Ucuz ama vitamin deposu yiyecekler…

  • Ucuz ama vitamin deposu yiyecekler…

Eğer yakınlarda bir süpermarkete uğradıysanız yiyecek fiyatlarının her geçen gün nasıl arttığı dikkatinizi çekmiştir.

Doğru beslenmenin bu kadar zahmetli olması yetmezmiş gibi, bir de istediğiniz ürüne fahiş fiyatlarla erişmek büyük haksızlık. İşte bu yüzden hem besleyici hem de ucuz olan yiyecekleri ve nasıl hazırlamanız gerektiğini sizin için derledik.

  • Ucuz ama vitamin deposu yiyecekler...Portakal

1 büyük portakal (ya da küçük bir bardak portakal suyu) günlük C vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılar. Ayrıca yapısal anlamda önemli olan B9, B1 ve A vitaminlerini de içerir. Önemle belirtelim; portakal suyunu katı meyve sıkacağı ile hazırlamak sağlık açısından en faydalısıdır.

Elbette sağlıklı beslenmeniz için bu yiyeceklerin yanı sıra daha pek çok gıdayı tüketmeniz şart. Ancak uygun fiyatlarına karşılık içerdikleri yüksek besin değerleri sayesinde, diğer yiyeceklerin arasından sıyrıldıklarını hatırlatalım.

  • Mercimek

Baklagiller ailesi genel olarak ucuz ama besleyici olmalarıyla öne çıkar. Metabolizma için son derece yararlı olan B9 ve B1 vitaminlerini yüksek oranlarda içerir. Manganez ve demir kaynağı olarak da oldukça zengindir.

  • Yumurta

Vitamin bakımından bir hayli zengin olan yumurtayı pek çok biçimde pişirebilirsiniz. Sabah ya da öğle yemeğinde tükettiğiniz 1 yumurta, günlük B2, B12 ve B5 vitamin gereksiniminizin %10’ununu karşılar. Yalnız aklınızdan çıkarmamanız gereken bir şey var; bu vitaminlerin hepsi yumurtanın sarısında yer almaktadır.

  • Ispanak

Eğer ıspanağı seviyorsanız çok şanslısınız. Oldukça yararlı olan bu yeşil yapraklı sebze, K, A, B9, C, B2, B6, E, B1 vitaminlerini içerir. Ayrıca demir ve kalsiyum deposudur. Ispanağın bir diğer güzel yanı da çiğ olarak tüketildiğinde çok daha yararlı olmasıdır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 171 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,487 saniyede oluşturuldu.