Tırnak yeme alışkanlığı için…

Sizde tırnaklarınız uzasın istiyorsanız, tırnaklarınızı yemekten vaz geçin ve bu alışkanlığınıza son verin. Nasıl mı? Buyrun tırnak yeme alışkanlığına son vermek için…Bilincimizin dışında kalan davranışlar toplumda ayıplana biliyor. Ve tırnak yeme alışkanlığı da bu ayıplanan davranışlardan biri. Tırnak yeme hastalığı psikolojik bir hastalık ve buna tıpta “onikofaji” deniyor. Tırnak yemek sosyal açıdan da pek hoş karşılanmamaktadır. Ayrıca yenen tırnakların çekici görünmediğini belirten araştırmacılar, bazı insanların ise tırnak yeme durumunu abartıp parmaklarını kanattıklarını ,tırnakları yemekten yok denecek kadar az tırnak kaldığını vurgulayarak,tırnaklarınızı yediğinizde tırnağınız ile ağzınızın arasında bakterilerin taşındığını,şeytan tırnağının koparıldığında da enfeksiyon kapma riskinin yüksek olduğunu söylüyorlar.Peki bu alışkanlıktan nasıl kurtulunur?
Tırnaklarınızın bakımını kesinlikle yapın ya da yaptırın. Temiz ve bakımlı eller çekici görünecektir. Eviniz de ya da çantanızda küçük bir manikür kiti bulundurun. Kırılan tırnağınız olduğunda ya da şeytantırnağı çıktığında tırnaklarınızı yemeden düzeltebilirsiniz. Hafta da 1 kez manikür yaptırmaya çalışın.
Eczanelerde bulunan tırnak bakım ürünleri arasında tırnak yemeyi bıraktırıcı kremler, yağlar ya da cilalar bulunmaktadır. Bu ürünler sadece tırnak yemeyi engellemek için değil başparmak emmeyi bıraktırmak içinde kullanılıyor.Ürünlerin içerisinde bulunan kırmızı biber özü ürünün acı olmasını sağlıyor.

Tırnak yeme alışkanlığınızı unutmak için sürekli kendinizi oyalayacak birşeyler bulun.Mesela basit bir stres topu işinize yarayacaktır.Tırnaklarınızı yemek istediğiniz zaman bu topu elinize alın ve sıkmaya başlayın.Ya da dikiş dikme çizim yapma,örgü örme gibi el işleri de sizi meşgul edecektir.
Neden tırnak yemeye başladığınızı bulun.Genellikle stres,sıkıntı,korku ya da endişe neden olduğu gibi sadece 1 günde de bu alışkanlığı edinmiş olabilirsiniz.Eğer ne zaman ve hangi koşullarda tırnak yemeye başladığınızı bulduysanız bununla ilgili yolları da bulacaksınız demektir.
Her zaman strese karşı dirençli olamayabilirsiniz fakat başka uğraşacak şeyler bulabilirsiniz.İş yerinde çok fazla sıkıldıysanız kısa bir yürüyüş yapın ya da en azından 1 bardak su almak için yerinizden kalkın.Hissettiklerinizi kendinize yakın gördüğünüz biriyle konuşmak da iyi gelecektir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,475 saniyede oluşturuldu.