Spor yapmak için en önemlisi ‘zihinsel başlangıç’…

Spor yapmak için en önemlisi ‘zihinsel başlangıç’…

Spor sağlığımız için büyük önem taşıyor. Sağlıklı yaşam için sporun olmazsa olmaz olduğunu belirten Herbalife Türkiye Spor Danışmanı                                                                                                                                                                                                                                      Ebru Karaduman, pekçok kişi spora başlayamamak konusunda bahanelere sığınsa da zihinsel olarak kendimizi bu başlangıca hazırlamanın önemli olduğunu söyledi.

Spor yapmak için en önemlisi 'zihinsel başlangıç'...Spor yapmak için en önemlisi ‘zihinsel başlangıç’

sporun faydalarının saymakla bitmeyeceğini beliten Herbalife Türkiye Spor Danışmanı Ebru Karaduman, spor yapmanın sadece vücudumuzun güzel görünmesini değil aynı zamanda vücut direncimizi artırmayı ve ileriki yaşlarda karşılaşabileceğimiz olası sorunlara karşı tedbirlerimizi de almamızı sağlayacağını dile getirdi.

Ebru Karaduman; “Bu yüzden en önemlisi zihinsel olarak kendinizi bu başlangıca hazırlamanız. Çünkü spor konusunda elinizdeki en büyük iki kaynağımız beynimiz ve bedenimiz. Beyninizin istediği ve bedeninizin onun komutlarına uyduğu her yerde sporla dolu bir yaşam sürebilirsiniz “ dedi.

Spor yapmamak için bahaneniz yok!

Herkesin farklı olduğunu ve farklı alışkanlıkları olduğunu belirten Karaduman, kimi insan sporsuz yaşayamazken, kimisinin spor yapmamak için binbir çeşit bahane bulabildiğini, kimisinin ise gerçekten spora vakit ayırabilmek için elinden geleni yaptığını ifade etti.

Spor yapmamak için en çok söylenen bahaneleri; ‘spor yapmaya zamanın kalmıyor’, ‘spora gitmek için o kadar trafikte kalmak istemiyorum’ ve ‘spor yapmak istiyorum ama bütçem elvermiyor’ şeklinde sıralayan Ebru Karaduman, oysa hiçbir bahanenin spor yapmaya engel olmadığını belirtti.

Kendinize yetecek ‘kaliteli spor’ zamanını ayırın

Ebru Karaduman, temposu sürekli artan günlük koşuşturma içinde, spor için gerekli zamanı ayırmak için daha çok gayret göstermemiz gerektiğini vurguladı.

Harekete geçmek için 3 ipucu

Aktif yaşam ile zinde kalmanın mümkün olduğunu belirten Ebru Karaduman, harekete geçmek için gündelik yaşamınızın kolaylıkla parçası olabilecek şu ipuçlarını paylaştı:

• Ofiste masa başında çalışırken, basit esneme egzersizleri yapabilirsiniz. Bu sayede boyun ve sırt ağrıları ile karşılaşma ihtimaliniz büyük oranda azalacaktır.

• Kısa mesafelerde araba kullanmak yerine, tempolu yürüyüş yapmayı hatta bisiklet kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem ulaşımızını sağlar hem de vücudun günlük ihtiyacı olan ter atımını yapmış olursunuz.

• Bacak bölgenizi çalıştırmak için en etkili günlük egzersiziniz, asansör yerine merdivenleri kullanmak olabilir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 131 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,453 saniyede oluşturuldu.