Sokak köpekleri ölümcül hastalık taşıyor…

Türkiye’de şehirlerin en önemli sorunlarından biri olan ve insanlarla iç içe yaşayan sokak köpekleri ölümcül hastalık taşıyor. Sadece kuduz değil, iç ve dış parazitlere karşı aşılanmayan sokak köpeklerinin dışkısında bulunan ve halk arasında ‘köpek kisti’ olarak bilinen hastalık insanı ölüme götürebiliyor. Veteriner hekim Mustafa Yıldız, sokak köpeklerindeki kist hastalığının bulaşıcı olduğunu, bu büyük tehlikenin yeterince önemsenmediğini vurguladı.

kopek

Mustafa Yıldız’ın verdiği bilgilere göre, bulaşıcı bir hastalık olan kist hidatiğine köpeklerin bağırsaklarında bulunan ‘echinococcus’ paraziti sebep oluyor. Bu kist hidatiği hayvan dışkısıyla etrafa yayılan yumurta, doğrudan köpekle temas ve köpeğin dışkısının bulaştığı çiğ yenen meyve ve se

bzelerle insana geçebiliyor. İnsanda ise başta karaciğer olmak üzere, akciğer ve beyinde kist oluşturarak organları tahrip ediyor. İç ve dış parazitlere karşı sokak köpeklerinin mutlaka aşılanması gerektiğini belirten Yıldız “Ne yazık ki belediyeler aşılama konusunu pek de ciddiye almıyor. Sokak köpekleri şehirlerde insanlarla iç içe yaşıyor. Bu köpeklere belki dokunmasak bile etrafa dışkılıyor. Bu dışkılarda bulunan hastalık toza karışarak solunum yoluyla toplumun sağlığını tehdit ediyor.” ifadelerini kullandı.

KİST AMeLİYATI YAPARKEN ASTRONOT GİBİ GİYİNİYORUZ

Genel cerrahi uzmanı Opr. Dr. Dursun Bostancı ise köpeklerden insana buluşan kist hastalığının erken fark edilmediği takdirde yerleştiği organı tahrip ederek ölüme sebep olabileceğini bildirdi. Hastalığın belirti vermeden sinsice ilerlediğini dile getiren Bostancı, “Kist hidatiği organı tahrip etmeden önce fark edilirse ameliyatla alınabiliyor. Biz bu ameliyatı yaparken bir astronot gibi sıkı bir şekilde giyiniyoruz. Hastadan sıçrayan bir kan ağzımıza, gözümüze, burnumuza geldiği takdirde hastalık hekimlere de bulaşıyor. Bu sebeple normal ameliyatların kat kat üstünde tedbir alıyoruz. Ayrıca ameliyat sırasında hasta da büyük bir risk altında. Alınan kist çıkartılırken başka bir organa değse bile hastalık diğer organlara da bulaşabiliyor.” diye konuştu. Bostancı, sokak köpeklerine kesinlikle dokunulmamasını tavsiye ederken, köpeklerin mutlaka parazitlere karşı aşılanması gerektiğini ifade etti.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,455 saniyede oluşturuldu.