir edilen gıdalarla beslenmesinin önüne geçilmeli.

Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul kantinlerinde obeziteye karşı önlem alması gerekiyor. Özellikle cips, kola, gazoz, patates kızartması, hamburger ve tost gibi gıdalar çocukların ayaküstü beslenmesinde önemli yer tutuyor.

Çocukluk döneminde dengeli ve yeterli beslenmenin ihlal edilmesi hem çocukların sağlığını hem de okuldaki başarıyı olumsuz etkiliyor. Öğrencilerin, özellikle sabah kahvaltısı ve öğle yemeğini ihmal etmemesi gerekiyor. Çocuğun okula başladığı dönemde beslenme alışkanlıklarında meydana gelebilecek değişiklikler büyük önem taşıyor. Diyet uzmanı Elif Çakırca, yeterli ve dengeli beslenmenin vazgeçilmez ilkelerinden birinin sabah kahvaltısı olduğunu söylüyor. Çakırca, çocukların beslenme çantalarına mutlaka peynirli sandviç, süt ve katkısız meyve suları konulması gerektiğini ifade ediyor.

Okul kantinlerinde gazlı içecekler yerine süt ve ayran, çikolata ve bisküvi yerine meyve ve taze sandviçler satılması gerektiğini dile getiren Çakırca, katkılı meyve sularının da şişmanlığa yol açabildiğini belirtiyor. Elif Çakırca, “Anne ve baba, çocuğunun meyve suyunu kendisi sıkarak beslenme çantasına koysun. Beslenme çantalarına ayrıca armut ve elma tarzı meyveler de koyulabilir. Paket halinde alınan hazır meyve sularının da katkısız ve şeker ilavesiz olmasına özen gösterin.” şeklinde konuşuyor.

Beslenme çantasında hangi gıdalar olmalı?

Sağlıklı beslenme için çocukların çantalarında süt ve meyve suyu olmalı. Ama meyve sularını özellikle şu günlerde kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca annelerin kolayına gelen hazır poğaçalar yerine evde yapılmış, poğaça, kek gibi gıdalar konulmalı. Okulda sandviç alma yerine evde sandviç yapma yolu tercih edilmelidir. Çocuğunuzun okul kantininde ne yediğini kontrol edemezsiniz. Çocuklara kuru incir, kayısı, üzüm, hurma, ceviz, fındık gibi gıdaları cazip hale getirerek çantalarına koyabilirsiniz.

Okul kantinlerinde gazlı içecek ve cips yasaklandı

Eskişehir’deki okullarda cep telefonu yasağının ardından şimdi de gazlı, aromalı içecekler ile cips türü yiyeceklerin satışı yasaklandı. Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, çocukların sağlıklı beslenmeleri ve obezitenin önlenmesi maksadıyla okul kantinlerinde gazlı aromalı içecekler ile cips türü yiyeceklerin satışının yasaklandığını bildirdi. Vali Kılıçlar, “Obezitenin önlenmesi için enerjisi yüksek, ancak besin değeri düşük olan enerji içecekleri, gazlı, aromalı, kolalı içecekler ile kızartma (patates kızartması gibi) cipslerin satışı özel öğretim kurumları dahil tüm okullarda yasaklandı.” dedi. Bu gıdaların yerine süt, ayran, yoğurt, meyve, sebze suyu ve meyve satışına öncelik verilecek.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,458 saniyede oluşturuldu.