Tatlı isteğini azaltan 10 yöntem…

Tatlı isteğini azaltan 10 yöntem…

Tatlı isteği geldiğinde dayanamayıp yiyor sonrasında diyeti bozduğunuz için üzülüyor musunuz? Merak etmeyin, bu sorunu bizimle çözebilirsiniz!

Tatlı isteğini azaltan 10 yöntem...Tatlı isteği neden olur? Uzun süre aç kalmak, kahvaltı yapmamak, ana öğünleri atlamak gibi beslenme yanlışları tatlı isteğinizi arttırabilir. Günde 4 saatten uzun aç kalmayacağınız ve aralarda sağlıklı atıştırmalıklar tüketeceğiniz bir beslenme planı tatlıya olan isteğinizi ciddi anlamda azaltır.

Tarçınlı detoks suyu için: Tatlı isteğini azaltan 10 yöntem...Geceden bir litre suya bir çubuk, bir adet dilimlenmiş elma ekleyip sabaha kadar bekletin. Gün içerisinde bu detoks suyunu için, tatlı isteğini kesecek ve zayıflamanıza yardım edecektir. Aynı şekilde, çilek, limon, nane, portakal gibi besinlerle detoks suyu yapabilirsiniz.

Duygusal durumunuza dikkat edin: Tatlı isteğini azaltan 10 yöntem...Eğer üzüntü, stres gibi duygusal durum değişiklikleri tatlı krizlerine yol açıyorsa ve bu hayatınızda artık çözümlenemeyen ve sürekli tekrarlanan bir hâl aldıysa destek almayı düşünebilirsiniz.

Unutmayın ki, hiçbir yiyecek veya içecek hayatınızdaki sorunları çözemez. Hayatınızda ciddi bir mutsuzluk kaynağı varsa, onu tatlı yiyerek yenemeyeceğinizin farkına varmalısınız. Tatlının, sorunu sadece erteleyen, anlık bir çözüm olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Meyvelerle dost olun:Tatlı isteğini azaltan 10 yöntem... Canınız tatlı istediğinde taze veya kuru meyveler ile bu ihtiyacınızı bastırabilirsiniz. İş yeri çekmecenizde veya mutfağınızda aşırı kalorili şekerli atıştırmalıklar yerine kuru kayısı, kuru incir, hurma, kuru erik gibi tatlı; ama sağlıklı atıştırmalıklara yer açın.

Sakız çiğneyin:Tatlı isteğini azaltan 10 yöntem... Şekersiz, fakat şeker tadı olan aromalı sakızlardan çiğnemek tatlı ihtiyacınızı azaltabilir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar, sakız çiğnemenin yemek yeme isteğini azalttığını göstermektedir.

Az miktarda tüketin: Tatlı isteğini azaltan 10 yöntem...Canınız tatlı istediğinde az miktarda tüketmek tatlı isteğini bastırmak için yardımcı olacaktır. Günlük 150 kaloriyi aşmayacak bir tatlı tüketiminin vücuda çok zararlı olmadığı düşünülüyor. Ama kendinize söz verin: sadece bir parça tatlı yiyeceksiniz.

Kaliteli tatlıları tercih edin:Tatlı isteğini azaltan 10 yöntem... Şeker ve gofretler yerine yoğun kakaolu bitter çikolataları, hamur tatlıları yerine meyveli ve sütlü tatlıları tercih edin. En azından, tatlı isteğinize mağlup olduğunuzda, sadece şeker değil, vücudunuz için gerekli olan bazı vitamin, mineral ve diğer besin öğelerini de almış olursunuz.

Zihninizi meşgul edin: Tatlı isteğini azaltan 10 yöntem...Canınız gün boyunca tekrar tekrar tatlı bir şeyler tüketmek istiyorsa odağınızı değiştirmelisiniz. İmkân varsa yürüyüşe çıkmak tatlıyı unutturacak en iyi yöntemlerden biridir.

Bilgisayar oyunları, gazete, dergi ve kitap okumak gibi faaliyetler, ilk on dakikasından sonra, genelde tatlı ihtiyacını ortadan kaldırır. Tatlı istediğinizde evi toplamak, en yakın arkadaşınızı arayıp sohbet etmek hatta sosyal medyada zaman harcamak, tatlıyı unutturacak yöntemlerden sayılabilir.

Tatlıyla meyveleri karıştırın: Tatlı isteğini azaltan 10 yöntem...Tatlı yüzünden alacağınız kalori miktarını azaltmak ve tatlı krizini en az hasarla atlatmak için tatlı ve diğer besinleri karıştırabilirsiniz. Örneğin; çikolata sosuna bandırılmış muz ve çilek tüketmek veya sade çikolata yemek yerine, fındık ve bademli drajelerden tüketmek hem daha az miktarda tatlıyla tatlı isteğinizi kesmenize hem de daha az kalori almanıza yardımcı olur. Ayrıca karışım tatlılar, kan şekerinde ani dalgalanmalara neden olmadığından tatlı tüketimine bağlı hızlı acıkma ihtimalinizi de azaltmış olursunuz.

Kendinizi ödüllendirin: Tatlı isteğini azaltan 10 yöntem...Tatlı krizlerine karşı hafta boyu başarıyla direndiyseniz, haftanın sonunda kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Ama yemek yerine kendinizi başka şeylerle ödüllendirmeye çalışın. Çok beğendiğiniz bir kıyafet veya en sevdiğiniz yazarın yeni kitabı gibi. Bu ödüller sizi tatmin etmiyorsa 150 kaloriyi aşmayan bir tatlı ile kısa dönemli bir ateşkes ilan edin.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 168 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,463 saniyede oluşturuldu.