Tek tıkla aşk bulunabilir mi?

İnternetin hızına yetişilmiyor. Tüm hayatımızı etkisi altına alan dijital platform ilişkileri de etkiliyor. İnternet aracılığıyla insanlar tanışıyor, flört ediyor, buluşuyor. Peki sonra?                                                                                                                                                                Aşkı internette arayanlara ilişki uzmanları önce etkileyici bir rumuz bulun ve dürüst olun’ diyor. Peki internet aracılığıyla tanışmak ne derece sağlıklı? Teknolojik gelişmelerin hız kesmediği günümüzde insan ilişkileri de bu durumdan nasibini aldı. Geçmişe göre insanlarla tanışmak çabuklaştı. Hatta internette kurulan birçok çöpçatan sitesi bunu bir sektör hali getirdi. Sitelerin yanı sıra Tek tıkla aşk bulunabilir mi? Facebook, Twitter, Instagram gibi uygulamaların hızına yetişilmiyor. Bir tıkla yaratılan sanal profiller arkadaş ya da sevgili arayanlar tarafından ‘altın fırsat’ olarak görülüyor. Peki, sanal ilişkilerin başarı şansı ne? Burada tanıştığınız kişilerde nelere dikkat etmelisiniz ve bu durum ne kadar sağlıklı? Siberalem.com’un İlişki Danışmanı Psikolog Ayşegül Denizci ve Analitik Psikoterapi’den Uzman Psikolog Engin Mavitan’a sorduk… Mavitan, danışanlarının büyük kısmının internet aracılığıyla tanıştığını söylüyor. İnternet aracılığıyla tanışmaların yanı sıra internet üzerinden gelişen ilişki hikayelerine de tanık olduğunu ekleyen Mavitan, internetle kısıtlı kalan ilişkilerin insanın kendine ve duygularına yabancılaşma tehlikesi taşıdığını belirtiyor. İlişkiler bazı insanlar için bir camın ardından daha korunaklı, güvenli gibi algılanabiliyor. Psikolog, internette kısıtlı kalan ilişkilerinse kesinlikle ilişki olarak algılanamayacağının altını çiziyor. Çünkü iletişimin yüzde 70’i, jest ve mimikler olmadan gerçekleşiyor. Sözcükler birer boş vagon gibiler ancak yüz yüze iletişimle bu vagonların içlerini doldurmak mümkün olabilir. Doğal başlamayan hiçbir ilişkinin doğal akışıyla seyretmesi mümkün değil. Mavitan, sağlıklı bir ilişkiyi ise ancak doğal başlayan, yüz yüze ve samimi iletişimle gelişen ilişki olarak tanımlıyor. İnternet tanışmaya vesile olsa da asıl önemlisi ilişkinin sonrasında nasıl geliştiğinin altını çiziyor.
Rumuz dikkat çekmeli
Siberalem.com’un ilişki uzmanı Denizci, “Öncelikle dikkat çekici bir rumuz bulun”, diyor. Hatta küçük bir hikayesi olan rumuzun karşı tarafın sohbet açmasını daha kolaylaştıracağını söylüyor ve ekliyor, “Profilinizi oluştururken kendinizi iyi anlatın, eğlenceli olun ve merak uyandırın.                                                                                                                                                                                                                      ”Herkes fotoğrafa bakıyor
Bir fotoğraf, yüzlerce kelimeye bedel. Herkes konuşacağı, merhaba diyeceği kişinin yüzünü görmek ister. Ayrıca fotoğraflarımız sadece yüzümüzü, mimiklerimizi yansıtmakla kalmaz, duruşumuz ile ruh halimizden, karakterimizden de ipuçları verir. Denizci, Siberalem.com’da fotoğraflı profillerin, fotoğrafsız profillere göre 7 kat daha fazla görüntülendiğini ekliyor. Fotoğraflı profil sahiplerinin attığı mesajların cevaplanma olasılığı ise 40 kat artıyor.
Olumlu olun
Kimse negatif, suratsız bir profile yazmak istemez. Olumsuz cümleler, profilinizi okuyana sizin hakkınızda olumsuz bir izlenim verir. Örneğin kendinizi ifade ederken, ‘Enginardan nefret ederim’ demek yerine, ‘Kerevize bayılırım’ yazabilirsiniz.
İnternette aşkı bulmanın püf noktaları neler?
Mavitan’ın da belirttiği gibi internet vesilesiyle tanışmada bir sorun yok. Peki, bir arkadaşlık sitesi aracılığıyla yeni arkadaşlar edinmek isterseniz nelere dikkat etmelisiniz? Türkiye’nin en eski arkadaşlık sitelerinden Siberalem.com’un İlişki Danışmanı Psikolog Ayşegül Denizci, etkileyici profilin önemine değiniyor. Denizci, “Profiliniz ilgi çekici olmalı ki, insanlar onu okuduğunda tıklayıp profilinizi görüntülesin, size mesaj yazsın, göz kırpsın” diyor.
Dürüstlük önemli
Her şeyden önce kendinize karşı dürüst olun ve yazdıklarınızın doğruları yansıttığına emin olun. Yazdıklarınızı okuyan kişi, sizin nasıl biri olduğunuz konusunda doğru yargılara varmalı. Aksi halde ilk buluşmada hayal kırıklığı yaşanabilir. Bu da sizinle ilgili hayaller kuran taraf
Onlar tanıştı neler yaşadı?
28 yaşındaki F.M eski nişanlısı ile MSN’de tanışıp yaklaşık bir yıl çıkmış. F.M deneyimini öyle anlatıyor. “Tesadüfen tanıştık. Sohbet ederken çok fazla ortak noktamız olduğunu fark ettik ve görüşmeye karar verdik.” F.M, internetten biriyle tanışmayı sokakta tanışmaktan farksız gördüğünü ekliyor. “Ve internetten aşk bulunabilir” diyor. 30 yaşındaki bankacı M.L ise yakın bir arkadaşının eşiyle internette tanışıp evlendiklerini ve bugün 3 yılı geride bırakan mutlu bir evlilikleri olduğunu söylüyor. 26 yaşındaki öğrenci A.Y ise Facebook’ta tanıştığı erkeklerin ona tam anlamıyla hayal kırıklığı yaşattığını ekliyor.Onur Baştürk / Hürriyet Gazetesi Kelebek Yazarı

“İnternetten aşk doğar”
Hürriyet yazarı Onur Baştürk geçen ay ‘Instagram’da tanıştılar Whatsapp’ta ayrıldılar’ başlıklı yazısıyla ses getirmişti. Biz de konunun yakın takipçilerinden biri olduğu gerekçesiyle görüşlerini aldık. Baştürk’e göre internetten aşk doğabilir! Baştürk, “Artık kimsenin birbiriyle tanışmak için öyle çok büyük zamanı yok. 1970’lerde yaşamıyoruz ki! Ayrıca sosyal medya flörtleri sayesinde karşınızdakinin nelerden hoşlandığını, hayata bakış açısını çözebiliyorsiniz. Koyduğu fotoğraftan, gittiği yeri tag’lemesinden, ettiği laflardan… Dolayısıyla aşk olur, hem de çok hızlı olur.” Ancak Baştürk, hızlı başlangıçlar kadar hızlı bitişlerin de mümkün olduğunu da ekliyor. Özetle, sosyal medya tanışmaları ve flörtü hızlandırdı. Bu bir gerçek. Baştürk, ofis insanları arasında bu tarz flörtlerin kesinlikle yaygınlaştığını gözlemlediğini belirtiyor. İnternet aracılığıyla, Facebook, Twitter, MSN, Instagram,Whatsapp’tan tanışmalar, yakınlaşmalar hızlandı. Modern çağda bu doğal bir şey. Ancak önemli olan sonrası. Uzmanlara göre her iki cins de sanal alemde en çok karşısındakinin fotoğrafından etkileniyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 167 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,631 saniyede oluşturuldu.