Tüylerinizden lazer epilasyonla kurtulun…

İstenmeyen tüylerden, ilkel yöntemler yerine teknolojinin son olanaklarından olan lazer yöntemlerini tercih etmek hem daha pratik hem de daha sağlıklı. Bu yazımızda lazer epilasyon yönteminin bütün ayrıntılarını bulabileceksiniz.

Lazer epilasyon bayanlarda ve erkeklerde yüz ve vücuttaki istenmeyen tüy ve batıkları kalıcı bir şekilde yok edebilen tıbbi bir tedavi şeklidir.

Bilindiği gibi lazer cihazları yaklaşık 25 seneden beri tıpta bir çok branşta tedavi amaçlı olarak kullanılıyor. (Göz, kalp, ameliyatlar, böbrek taşları…) Artık tıraş, ağda, cımbız gibi pratik olmayan ve kısa sürede tekrar geri çıkışlarını sağlayan yöntemler yerine pratik ve tüy sorununuzu son verecek teknolojinin son ürünü olan lazer yöntemleri tercih etmenizde çok büyük yarar var.

Bayanlarda en çok tercih edilen bölgeler; yüz (dudak üstü, çene, favori, boyun, kaş ortası ve kaş üstü), koltuk altı, göğüs çevresi, göbek, genital bölge, bikini bölgesi, kol ve bacaklar oluyor.

Erkeklerde en çok tercih edilen bölgeler ise, yüz (elmacık kemiği, kaş ortası ve kaş üstü, kulak üstü.), boyun ve boyundaki batıklar, ense, sırt, göğüs ve kol oluyor.

Yüz bölgesine epilasyon

– Tüm yüz bölgesindeki uygulama ortalama 15 dakika sürer. Lazer son derece hızlı bir yöntemdir. Lazerde iğne olayı söz konusu değildir. Tabanca başlığını benzer bir cihaz bölgenin üstünde dolaştırılarak bölgeye taradığından işlemler kısa sürer.

– Uygulamadan sonra ancak bir ay geçtikten sonra tüyler çıkmaya başlar, çünkü lazer kıl köklerinin büyümelerini yavaşlatan bir yöntemdir. Normalde başka bir yöntem (cımbız, ip gibi) uygulandığında tüyler birkaç gün içerisinde tekrar geri çıkıp kişiyi son derece rahatsız edebilir ama lazer uygulamasından sonra tüyler ancak 1 ay geçtikten sonra geri çıkar. Tüyler bu tarihten önce çıkarsa, kişi istediği zaman uygulamaya başvurup işlem yaptırabilir.

– Her uygulamadan sonra tüylerde %20-30 azalma olacaktır. Seans sayısı tüylerin karakteri ve problemin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte, özel herhangi bir durum söz konusu olmadığı takdirde ortalama 5 dakikadır. Seanslar düzenli bir şekilde devam edildiğinde tüylerde önemli bir azalma görülecektir.

– Her uygulamadan önce lazerdeki 4 önemli faktör olan tüyün rengi, tüyün karakteri, cilt rengi ve yapılacak olan alan göz önüne alınarak hem detaylı bilgi hem de kişiye özel bir tedavi planı çıkartılmalıdır. (3 çeşit lazer cihazı; Alexandrite, Diode ve Fotoepilesyon mevcut olduğundan uzman hekimlerce en doğru tedavi şekli planlanıyor. Bazen cihazlar kombine bir şekilde kullanılarak daha verimli sonuçlar alınıyor.)

– Lazer epilasyon uygulamasında ağrı, acı hissi kesinlikle olmaz. (Lazer epilasyon iğneli epilasyon ile karşılaştırılmaz. İğne kullanma olayı lazerde geçerli olmağı için ağrı, acı, kabuklanma ve iz görünmez.) Cihaz soğutucu başlıklı ve etkin bir cihaz olduğundan, uygulanacak bölgeye ilk başta soğuk sprey gelir ve bölgede anestezik bir etki yaratır dolayısıyla ağrı olmaz. Uygulamadan sonra kabuklanma ve ya su ile temas etmeme gibi bir durum söz konusu değildir. Daha önce başka yerlerde yaptırdığınız lazer uygulamalarında ağrı hissi varsa bu, cihazın aktif soğutma sistem içermediğini gösterir.

– Lazer epilasyon uygulamaları bilinçli ve güvenilir şartlarda gerçekleştiğinden kesinlikle herhangi bir yan etkisi olmaz. Bilindiği gibi lazer cihazları yaklaşık 20 seneden beri birçok branşta tedavi amaçlı olarak kullanılan cihazlardır. (Göz, kalp, böbrek taşları, ameliyatları gibi…) Bu cihazlar bilinçli bir şekilde kullanıldığında son derece başarılı sonuçlar verecektir. Her seansla birlikte tüylerdeki azalma ve incelmeye gözlemleyerek, yöntemin rahatlığı ve güvenirliğini yaşayarak iyi sonuçlar alacaksınız.

– Hormonal düzensizlik, adet düzensizliği, aşırı tüylenme gibi durumlarda ayrıca hormon tahlilleri değerlendirilecektir.

Vücut bölgelerine epilasyon

– Koltuk altı, bikini bölgesi, genital bölge gibi uygulamalar ortalama 15 dakika sürerken, her 2 bacak veya erkeklerde sırt ve göğüs uygulamaları ortalama 1-1.5 saat sürer. Kişi her 2 bacak, koltuk altı ve bikini bölgesine komple uygulatmak istediğinde ortalama 2 saat zaman ayırması gerekir.

– Uygulamadan sonra ancak ortalama 1-1,5 ay sonra tüyler çıkmaya başlar. (Normalde ağda veya epilasyon yapıldığında tüyler 2-4 haftada çıkar. Lazer kıl köklerinin büyümelerini yavaşlattığı için tüyler ancak 1-2 ay sonra çıkar ve bu arada bölgede yeni tüy çıkış olmaz.) Tüyler daha erken çıkarsa kişi istediği zaman uygulamaya başvurabilir.

– Her uygulamadan sonra hem tüyler hem de batıklarda %20-30 azalma olacak ve tüylerin yapısı ve rengi lazere uygun olduğu takdirde ortalama 3-4 seans sonucunda o bölgedeki tüyler ve batıklarda önemli derecede azalma görülecektir.

– Uygulamalarda ağrı, acı hissi kesinlikle olmaz. (Lazer epilasyon iğneli epilasyon ile karşılaştırılmaz.) Cihaz soğutucu başlık etkin bir cihaz olduğundan ilk aşamada uygulanacak bölgeye soğuk sprey gelir ve bölgede anestezik bir etki yaratır. Böylece ağrı yaşanmaz. Uygulamadan sonra kabuklanma ve ya su ile temas etmeme gibi herhangi bir durum söz konusu değildir. Daha önce başka yerlerde uygulanan lazerli epilasyonda ağrı varsa bu durum, cihazın aktif soğutma sistemi içermediğini gösterir.

– Uygulamalar bilinçli ve güvenilir şartlarda gerçekleştiğinden, kesinlikle herhangi bir yan etkisi olmaz. Her seansla birlikte tüylerde %20-30 oranında azalma gözlemleyerek (tüylerin yapısı lazere uygun olduğu taktirde), ortalama 3-4 seansın sonucunda bölgedeki tüylerde %90-100 sonuç elde edersiniz.

– Hormonal düzensizlik, adet düzensizliği ve aşırı tüylenme durumlarında ayrıca hormon tahlilleri değerlendirilir.

Epilasyon yönteminin avantajları

Son derce pratik, kısa süren bir yöntemdir. Seanslar arası uzun sürer ve bölgede tüy çıkmadığından kişi çok rahat eder. Düzenli yapılan birkaç uygulamadan sonra tüylerdeki kalıcı azalma nedeniyle kişiye son derece estetik ve temiz bir görüntü sağlamış olur. Kabuklanma, iz, leke kesinlikle olmaz. Uzman hekimler tarafından uygulandığından son derece bilinçli şartlarda gerçekleşir. Diğer uzun süreli yöntemlerle kıyaslandığından çok daha ekonomiktir.

Epilasyon yönteminin dezavantajları

Doğru kişi tarafından uygulandığından kesinlikle herhangi bir yan etkisi olmaz. Cildin çok hassas olduğu dönemlerde uygulanan bölgede hafif bir kızarıklık meydana gelebilir. Ortalama 5-10 dakikada kaybolur, kabuklanma, yara, iz, leke gibi bir durumla kesinlikle karşılaşılmaz. Kesinlikle kanser yapmaz, tam tersine lazer cihazları kanser ve cilt kanserlerin tedavisinde kullanılır. Lenf bezleri ile kesinlikle herhangi bir ilgisi yoktur. Lazer bir çeşit ışık olduğu için bir tek kıl kökündeki renkli maddeler tarafından absorbe olur ve kıl köküne yok eder. Yaklaşık 25 seneden beri uzun bir süredir kullanılıyor ve FDA onayı almış yöntem ve cihazlardır.

Epilasyon tedavisi öncesi ve sonrası hazırlıklar

– Lazer cilt altındaki kıl köklerini yok ettiği için tüyleri çok fazla uzatmanıza gerek yoktur. Yeter ki kıl kökleri hazır durumda olsun.

– Vücut (koltuk altı, bikini, genital, bacak, sırt…) bölgelerinde eğer ağda, epilasyon gibi kıl köklerinizi etkileyecek işlemler kullanıyorsanız en son yaptığınız ağda ve epilady üzerinde 3-4 hafta gibi bir süre geçmesi gerekir. Bu arada cilt üstünde uzayan tüyler varsa ve rahatsız ediyorsa onları kesebilirsiniz. Bu bölgelerde kıl köküne etkilemeyecek yöntemler uyguluyorsanız (tıraş ve ya tüy dökücü krem gibi) o zaman beklemenize gerek yok. İstediğiniz zaman başlayabilirsiniz (1 milimetre uzun olması yeterlidir.).

– Yüz bölgesi epilasyonu için gerekli olan süre yine tüylerinizi hangi yöntemle aldığınıza bağlı olarak değişiyor. Örneğin yüzünüzü ip ve ya ağda ile alıyorsanız ve haftada bir çıkıyorlarsa o zaman 1 hafta bekleyin. Uzayanları makasla kısaltabilirsiniz. En zor durum belik de cımbız kullanan hanımlar için geçerli. Eğer her gün birkaç tüyünüz çıkıyor ve siz de her gün cımbız yapıyorsanız tüyleriniz ortalama 7-10 gün içinde çıkacaktır. Bu durumda 2 seçeneğiniz var. Ya 7 gün kökleri bekletip, uzayanları ve siz rahatsız edenleri bir tek makasla keseceksiniz ve ya kesinlikle 1 hafta bekletemem diyorsanız, 4 gün köklerle oynamadan sadece uzayanları makasla kesip geleceksiniz. Uygulamadan sonra gidip tekrar 3-4 gün daha kıl köklerini bekleteceksiniz ve tekrar rötuşa gideceksiniz.

– Yüz bölgesinde tıraş uygulayanlar ise örneğin erkekler beklemeden tedaviye başlayabilirler çünkü kıl kökleri hazır durumdadır.

– Tedavi sonrası herhangi bir özel bakım gerekmez. Çünkü kullanılan cihazlar kabuklanma ve yara yapmaz. Kızarıklık varsa nemlendirici sürmek ve çok yoğun bir güneşe çıkarken koruyucu krem kullanmak yeterli olacaktır.

– Çok bronzsanız ortalama 2-3 hafta güneşte kalmayın ve bölgeye sürekli kese ve ya lif yapın. Açık bir ten rengi ile uygulamaya gidilmelidir. Biraz bronzsanız (3-4 gün güneş aldıysanız) yine ortalama 7-10 gün güneşlenmeyin ve lif yapın.

Epilasyon yöntemi hakkında sık sorulan sorulara Dr. Melisa Eczacıbaşı’nın verdiği cevaplar ise aşağıda bulabileceksiniz.

1. Lazerin herhangi bir yan etkisi var mı?

Doğru uygulandığında kesinlikle herhangi bir yan etkisi yoktur. Bu durumda doğru ve bilinçli uygulayıcıların seçilmesi şarttır. Kanser yapmaz. Hatta kanser tedavisinde kullanılır. Lazer x-ray işin değildir, belli dalga boyu olan bir ışıktır.

2. Lazerle tüylerim kesin biter mi?

Evet. Tüyünüzün rengi ve dokusu lazere uygun olduğu takdirde düzenli yapılan birkaç seans sonucunda kesin olarak %90-100 arasında bir sonuç alırsınız. Erkeklerde ise genelde %80-100 arasında sonuç alınır. Zaten her seansla birlikte tüylerinizin azaldığı ve inceldiğini kendiniz de gözlemleyeceksiniz.

3. Lazerde ağrı olur mu, kabuklanma yapar mı?

Cihazlar aktif soğutma sistemi içerdiklerinden ağrı yapmazlar. Kabuklanma, iz kesinlikle olmaz.

4. Kaç seans gitmek gerekir?

Bölgeden bölgeye göre değişir. Tüy yapısı uygunsa kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 3-5 seans sürer.

5. Lazerden sonra güneşlenilir mi?

Cihazlar kabuklanma yapmadığı için uygulamadan 1 hafta sonra bronzlaşabilirsiniz.

6. Tüylerim ileride tekrar çıkar mı yoksa kalıcı bir yöntem mi?

Lazer tüyleri yok eden kalıcı bir yöntemdir. Çok ekstrem bir hastalık ve ya hormonal düzensizlik olmadığı takdirde tüyler geri çıkmaz.

7. Lazerden sonra cilt yüzeyinde herhangi bir tüy görülür mü?

Hayır, lazerden sonra cilt yüzeyinde tüy görülmez. Kökler ortalama 1-2 hafta içerisinde yüzeye doğru çıkarak kendi kendini atar. Kese ve lif yaparsanız daha çabuk atılır ki siz o süreci zaten görmezsiniz.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,336 saniyede oluşturuldu.