Türk Hamamı’ nın faydaları…

Türk Hamamı’ nın faydaları…

Türk Hamamı’ nın, sağlık açısından aşağıdaki durumlara iyi geldiği bilinmektedir:

Solunum yollarına bağlı soğuk alğınına ve astıma iyi geldiği

Cildin genç ve taze kalmasını sağladığı bilinmektedir.
Terleme sırasında buhar etkili bir biçimde toksinleri derinin yüzeyinden temizler.

Türk Hamamı’ nın faydaları...Buhar uygulaması vaskuler akımı iyileştirir, hücresel seviyede oksijenlenmeyi arttırır.
Buhar banyoları bedeni yağ-depo toksinlerden arındırmak için çok etkilidir.

Kan dolaşımını arttırır.
Bedenin metabolik aktivitesini arttırır.

Cildin genç ve taze kalmasını sağlar.
Kas gerginliklerini ve ağrılarını giderir ve kısıtlı eklemleri açar.

İmmun sistemi destekler Lenf sistemi temizliğini artırır.
Stresi hafifletir, gevşetir ve dinlendirir

Soğuk, astım ya da alerjik durumlardan dolayı oluşan sinus tıkanıklıkları azaltır.
Buhar sıcağı son zamanlarda kanser ve enfeksiyon hastalıklarına karşı kullanılan terapilerden birisi buhar sıcağı ve buhar banyolarıdır.                                                                                                                                                                                                                                                         TÜRK HAMAMI’NIN ÖZELLİKLERİ

Türk Hamamı’ nın faydaları...SAUNA NEDİR, SAUNANIN FAYDALARI NELERDİR?

Sauna terleme yolu ile vücuttaki su ve toksinlerin dengelenmesini sağlayan, gözenekleri açan, temizleyen, yüksek sıcaklıktaki odalara verilen addır. Yüksek ısı veren bir kaynağa sahiptir ve tahta ile kaplıdır. Tahta buharı emerek nem’i korur,aynı zamanda kötü bir iletkendir bunun sayesinde vucudun yanmasını önler.
Düzenli olarak saunaya girmek terleme yolu ile gözeneklerin açılmasını ve cildin ölü hücrelerden arınarak son derece pürüzsüz ve canlı bir görünüme ulaşmasını sağlar. Sauna dolaşım sistemini hızlandırarak, düzenleyerek ve özellikle kan proteinlerini arttırarak oksijenin hücrelere daha yoğun gitmesini sağlar. Saunanın rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi yorgunluk ve stres gibi olumsuzlukları ortadan kaldırarak sinir sistemi için de olumlu etki yapar.
Saunanın antikor üretimini arttırması bağışıklık sistemini güçlendirir ve bizi dış etkenlere karşı son derece dirençli hale getirir. Bu arada saunanın solunum yolları üzerindeki üzenleyici etkisi bulunur. Egzersiz yaptıktan sonra saunaya girmek adale ağrılarına sebep olan laktik asidin terleme ile atılmasını sağlar.

Nasıl kullanılır

Mayo, tshirt, bikini vb. ile değil tamamen çıplak ve havlu ile savunaya girilir.
Saunaya girerken kuru olmanız gereklidir. Saunadan önce sıvı ihtiyacınızı fazlasıyla
karşılamanız gereklidir. Saunaya girilerek 15 dakikalık seanslar halinde kalınır. Çıktıktan sonra soğuk duş ya da şok havuzuna (hijyen açısından duş tercih edilmelidir) girilir. Kurulanıp kaybedilen sıvı ihtiyacı su ile karşılanır. Havadar bir alanda dinlenilmelidir. Yukarıdaki işlem bir defada arka arkaya 3 kere tekrarlanabilir.

Nasıl kullanılmaz

– Sauna tüm bedeniniz için kullandığınız bir fön cihazı değildir. Saunaya ıslak girilmez.
– Sauna eşyalarınızı kuruması için bıraktığınız kurutma makinası değildir.
– Saunaya metal eşyalar (saat, kolye, küpe, yüzük, toka vb.), plastik eşyalar
(terlik, şapka vb.) ve kıyafetle (uzun şortlar vb. dahil) girilmez.
– Sauna taşlarına girince su dökmek bir rituel ya da gelenek değildir, ekstra sıcaklık için bazı tür saunalarda kullanılan bir yöntemdir. Genellikle ısı zaten sizin için yeterli olduğundan sauna taşlarına su dökmeyiniz. Eğer sauna ortak paylaşım alanı ise ve girdiğinizde içeride başkaları bulunuyorsa mutlaka su dökmek için izin isteyiniz.

BUHAR ODASININ FAYDALARI

Buhar odası, herkese farklı faydalar sağlayabilmektedir. Herkesin fikir birliğin
vardığı konu ise beden ve ruh sağlığını iyileştirici etkisi olduğudur. Buhar banyosu, Fin Saunası ile benzer faydalar içerir, fakat iklim koşulları arklıdır.

Yüksek nem oranı (%100 ün üzerinde) ve düşük sıcaklığı (45 derece civarı) ile çok faydalı etkileri bulunmaktadır. İyi bir dinlenmeyle, buhar banyosu, kalıcı olmayan tıbbi rahatsızlıklar için özel bir terapi geliştirmektedir. Bunun yanında kozmetik faydaları da kanıtlanmıştır.
Pürüzsüz, yumuşak ve sağlıklı bir cilt sağlar. Deri tabakasının üst düzeyinde sıcaklık normalden 10 derece daha yüksektir. Aynı zamanda deri tabakasının altında sıcaklık normalden 1 derece daha artar. Bu da vücuttaki hastalıklara karşı koyan madde antikor üretimini arttırır.
Kan damarları genişlediği için kan akışı hızlanır. Organizmamız vücut sıcaklığını deriyi soğutarak sabit tutmaya çalışır ve yoğun bir terleme reaksiyonu verir. Deri, ölü hücrelerden temizlenerek canlanır. Yumuşak, pürüzsüz bir yüzeye sahip olur. Akşamları yapılacak bir buhar odası seansı stresli günün bütün yorgunluğunu atmanıza, bu sayede derin. rahat bir uykuya dalmanıza yardım edecektir.

KESELENMENİN FAYDALARI

Türk Hamamı’ nın faydaları...Yazın güneşin cilde verdiği hasarı, hamamda yapılacak keseyle gidermek mümkün. Sağlıklı bir cilt için sonbaharda yapılacak ilk iş, kalınlaşan cilt yüzeyini ölü hücrelerden arındırma
Medikal Estetik Uzmanlarının , yazın güneşin cilde verdiği hasarın, hamamda yapılan keseyle giderilebildiğini söylüyorlar. Öngü, yaz mevsiminde güneşin vücut için yararları olduğu kadar zararlı etkileri de bulunduğunu ve en bilinen zararlı etkilerinin ise deride görünen yaşlanma, leke ve deri kanserleri olduğunu ifade ediyor. Güneşe sıklıkla maruz kalındığında yaz aylarında cildin kuruduğunu, kalınlaştığını ve serbest radikaller arttığı için yaşlanmayı tetiklediğini ancak sıcak havanın terlemeyi de artırdığı için cildin kuruduğunun hissedilmediğini anlatan Öngü, “Bunun için yapılacak işleme peeling denir. Peeling çeşitli şekillerde yapılabilir. Örneğin, eskiden hamamlarda yapılan kese işlemi de bir peelingdir. Hamamda yapılan kese cildin sağlıklı incelmesini sağlar.

Her ne şekilde yapılırsa yapılsın peeling derinin ölü tabakasının uzaklaştırılması işlemidir. Bu işlem sonrasında da sağlıklı inceliğe kavuşan cildi derinlemesine nemlendirmek çok önemlidir. Ancak nemlendirme işlemi yapılırken farklı cilt tiplerinin ihtiyaçlarının da farklı olduğunu unutmamak gerekir.

MASAJIN FAYDALARI

Masaj yapılan insanın sağlığı üzerine pek çok yararlı etkide bulunur. Kan dolaşımını düzenler, kasları gevşetir, sindirime yardımcı olur ve lenf sistemini harekete geçirerek atık maddelerin boşaltımını hızlandırır. Bunlar ilgi ve şefkat gösterildiğini hissetmenin getirdiği etkilerle birleştiğinde, günümüz ilaçlarıyla kıyaslanamayacak kadar olağanüstü bir iyileşme sağlar.

TÜRK HAMAMLARI VE ÖZELLİKLERİ

Türkler’in İslamiyeti kabul etmeleri ve temizliğe ait hükümleri uygulamaları neticesinde, İstanbul’unfethinden sonra burada ve Osmanlı Devleti’nin dört bir yanında binlerce hamam yaptılar. On yedinci yüzyılda, sadece İstanbul’da 168 büyük karşı hamamı vardı.

Türk hamamları başlıca üç kısma ayrılır:

Soyunma yerleri
Yıkanma yerleri:
Soğukluk,
Hamam;
Isıtma yeri(külhan)

Soyunma Yerleri

Geniş bir sofa ve çevresinde bölmeli sekiler bulunur. Yıkanan kimseler, bu sekilerde
uzanıp dinlenirler.

Yıkanma Yerleri

Soğukluktan geçilerek girilen hamam kısmına denir. Burası da bazı bölümlere ayrılır:
Kurna başı denilen herkesin teker teker yıkandığı yer, halvet adı verilen kapalı ve yalnız başına yıkanma hücreleri. Bir de üzerine uzanıp ter dökülen göbek taşı bulunur. Burası, hamamın mermer kaplı zemininden daha yüksek yapılmış ve çeşitli geometrik şekillerde olabilen yerdir.

Türk Hamamı’ nın faydaları...Isıtma Yeri – Külhan

Hamamın altında olup burada ateş yanar. Ateşten yükselen alev ve duman, mermer zeminin altındaki özel yollardan, duvar içlerinden geçer, tüteklik adı verilen bacadan çıkar. Külhandaki ocağın üzerinde sıcak su kazanı, onun da üzerinde soğuk su deposu bulunur.
Ocağın dip kısmındaki birkaç kanal, hamamın yıkanma yerinin ortasındaki göbek taşının altına kadar uzanır. Ocakta yanan odunların tesirli alev ve dumanları, bu kanallardan göbek taşının altına gider. Bu taşın altındaki karanlık yer çok ısındığından buraya cehennem denir. Çarşı hamamları, haftanın belli günlerinde kadınlara, başka günlerde erkeklere açıktır. Çifte hamam olanlar ise birbirine bitişik iki hamam olup, biri kadınlara, diğeri erkeklere ayrılmıştır. Bu hamamlar hergün açıktır. İstanbul’un hamamları bütün dünyaca tanınmıştır. Eski oluşu bakımından Bayezit, Çemberlitaş, Hoca Paşa, Fındıklı hamamları, Fatih’te Mehmedağa hamamı vs. vardır. Ayrıca zamanla tahribata dayanamayıp yıkılmış hamamlar da bulunuyordu. Hele meşhur konak hamamlarından hemen hiçbiri bugün kalmamıştır. Yalnız Saray hamamları (Topkapı ve Dolmabahçe), ayrı devirlerin mimarlık abidelerine örnek olarak, bugün İstanbul’u süslemektedir. Bunlardan başka, Bursa’nın tabii sıcak ve kükürtlü sularıyla meşhur kaplıca hamamları, Gönen Kaplıca hamamları ve Türkiye’nin dörtbir yanında serpiştirilmiş kaplıca ve normal hamamlar da vardır. Türk hamamlarının bir değişik tarafı da, buhar banyosu esasına dayanan Fin Hamamı oluşlarıdır. Bugün dünya spor aleminde, çabuk terleyerek, çok kilo vermek için bu hamamlardan faydalanılmaktadır. Bu bakımdan Türk hamamlarından bütün sporcular istifade ederler.

Hamamların Sağlık Bakımından Faydaları

Hamamlar, uzun müddet kalmamak şartıyla, sıcak su ve sabunla yapılacak vücut temizliği için iyi bir yıkanma ve temizlenme yerleridir. Hamamda terleyen vücudun, bir bez veya süngerle ovularak yıkanması, vücutta kan dolaşımını kolaylaştırarak insana rahatlık verir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 167 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,447 saniyede oluşturuldu.