Tıpta bor minerali devrimi..

 

21’inci yüzyılın petrolü olarak değerlendirilen bor mineralinin tıp alanında kullanılmasıyla birlikte değerinin bugünkinden daha fazla olacağı belirtiliyor.

Bor mineralini çene cerrahisinde kullanan Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Tancan Uysal, besin takviyesi olarak verilen bor mineralinin kemik oluşumunu 3 kat hızlandırdığını belirledi.

Tedavi edici dozda uygulanan bor mineralinin insan vücuduna zarar vermediğini belirten Doç.Dr. Uysal, şunları söyledi:

“Doğuştan dar çeneye sahip insanların üst çenelerini rutin işlem olarak genişletiyoruz. Damağın ortasına bir vida koyuyoruz, basit anlatımla vidaları çevirdiğimiz zaman üst çene genişliyor. Damağın ortasındaki bazı bağlar açıldığı için boş olan kısımda kemik oluşması için 6 ay beklemek zorunda kalıyoruz. Takip eden sürelerde teller ve benzeri aygıtlarında kullanılması için bir buçuk yıl gerektiğini düşünürseniz 6 ay uzun bir süredir. Çalışmaya, bu süreyi nasıl kısaltabilir diyerek başladık. Öncelikle kemik yapacağına inandığımız maddeleri araştırdık. Bazı besin maddelerinde de bor minerali bulunmaktadır. Yediğimiz yeşil yapraklı bitkilerin bazılarında bor minerali vardır. Aslında insan vücuduna her gün bor minerali girmektedir.”

Bor mineralinin üzerinde çok çalışılmamış bir madde olduğunu belirten Doç.Dr. Uysal, dünya bor rezervinin yüzde 65’inin Türkiye’de olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Uysal, “ABD gibi büyük devletler bor mineralinin insan sağlığına zararlı olduğunu söyleyerek, bor mineralinin değerini düşürmeye çalışıyor. Bor minerali ’21’inci yüzyılın petrolü’ olarak tanımlanıyor. Çok değerli olan bor, tıp alanında kullanılırsa daha da değerlenecek” dedi.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,565 saniyede oluşturuldu.