Türkiye yaşamak için en iyi 79. ülke

trBM Kalkınma Programı’nın, 2009 İnsani Gelişme Endeksi’ne göre yaşamak için en iyi ülke Norveç. Türkiye 79. sırada. Sonuncu ise 182. sıradaki Nijerya.

Eğitim, sağlık imkanları, kişi başına düşen gelir, yaşam süresi gibi kriterleri gözönüne alan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) “2009 İnsani Gelişme Endeksi”nden çarpıcı sonuçlar çıktı. Buna göre Norveç, “dünyanın yaşamak için en iyi ülke” kategorisini korurken Nijerya, 182 ülke arasında “en kötüsü” olarak belirlendi.

Çaba gerekiyor
Yüksek insani gelişim kategorisinde yer alan Türkiye ise 79. sırada bulunuyor. İnsani Gelişim Endeksi, Türkiye’nin, yüksek gelir düzeyine rağmen hala eğitim ve sağlık hizmetleri alanlarında yapması gerekenler olduğunu işaret ediyor. “Yüksek İnsani Gelişim” kategorisinde yer alan Bulgaristan, Romanya ve Makedonya gibi 18 ülke, daha düşük gelir seviyelerine rağmen Türkiye’den üst sıralarda bulunuyor. Bunun, Türkiye’nin yüksek gelir düzeyini insani gelişime dönüştürmek için daha fazla çaba harcaması gerektiğine dikkat çektiği ifade ediliyor. Endekse göre “Çok Yüksek İnsani Gelişim” kategorisinde Norveç’i Avustralya ve İzlanda takip ederken, Nijerya’dan sonra Afganistan ve Sierra Leone “Düşük İnsani Gelişim” kategorisinde yer aldı.

Krizden önceydi
UNDP’den yapılan açıklamada, “Zaman içerisinde kayda değer gelişmelere rağmen ilerleme düzensiz oldu. Birçok ülke son yıllarda ekonomik darboğaz, savaş, AIDS salgını karşısında gerileme yaşadı ve bu hissedilen küresel ekonomik krizin etkisinden önceydi” denildi.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,440 saniyede oluşturuldu.