Sutyen takmak göğüslere zarar veriyor mu?

  • Sutyen takmak göğüslere zarar veriyor mu?

Son günlerde ünlü kadınlar arasında sütyen giymeme modasının başlaması, bazı kadınların ise gece gündüz sutyen takma alışkanlığı akıllara bu soruyu getiriyor. Örtmek, desteklemek ve kaldırmak amacıyla kullanılan sütyen, göğüslere zarar veriyor mu?

Son günlerde kamuoyunda tartışılan iç giyiminin nadide bir parçası sutyeni, bazı lar yararlı, bazı lar ise zararlı olduğunu savunuyor. Sutyen takmak göğüslere zarar veriyor mu?Acaba sutyen takmak göğüs sağlığı ve estetiği açısından zararlı mı yoksa yararlı mı? Bu konudaki sorularımızın cevaplarını Uluslararası Estetik ve Plastik Cerrahi Derneği ( ISAPS) üyesi Estetik Cerrah Op. Dr. Metin Kerem yanıtlıyor.

Op. Dr. Metin Kerem: “Sutyen kullanmanın meme sağlığına kesinlikle bir zararı yoktur. Aksine normal boyutlarda ve üzerinde göğüslere sahip olan her sutyen kullanmalıdır. Düzenli sutyen kullanımı göğüs sarkmasını geciktiren bir faktördür.”diyor. Sutyen gerekliliğinin göğüs boyutu ile bire bir ilişkili olduğunu söyleyen Dr. Metin Kerem, küçük göğüslü ların bu anlamda daha rahat olabileceğini söylüyor:

“Küçük göğüsler daha hafif olduğundan yer çekiminden daha az etkileniyor ve kolay kolay bozulmuyorlar. Bu anlamda küçük göğüslü lar aslında çok daha şanslı. Çünkü gebelik ve emzirme dönemlerinden sonra dahi bu tip göğüsler daha çabuk toparlanıyor. Bir problem olsa dahi bunu basitçe bir meme protezi yerleştirerek çözebiliyoruz, oysaki iri göğüslü lar özellikle doğum sonrası küçültme ve/veya dikleştirme gibi daha detaylı operasyonlara ihtiyaç duyabiliyorlar” diyor.

  • Peki ya sutyen kullanılmazsa ne olur?

Dr. Metin Kerem, sutyen kullanmılmazsa göğüslerin yer çekimine yenik düşeceğini belirtiyor. Sütyen kullanımının amaca göre değişeceğini söylüyor ve ekliyor: “Günümüzde pekçok sütyeni göğüslerini dik ve dolgun göstermek için kullanıyor ki bu da çoğu zaman anlaşılıyor. Özellikle gece elbisesi, gelinlik gibi özel kıyafetlerde sütyen dolguları çok itici durabiliyor. Bu tür elbiseleri taşımanın en güzel yolu sütyensiz olmak, ancak bunun için genelde bizim yardımımız gerekiyor.
Meme protezi operasyonu yaptıran ların ilk yaptığı şey bu sütyenlerle vedalaşmak oluyor. Doğal göğüs boyutu iri olan lar ise bunu saklamak için sütyen kamuflajına başvurabiliyorlar.” Dr. Kerem; sutyen seçiminin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, sütyenin göğüslerin en iyi dostu olduğunu sözlerine ekliyor. Sütyensiz giyimin olsa bile devamlı olarak sutyensiz olmanın doğru olmadığını belirtiyor. Yerçekimine karşı koymanın ise en etkili yolunun ise düzenli sütyen kullanmak olduğunu vurguluyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 171 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,557 saniyede oluşturuldu.