Spor için doğru karar veriyor musunuz?

Sonbaharla birlikte spor salonları yeniden hareketlendi. “Bu yıl artık spora başlıyorum” diyenlerdenseniz, önce sizin için uygun bir salon bulmalısınız. Son araştırmalar ışığında derlediğimiz bu rehber size spor salonu seçerken dikkat etmeniz gerekenleri anlatıyor.

Aktif spor yapmaya başladığım günden bu yana pek çok kişi “Hangi spor salonuna gittiğimi ve neden orayı tercih ettiğimi” sorup duruyor. İşin ilginç yanı ben de tıpkı çevremdekiler gibi, salonumu seçmeden önce spor yapan tüm tanıdıklarıma neden orayı tercih ettiklerini sormuştum. Bir spor salonu seçiminde tavsiyenin çok önemli olduğunu böyle fark ettim, etmesine de kendi kararımı tavsiyeden çok, kendi önceliklerime göre verdim. İlk önceliğim evime yakın olmasıydı. Yüzmek istiyordum, bu yüzden havuz imkanı olan bir salon benim olmazsa olmazımdı. Evime yakın ve havuzu olan bir spor salonu kriterlerini aynı anda isteyince zaten çok fazla seçeneğiniz kalmıyor. Kalabalık salonlar hiç bana göre değil. Spor yaparken kendimi bir fabrikadaymış gibi hissetmek istemiyorum. Yüzlerce aletin arasında dolaşmak, uygun spor hocasını bulmak ve sıranın bana gelmesini beklemek, spor yapmaya değil de daha çok sosyalleşmeye gelen insanlarla karşılaşmak da istemiyordum. “Benim ihtiyacım olan, küçük ama iyi bir donanıma sahip, samimi, az sayıda üyenin olduğu bir salon” deyince seçiminiz hemen kendini belli ediyor zaten. Böyle yerler de genellikle otellerin spor salonları oluyor. Benim için durum böyleyken Kozyatağı’nda oturup bana nerede spor yaptığımı soran bir arkadaşıma tek bir şey söylüyorum: “Evine en yakın spor salonu senin için yüzde 90 en iyisidir.” Sorular gelmeye devam ettikçe benim için bu konuda bir araştırma yapmak ve bir yazı yazmak şart oldu. Bu konuda bir yazı hazırlayacağımdan Mövenpick Otel İstanbul Sağlık Kulubü Müdürü Tarık Acar’a bahsedince bana International Health, Racquet and Sportsclub Association- Uluslararası Sağlık ve Spor Kulüpleri Derneği’nden bahsetti ve elindeki bilgileri benimle paylaştı. Konuyu araştırmaya başladım. İşte size bir spor salonu seçerken dikkat etmenizi tavsiye ettiğimiz başlıklar:

İhtiyaçlarınızı Belirleyin
Spor yapmak sizin için yoga demekse alet donanımı mükemmel olan bir spor salonuna gitmeniz gereksiz olabilir. Eğer içinizde kardiyo çalışmak isteği varsa yürüme ve koşu bantları, bisiklet ve eliptik aletler sizin için önemlidir. Bu donanıma sahip olan bir salondan yana kullanmalısınız tercihinizi. Gerçekten sporun hangi türleriyle ilgileniyor ve ne yapmak istiyorsanız o yönü güçlü olan salonları tercih edin. Evinize ya da işyerinize daha yakın bile olsa gerçekten yapmak istemediğiniz dallarda imkanlar sunan spor salonlarına uzun süre devam edemeyebilirsiniz. Zamanınızı ve paranızı boş yere harcama ihtimalinizi göz ardı etmeyin.

Önce Deneyin
Hemen hemen tüm spor kulüpleri üye olmayı düşünenlere ücretsiz bir deneme imkanı sunar. Bu imkanı mutlaka değerlendirin. Hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi olamaz. İçine girince çok daha farklı noktalara dikkat edebilirsiniz. Bu denemeyi yaparken, üye olmanız durumunda sıklıkla gitmeyi düşündüğünüz gün ve saatleri göz önünde bulundurun. Genellikle iş çıkışlarınızda spor yapmak istiyorsanız deneme ziyaretinizi de iş çıkışı saatlerine denk getirin. Çok kalabalıksa, aletleri kullanmak için çok sıra bekliyorsanız ya da tüm spor hocaları başkalarıyla ilgileniyorsa o salon aradığınız yer değildir.

Aletler Yeni mi?
İyi kalitedeki spor aletleri önemlidir. Fi tarihinden kalma bir spor aletiyle çalışmak çok da zevkli olmayabilir. Üstelik yeni teknolojiler sporu sadece daha zevkli değil, aynı zamanda daha da fonksiyonel bir şekilde yapma şansı veriyor. İhtiyaç duyduğunuzda kullanacağınız aletlerin sayısı, yeniliği ve yeterliliği bir spor salonu seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biridir.

Spor Hocaları Önemlidir
İyi bir konum, donanımlı bir salon ve uygun fiyat. Her şey sizin için tamam görünse de devam etmeyi düşündüğünüz spor salonundaki hocaların en az bu saydığımız maddeler kadar önemli olduğunu sakın unutmayın. Uzun yıllardır spor yaptığınız için artık kendi spor stilinizi oluşturduysanız belki bir spor hocasına çok fazla ihtiyaç duymayabilirsiniz. Ama spora yeni başlayacaksanız mutlaka bir uzmana ihtiyacınız olacaktır. Teknikleri öğrenmek; neyi, ne zaman yapacağınızı bilmek sizi istenmeyen pek çok durumdan korur. Bilmediğiniz bir aletle çalışırken sakatlanma riskinizi ortadan kaldırır. Bu yüzden spor salonundaki deneyimli bir spor hocası önemlidir. Eğer bir de iyi anlaştığınız, sizin tarzınızı anlayıp bu doğrultuda yönlendirme yapan bir spor hocanız varsa, inanın bu, spor yapma sıklığınızı bile arttırabilir.

ÖZEL KULLANIM ŞARTLARINI GÖZ ARDI ETMEYİN
Türkiye’de çok yaygın olmasa da kimi spor salonları nispeten daha az yoğun oldukları saat ve günler için daha uygun üyelik fiyatları sunarlar. Genellikle spor salonları sabahın ilk ışıkları ile beraber yoğunlaşmaya başlar. Sabah yoğunluğu saat 10.00 civarında azalır. Öğleden sonra 16.00’a kadar pek çok salon günün en az yoğun saatlerini yaşar. 16.00’da yeniden bir yoğunluk başlar ve salon kapanana kadar bu devam eder. Burada dikkatinizi çekmek istediğim nokta 10.00-16.00 saatleri arasında çok yoğun olmayan, bu yüzden de özel üyelik fiyatları sunan spor salonları. Sizin için bu saatler uygunsa neden daha fazla para veresiniz ki?

Atmosfere Dikkat Edin
“Spor benim için bir sosyalleşme aracıdır” diyorsanız seçeceğiniz salon farklı, “Ben sadece spor yapmak istiyorum” diyorsanız seçeceğiniz salon farklı olabilir. Bu çok normal. Genellikle orta yaş üstünün devam ettiği bir salon ne kadar sosyalleşmek istiyorum deseniz de çok ilginizi çekmeyebilir. Ya da genellikle erkeklere yönelik bir donanıma sahip bir salon sizin için o kadar da iyi olmayabilir. Önemli olan ne istediğinizi bilmek ve bu isteğinize göre bir salon seçmek. Spor salonunuzda kendinizi rahat hissetmelisiniz.

Hijyen Sizin İçin Önemli mi?
Pek çok spor salonu kendini bir sağlık merkezi olarak tanıtsa da aslında bir hastalık merkezi de olabilir. Bu yüzden bir spor salonunda hijyen tahminlerinizin çok ötesinde önemlidir. Kullandığınız aletlerden pek çok mikrop alabilirsiniz. Kişisel hijyeniniz için salonda özel şişelerde bulunan dezenfektanları kullanabilirsiniz.

Varmak İstediğiniz Nokta Neresi?
Kimi salonlar sonsuz imkanlar sunabilir. Harika bir spa, bol seçenekli masaj imkanları, kreş, barkafe ya da sinema salonu… Bütün bunlar görünürde harika olsa da sizi aslında o kadar çok ilgilendirmiyor olabilir. Sadece sağlıklı bir bedene sahip olmak istiyorsanız ve bunun için bir koşu bandı ile bölgesel çalışmanıza imkan veren çeşitli aletler yetiyorsa tüm bu ekstra imkanları sunan bir salona daha fazla ödemenize gerek yok. Hangi uygulamalar, düzenlemeler ve aletler için para ödemek istediğinize iyi karar verin.

SON BİLGİLER
International Health, Racquet and Sportsclub Association- Uluslararası Sağlık ve Spor Kulüpleri Derneği’nin sekiz ülkede (İngiltere, Almanya, Hollanda, İtalya, İspanya, Avusturya, Çin ve Hong Kong) yaptığı 2006 tarihli Avrupa Pazar Araştırması Raporu oldukça ilginç sonuçlar içeriyor. Bu araştırmada insanların neden o spor salonunu tercih ettiğini ve o salondaki üyeliklerini hangi şartlarda devam ettirdiklerini anlatılıyor. İşte araştırmanın sonuçları…
Konum bir spor salonunun seçiminde en önemli etken (Katılımcıların yüzde 70’i konumun en önemli faktör olduğunu düşünüyor.) Fiyat ve özel imkanlar da tercihi etkileyen diğer sebepler. Erkekler bir spor salonuna üye olmak yerine diğer spor aktivitelerini de yapabiliyor olmakla daha fazla ilgililer. Kadınlar ise; üye olmanın onlara bir fayda sağlayıp sağlamayacağını daha fazla düşünüyorlar. Kadınlar evlerine ya da işyerlerine yakın spor salonlarını daha fazla tercih ediyorlar. Kadınlar bir spor salonunun atmosferinden, çalışanlarının arkadaşça tutumlarından etkilenirken, erkekler daha çok mekanın kalitesi, imkanları ve aletlerin sıra beklemeden kullanılabilir olmasını önemli buluyorlar. Araştırmaya katılanlar halen devem ettikleri salonu en çok taşınma sebebiyle bıraktıklarını söylemişler (yüzde 26). Katılımcıların yüzde 16’sı yaşam biçimlerinin değişmesi nedeniyle ve yüzde 13’ü de artık salona gitmediği için ayrıldığını belirtmiş.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,447 saniyede oluşturuldu.