Türkiye’de cinsel eğitim…

Cinsel Eğitim ve Araştırma Derneği’nce (CETAD) yapılan ankete göre, Türk insanının yüzde 75’i okullarda cinsel eğitim verilmesini istiyor. Cinsel eğitim isteyenlerin yüzde 65’i, eğitimin kız ve erkek çocuklara ayrı ayrı verilmesi gerektiğini düşünüyor.

Cinsel Eğitim ve Araştırma Derneği’nin (CETAD) Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Üreme Sağlığı Programı tarafından desteklenen, “Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk Dosyası” düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Tanıtım toplantısında açıklamada bulunan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Eker, “Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk” Projesi kapsamında yapılan anket sonuçlarını değerlendirdi.

Araştırmaya katılanların “Okullarda cinsel eğitim verilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna ilginç cevaplar verdiğini söyleyen Eker, yüzde 50.5’inin “kesinlikle verilmeli” dediğini, yüzde 17’sinin “zorunlu olmadan tercihe bağlı olarak verilmeli”, yüzde 24.5’inin ise “cinsel eğitim verilmesine gerek yok” cevabını verdiğini ifade etti.

Eker, deneklerin, “Okullarda cinsel eğitim kız-erkek karma olarak mı verilmeli, yoksa ayrı ayrımı verilmeli?” sorusuna yüzde 65.9’unun ayrı ayrı, yüzde 34.1’inin ise karma olarak verilmesini istediğini söyledi. Yaş oranı ilerledikçe cinsel eğitimin ayrı verilmesi taraftarlarının arttığını belirten Prof. Eker, “Metropollerde karma cinsel eğitim verilmesini isteyenlerin sayısı artarken, kırsal kesimde bu sayı azalıyor” dedi.

“Türklerin yüzde 70’i, ancak doktor sorarsa cinsel sorunlarını anlatıyor”

Yapılan araştırmada, Türk insanının doktoru sormadan cinsel konulara giremediğini belirlediklerini kaydeden Engin Eker, şunları söyledi:
“Şeker, kalp, tansiyon gibi rahatsızlıklarla doktora giden özellikle yaşlılara, doktoru ‘cinsellikle ilgili bir problemin var mı’ diye sorduğunda, yüzde 70 oranında ‘evet’ cevabı alınıyor ve cinsel sorunlar anlatılmaya başlanıyor. Bunun dışında, erkeklerin sadece yüzde 5’i, kadınların ise yüzde 6’sı cinsel sorunlarını direk olarak doktoruna anlatabiliyor.”

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,469 saniyede oluşturuldu.