U2 İstanbul’u sallayacak…

U2’nun kesinleşen İstanbul konserine 100 bin kişinin gelmesi beklenirken, biletleri 2 Kasım’da satışa çıkacak.

Tanınmış rock grubu U2, Türkiye’deki ilk konserini “360°” turnesi kapsamında, 6 Eylül 2010’da Atatürk Olimpiyat Stadı’nda verecek. Konserin detaylarını açıklamak üzere U2 turnesini dünya çapında organize eden Live Nation Orta ve Doğu Avrupa’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tim Dowdall, Pozitif Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yegül, İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, Çırağan Sarayı’nda basın toplantısı düzenledi.

Cem Yegül, U2’nun İstanbul’da konser vermesi için 7-8 yıldır çalıştıklarını belirterek, konserin İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olacağı 2010 yılında gerçekleşmesinden de memnuniyet duyduklarını söyledi.

Konser biletlerinin 2 Kasımda satışa çıkacağını ifade eden Yegül, U2’nun konser biletlerinin satışa çıktığı anda tükendiğini, İstanbul konserinin biletlerinde de aynı umudu taşıdıklarını belirtti. Biletlerin Biletix satış noktaları, “www.biletix.com” internet sitesi, Biletix’in “0216 556 98 00” numaralı çağrı merkezi ve Garanti Bankası ATM’lerinden satışa sunulacağını kaydeden Cem Yegül, müzikseverlere konserin sahne tasarımına uygun 7 farklı kategoride tribün ve saha içi biletler sunulacağını bildirdi.

Yegül, bilet fiyatlarının 50 ile 375 lira arasında değişeceğini dile getirerek, 12-14 ve 16 kişilik locaların fiyatlarının 750 lira, saha içinde, sahnenin hemen önündeki özel alanda yer alan “red zone” paketinin ise 550 lira olarak belirlendiğini söyledi. Yegül, konserde davetiye sisteminin uygulanmayacağını, her yerin biletli olacağını ifade etti.

“Umarım aynı ilgiyi İstanbul’da da görürüz”

Live Nation Orta ve Doğu Avrupa’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tim Dowdall, Live Nation’un dünyadaki en büyük etkinlik ve konser üreticisi olduğunu, merkezi Los Angelas’ta bulunan şirketin geçen yıl 20 bin konserde 1600 sanatçıyı ağırladığını, 33 ülkedeki konserlerde 15 milyondan fazla bilet satıldığını kaydetti.

Shakira, Madonna, U2 gibi sanatçıların ve grupların konserlerini düzenlediklerini belirten Dowdall, “30 yıldır bu bölgeden sorumluyum. U2’yu İstanbul’a getirme önerimi sununca şirketin üst düzey yöneticileri de çok heyecanlandı. Umarım aynı ilgiyi İstanbul’da da görürüz” dedi.

Dowdall, U2’nun 360° turnesinin bu yıl başladığını ve 44 ülkede yaklaşık 3 milyon bilet satıldığını belirterek, turnede kullanılan sahne dizaynının 360 derece üzerine kurulduğunu, bu olağan dışı sahne ile stadyumun kapasitesinin yüzde 20 artırıldığını söyledi. Turnenin şimdiye kadar katılım rekoru kırdığını, New York’taki konserde 85 bin 472 bilet satıldığını ifade eden Dowdall, Danimarka, Belçika, Portekiz, Finlandiya ve Paris konseri biletlerinin satışa çıktığı anda tükendiğini, Paris’te 3 konserde 300 bine yakın bilet satıldığını anlattı.

Zagreb konseri biletlerinin satışa çıktıktan iki saat sonra tükendiğini ve ikinci bir konser ayarlandığını dile getiren Dowdall, “İstanbul’da da tecrübelerimize benzer bir durumun yaşanacağını umuyoruz. U2 hayranlarını biletler satışa çıkar çıkmaz almaya davet ediyorum ki sonradan hayal kırıklığı yaşamasınlar” diye konuştu.
Şekib Avdagiç de, İstanbul’un 100 binin üzerinde seyirci ile bir rekora imza atmasını beklediklerini ifade ederek, konserin, İstanbul’un dünyanın ve Avrupa’nın etkili kültür destinasyonu olmasında önemli bir aşama olduğunu vurguladı. Avdagiç, konsere yurt içinden olduğu kadar dışından da katılım beklediklerini söyledi.

Maliyet milyonlarca doları buluyor

Basın toplantısının ardından katılımcılar gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Cem Yegül, bir soru üzerine, U2’nun bugüne kadar İstanbul’da turnenin masraflı olması, Türkiye’deki fiziki koşulların konserin gerçekleştirilebilmesi için uygun olmaması ve lojistik sorunlar nedeniyle konser vermediğini söyledi. Tim Dowdall da, gösterinin çok maliyetli olduğunu ifade ederek, konserin İstanbul 2010 AKB Ajansının katkılarıyla gerçekleştirileceğini bildirdi.

Konserin maliyetine ilişkin bir soru üzerine Dowdall, rakamın sürekli değiştiğini, bir rakam vermesinin mümkün olmadığını belirterek, “Sadece şunu söyleyebilirim, milyonlarca doları buluyor. İstanbul’un coğrafi konumu, maliyeti artıran bir neden, ama yakın tarihte Atina’da konser olması maliyeti düşürecek. Bu mini bir Balkan turnesi olarak da düşünülebilir” dedi.

Dowdall, konsere 100 binin üzerinde kişi geleceği için Türkiye’de ikinci bir konser düşünülmediğini belirterek, turnenin rotasının şehirlerdeki statlara bakarak düzenlendiğini söyledi. Dowdall, “Teknik ekibimiz Atatürk Olimpiyat Stadı’nda incelemelerde bulundu. İnceleme sonunda ‘Keşke her gittiğimiz şehirde böyle stadyumlar olsa’ dediler” diye konuştu.

Tim Dowdall, İstanbul’daki konserin bilet fiyatlarının Avrupa ortalamasından düşük tutulduğunu, 22 Avro olan en düşük bilet fiyatının Avrupa’daki benzer biletten 8 Avro daha az olduğunu bildirdi.

Rüzgar sorun olarak görülmedi

Cem Yegül, bir gazetecinin, “Maçlardan da bildiğimiz gibi, Atatürk Olimpiyat Stadı’nın rüzgar problemi var, bu sesi etkiler mi? Stada ulaşım ve otopark sorunu da var. Bu konuda bir düzenleme yapılacak mı?” sorusu üzerine, Live Nation’un teknik ekibinin incelemesini rüzgarlı bir eylül gününde yaptığını ve bunu sorun olarak görmediğini vurguladı.

Ulaşım konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerinin devam ettiğini ifade eden Yegül, insanları toplu ulaşımı kullanmaya teşvik edeceklerini, o tarihlerde metronun da biteceğini söyledi.

Cem Yegül, “Biletix’in konser biletlerinin satışı konusunda altyapısı yeterli mi? Maçlarda da zaman zaman sitenin çöktüğünü görüyoruz bu konuda ne diyorsunuz?” sorusuna karşılık, “Biletix ile konuyu görüştük. Herhangi bir sorun yaşanmayacak. Biletlerin satılması konusunda da endişemiz yok” yanıtını verdi.
“Yıllardır U2’nun insan hakları ihlalleri nedeniyle Türkiye’de konser vermediği yönünde söylemler vardır. Bunlar doğru mudur?” sorusunu da Yegül, “Bize politik nedenlerle gelmediği söylenmedi” dedi.

Avrupa’da 2 milyon kişi izledi

U2’nun 360° turnesinin Avrupa ayağı 10 Ağustos 2010’da Almanya’nın Frankfurt şehrinde başlayacak. Turne, Hannover şehrindeki konserin ardından Danimarka, Finlandiya, Rusya ve Avusturya’daki konserlerle devam edecek. U2, 3 Eylülde Atina’da vereceği konserin ardından İstanbul’a gelecek ve 6 Eylülde Atatürk Olimpiyat Stadı’nda sahne alacak. Turne Almanya, Fransa, İspanya ve Portekiz konserleriyle sürecek.
Grubun, Haziran ayında Barcelona’da başlayan 360° turnesi, Fransa, Almanya, Hollanda, İrlanda, İsveç, Danimarka, Polonya, Hırvatistan ve İngiltere’deki konserlerinin ardından Amerika’da devam ediyor. U2’yu bu yıl sadece Avrupa’da yaklaşık 2 milyon kişi izledi.
360° turnesi, U2’nun, 2005/2006 yıllarında gerçekleştirdiği “Vertigo” turnesinden bu yana ilk stadyum turnesi olma özelliği taşıyor.

Sahnenin özellikleri

360° turnesi sahnesi, grubun uzun yıllardır prodüksiyon direktörlüğünü sürdüren Willie Williams ve mimar Mark Fisher’ın 5 yıl süren çalışmaları sonucunda tasarlandı. Müzikseverlere muhteşem bir görsel şölen sunan sahne, konser alanında bulunan tüm izleyicilere her açıdan kusursuz bir görüntü sunabiliyor. Dev bir silindir video sistemi ile birbirine bağlanmış LED paneller ve 64 metreye ulaşan yüksekliğiyle sahne etrafında dönen metal köprü sistemi müzikseverlere 360 derecelik bir görüş açısı sunuyor.

Sahneler, Belçikalı şirket Stageco tarafından inşa edildi. Sahnelerin inşası için yüksek basınç içeren hidrolik sistemler kullanıldı. Çelik yapı 28 metre uzunluğunda ve ortadaki pilon 46 metreye ulaşıyor.

Sahne modellerinin yerleştirilebilmesi için ekip, konser tarihinden yaklaşık bir hafta önce Google Earth’ın üç boyutlu programlarından yararlanıyor. 54 ton ağırlığındaki silindir ekranın kapalı hali 400 metrekare yer kaplarken, tamamen açıldığında 2 tenis kortu büyüklüğünü buluyor. Video ekranı toplam 1 milyon ayrı parçacıktan oluşuyor. Çelik dizaynın kurulması 4 gün sürüyor. Ekran, sahne ve diğer prodüksiyon ekipmanlarının konser alanına sokulması ise 12 saati buluyor. Tüm prodüksiyon

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,329 saniyede oluşturuldu.