Uykusuzluğun Kötü Yan Etkileri…

Uykusuzluğun Kötü Yan Etkileri…
Yetersiz, düzensiz uyku sadece yorgunluk ve enerji eksikliği olarak kendini göstermekle kalmaz fizyolojik ve psikolojik olarak pek çok yan etkiyi de beraberinde getirir. Peki uykusuzluğun kötü yan etkileri nelerdir? Daha iyi uyumak, uykuya geçişi kolaylaştırmak adına neler yapılabilir?

Kimileri uykuya doyamaz, kimileri de bir kaç saat uyuyabilmek için çırpınır durur. Çok veya az uyumak gibi uç durumların altında hep başka sebepler olabileceği düşünülebilir. Sebebini önemsediğimiz kadar yan etkilerini de düşünmemiz gerekiyor. Şimdi kendinize dürüst olun ve düşünün dün gece kaç saat uyudunuz? Genele bakıldığında pek çok kişinin 7 saatin çok altında uyuduğu ortaya çıkmış. Peki bu ne demek? Bu, zamanla daha çok hissedeceğiniz enerji eksikliğinin yanı sıra kalp rahatsızlığı ve tip 2 diyabet gibi ciddi sağlık sorunları için riskinizin arttığı anlamına gelmektedir. Diğer yandan cilt sorunlarının, saç dökülmesinin arkasında da yetersiz uyku olduğu da pek çok kez ortaya konmuştur. Uykusuzluğun yan etkileri bunlarla da bitmiyor ne yazık ki! İşte uykusuzluğun en kötü yan etkileri

 

1. Kilo alımı

Düşünsenize sadece yeterli miktarda ve düzenli uyuduğumuz zaman kilo almayacaksınız! Dahası uyurken kilo verdiğimiz son zamanların çok konuşarın mevzularından biri. Aslında bu konunun arkasında sürekli uğraştığımız metabolizmamız yatıyor. Uyku eksikliği söz konusu olduğu zaman metabolizma yavaşlıyor ve iştahımız arttırıyor. Ayrıca dürüst olalım ki canımız hep yüksek yağ ve yüksek karbonhidratlı gıdaları istiyor.

Diğer yandan iş çıkışı arkadaşlarla vakit geçirirken alınan bir kadeh alkol de hem uykunuzu bozar hem de bel çevrenizin genişlemesine sebep olur.

Gece geç saatlere kadar oturuyor ve yatmaya doğru acıkmaya mı başlıyorsunuz? Aç yatmak kadar uykuyu kaçıran bir diğer şey de yanlış yiyecekler! Sağlığınızı korumak, huzurlu bir uyku uyumak ve formda kalmak için yatmadan önce bu yiyeceklerden sakınmalısınız. İşte kilo almamak ve sağlıklı beslenme için gece–> yatmadan önce yememesi gereken besinler

 

Bunların yanına gece ne yiyip ne içebiliriz konusuna da yer vermek istiyorum. Diyetisyenler, kişiden kişiye değişen önerilerde bulunuyor olsa da yoğurt, bir dilim kepek ekmek ve az peynir gibi seçenekler bulunuyor Ayrıca papatya çayı gibi uykuya geçişi kolaylaştıran seçeneklere de yönelmekte fayda var.

2. Huysuzluk

Yorulduğunuz zamanlarda duygularınızda geçici bir değişiklik olduğunu mutlaka fark edersiniz. Belki de onlarca kez gördüğünüz acayip bir reklam, birdenbire sizi ağlatmaya başlayabilir, bir arkadaşınızın söylediği en ufak bir söze çok büyük ve yersiz tepkiler veriyor hale gelebilirsiniz. Hatta kronik yorgunluk seviyesine geldiyse bu durum daha ciddi bir durumunuz olabilir.

Yapılan araştırmalar, depresyon hastalarının en az% 50’sinde bir tür uyku problemi var – genellikle uykusuzluk olduğunu ortaya koymuş. Uyku/uyanıklık döngüsü sırasında karışan nörotransmitterler, serotonin gibi iyi hissi veren hormonlarla bağlantılıdır. Uykusuz olduğunuz için mi depresyondasınız veya tam tersi depresyonda olduğunuz için mi uykusuz geceler yaşıyorsunuz? Bu konularda bir çıkış yolu bulamıyorsanız aynı zamanda bir uyku uzmanı olan bir psikolog ile görüşmelisiniz.

3 .gözleri ovalamak

Kadınlar en çok bundan rahatsız olduklarından ve o morlukları-halkaları istemediklerinde uykularına daha fazla özen göstermeye çalışırlar. Uyumadığınız zaman vücudunuz nem kaybediyor, bu nedenle cildiniz kuruyor ve bu da gözlerinizin altında dairelere neden olabiliyor.

Aslında göz altındaki halkalar veya göz altı morlukları uykusuzluğun güzelliğimizdeki görünen yüzü. Saçların daha canlı ve parlak, cildin daha pürüzsüz olmasını istiyorsanız düzenli ve yeterli uyku almaya özen göstermelisiniz.

Bu noktada kendi uyku ritüelinizi oluşturmalısınız. Önce, yatmadan bir saat önce bir bardak papatya çayı için. Bu bitkisel içecek kafein içermez ve vücudu nemlendirip, rahatlatır. İkincisi, cildinizin kurumasını önleyen yüz nemlendirici ve göz kremi uygulayın.

4. Odaklanamama :

Özellikle iş başındayken, bir uykusuz bir gecenin ardından düşünmenin daha zor olduğunu fark ettiniz mi? Çünkü, uykusuzluk yeni bilgileri öğrenme ve hatırlama yeteneğini olumsuz yönde etkiliyor. Sabahları bir fincan kafeinli kahveye sahip olmak uyanık kalmanıza yardımcı olur elbette, ancak bu iki ipucunu da deneyin.

Öncelikle, her akşam aynı saatte yatın ve her sabah tam aynı saatte uyanın – hatta hafta sonlarıda buna dahil. İkincisi gün ışığında en az birkaç dakika harcayın. Her iki strateji de sirkadiyan ritminizi düzenliyor.

Pek çoğumuz uykusuz geceler geçirmişizdir. Kimisi böyle durumlara daha dayanıklı olsa da kimisi de gün içerisinde zorlanacaktır.

5.Spor-egzersiz sırasında zorlanma :

Normal zamanda ağırlıkları kaldırma, hızlı koşma gibi spor aktivitelerini yapma, sürdürme arka arkaya tekrarlama sorun yaratmazken az uyuduğunuz zamanlarda normalde yaptığınızın yarısında zorlandığınızı hissetmeye başlarsınız. Ayrıca uyku olma hali de yaptığınız sporu etkiler.

Özellikle sabah erken spor yapacaksanız veya özen bir yarışa katılacak bir sporcuysanız, yatmadan en az iki ila üç saat önce yemek yemeyi bırakın. Ayrıca yediğiniz miktarı sınırlı tutun Çünkü şişlik vea mide ekşimesi sebebiyle uykuya dalmakta sorun yaşayabilirsiniz.

6- Daha düşük bağışıklık

Yorgun mu hissediyorsunuz? Hastalanmanız daha olası. Bilim adamları yaptıkları bir araştırmada tamamen bir yandaki dinlenmiş ve bir yandaki uykusuz insanlara aşılar yaptı ve yedi ila sekiz saat uyku çekmeyen kişilerin yanıt olarak daha az antikor ürettiklerini keşfetti: Bu, yorgun olduğunuzda bağışıklık sisteminizin güçlü olmadığı anlamına geliyor.

İyi bir uyku uyumadıysan, öksüren ve hapşıran herkesten uzak durmalısın ve besleyici, bağışıklık artırıcı gıdalar tüketmelisin. Ayrıca, yatmadan önce evinizin ışıklarını karartmayı deneyin, bu da vücudunuza uyku vakti geldiğini bildirir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,455 saniyede oluşturuldu.