Şok diyetler şoka sokar…

Şok diyetler şoka sokar…

Fazla kilolardan kurtulmanın bedene de ruha da iyi geldiği doğru ama bunun da bazı kuralları var. Eğer o kurallara uymazsanız diyetiniz sağlığınıza değil de, hastalığa davetiye çıkarabiliyor. Bu özellikle şok diyetlerde kaçınılmaz bir durum. Nedenine gelince…

-Ne tıbbi terminoloji ne de beslenme literatüründe ‘’şok diyet’’ diye bir kavram var. Bu bilgisiz, dikkatsiz, ne yaptığını bilmeyen zayıflama merkezlerinin uydurduğu çakma bir terim. Şok diyetler şoka sokar...Bu diyetleri önerenlerin yaptıkları şeyse basit bir diyet prensibini günah derecesine ulaştırmaktan ibaret. Kadınlar için minimum 1200, erkekler için ise en az 1600 olan ve her gün alınması gereken kalori miktarı, bu şok diyetleri hazırlayanlar tarafından iyice azaltıp 800’lü rakamların bile altına indiriliyor.
-Günde 400-600 kalori vererek zayıflatmaya kalkan, hatta 3-5 günlük oruç diyetleriyle (400’ün de altıdır) kilo verdirmeye çalışan bile var. Ne var ki günlük kaloriler azaldıkça vücudunuz mahvoluyor ve gerçekten de şoka giriveriyor. Çünkü kalori miktarının çok fazla azaltılması demek sadece hızlı kilo vermenizi sağlayacak bir avantaj anlamına gelmiyor, bu kadar düşük bir kalori ile beslenmeyi 1-2 günden fazla sürdürdüğünüzde bedeniniz sadece enerjisiz değil, vitaminsiz, mineralsiz, antioksidansız, temel yağ asitsiz de kalabiliyor.-Böyle olunca da çok değil 3-5 gün sonra metabolizmanız ‘’iflas durumu’’ ilan ediyor. Tansiyonunuz, şekeriniz düşüyor, baş dönmesi, bitkinlik, iştahsızlık baş gösteriyor. Kaslarınız erimeye, saçlarınız dökülmeye, safra keseniz taş yapmaya, cinsel hormonlarınız düşmeye, kemikleriniz eriyip metabolik bütünlüğünüz S.O.S işaretleri ermeye başlıyor. Eğer yapılan hata zamanında fark edilip de hemen düzeltilmeyecek olursa bir süre sonra uyku bozuklukları, baş dönmeleri, göz kararmaları, unutkanlık gibi sorunlar da devreye girmeye başlıyor. Kısacası kaş yapayım derken göz çıkarmak gibi bir durumla karşı karşıya kalıyorsunuz.Ne yapmalı?

-Bugüne kadar bir değil, yüz değil, bin değil, on binlerce araştırma ile net ve açık olarak gösterildi ki eğer kilo miktarı veya vermeyi düşündüğünüz kilo rakamı 3-4 kilodan fazlaysa sakın ola ki bu tür denemelere girmeyin.

-Böyle bir şeyi sadece tıbbi bir gözlem altında diyetisyen ve doktor takibinde yapabileceğinizi unutmayın!
-Hele hele 4-5 ay süreli hızlı kilo verme çabalarının size kansızlık, safra kesesi taşı, kemik erimesi, kalp damar hastalığı olarak geri döneceğinden hiç kuşku duymayın. Bana sorarsanız bu tür diyetleri birkaç kiloluk hedeflerde bile asla denemeyin.

-Bedeniniz bu tür ani değişikliklere ne metabolik, hormonal ne de kimyasal uyum sağlamak üzere planlanmış değil.
-Unutmayın ki bu tür hatalı diyetler sadece bedeniniz değil, ruh sağlığınız için de düşman gibidir. Aç kalarak, açlık oruçlarına girilerek, yemeden içmeden kesilerek zayıflanmaz. Sadece su veya sebze suyu içerek kilo verilmez. Öğün atlayarak, aç-susuz gezerek fazla yağlara veda edilmez, edilemez.                                                                                                                                                                                                        -Diyet yaparken de dengeli ve çeşitli beslenmek, sağlıklı ve değerli gıdalar tüketmek mecburiyetindeyiz. Kalori kısıtlamasında ise uymanız gereken asgari limitlerin dışına çıkamayız.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 167 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,526 saniyede oluşturuldu.